Agresywny pies – jak go wychowywać?

Agresywny pies - jak go wychować

Pierwszym krokiem jest poznanie przyczyny agresji u psa i rozpoczęcie szkolenia. Niepożądane zachowania, w tym także agresję, możesz eliminować samodzielnie – ćwicząc z psem lub zapisać pupila na szkolenie do specjalistów. Unikanie ntosa inuiebezpiecznych sytuacji nie jest rozwiązaniem. Chcesz wiedzieć co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec opiekuna i jak oduczyć psa agresji do innych psów? Przeczytaj.

Dlaczego pies jest agresywny? 

 • złe wychowanie
  Pies musi wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Brak reakcji jest przyczyną utrwalania wszystkich zachowań. Tyczy się nie tylko tych pozytywnych, ale także negatywnych. Pies musi wiedzieć, że niektóre jego reakcje są nieakceptowalne. Jeśli nie będziesz nic robił, będziesz jednocześnie na nie przyzwalał – zwierzę nie będzie sobie zdawało sprawy, że coś robi źle. Powinno dostawać jasny komunikat „nie wolno” za każdym razem, kiedy będzie to konieczne.

  Mówienie „nie wolno”, jednoczesne głaskanie psa i nieprzerywanie zabawy kiedy Cię gryzie, to przykład nieprawidłowej reakcji. Brak konsekwencji w działaniu sprawia, że psu trudno jest odróżnić, co może, a co nie. Pupil dostaje wiadomość „nie wolno”, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji (zabawa nie zostaje przerwana), dlatego agresja nie zostaje wyeliminowana, może się wręcz pogłębiać.

 • agresja wyzwala agresję
  Wszelkie agresywne zachowania ludzi i innych psów wobec Twojego pupila wyzwalają lub wzmagają u niego agresję. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno stosować kar cielesnych na zwierzętach. Jest to absolutnie zabronione. Pies nie zrozumie o co Ci chodzi, zamiast tego będzie się bał, i na lęk może wówczas reagować agresją. Nigdy nie ucz psa agresywnych zachowań wobec rzeczy, innych psów czy ludzi.

 • brak szkolenia
  Jeśli nie wiesz, jak wyeliminować agresywne zachowania, warto skonsultować się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii. Szkolenia psów to najprostszy i najszybszy sposób eliminacji niepożądanych zachowań.

 • agresja lękowa
  Psy różnie reagują, gdy odczuwają strach. Część z nich kuli ogon i ucieka do bezpiecznego miejsca, a inne reagują agresją – szczekają i gryzą. Są gotowe do obrony.

 • stres
  Sytuacje, które wzmagają stres, to np. hałas, duży ruch uliczny czy obecność dominujących psów. Zestresowane psy, które nie mogą się odnaleźć w środowisku, mogą czuć się zagrożone. Nie radzą sobie z trudną dla nich sytuacją, więc reagują agresją.

 • trauma
  Pobyt np. w izolatce lub przepełnionym boksie w głośnym schronisku może być dla psa traumatyczny. Większość psów w takich miejscach odczuwa silny lęk i stres. Część z nich z powodu braku poczucia bezpieczeństwa może reagować agresją.

  Psy ustalają między sobą pozycję w hierarchii stada od pierwszych tygodni życia. Niewinne podgryzanie braci i sióstr z miotu jest częścią zabaw między rodzeństwem, ale jednocześnie manifestacją swojej siły czy dominacji nad mniejszym rodzeństwem z miotu. To pierwotne zachowania, które były o wiele silniej wyrażone w przeszłości, kiedy psy żyły na wolności.

 • samoobrona
  Jeśli pies jest atakowany przez inne zwierzęta lub ludzi, może się bronić. Wówczas gryzienie jest uzasadnione brakiem poczucia bezpieczeństwa i naturalną chęcią wybrnięcia z niebezpiecznej sytuacji w jednym kawałku.
 • obrona opiekuna
  Niektóre psy mogą agresywnie reagować w stosunku do innych osób lub zwierząt, jeśli poczują, że ich opiekun jest narażony na niebezpieczeństwo. Takie skłonności mogą mieć np. rottweilery, które mają silny instynkt terytorialny.

 • ochrona potomstwa
  Suka po urodzeniu szczeniąt może się wobec nich zachowywać nadto opiekuńczo. Instynkt macierzyński podpowiada jej, by bronić swoje dzieci. Niektóre matki nie pozwalają innym psom, ale także opiekunom podchodzić do swoich dzieci.

  Warczą i gryzą przy każdej próbie zbliżenia się do szczeniąt. To zachowanie jest krótkotrwałe. Trwa zazwyczaj przez pierwsze kilka tygodni życia szczeniąt i stopniowo się wycisza, kiedy suka będzie czuła, że jej maluchy są bezpieczne.

 • reakcja hormonalna
  Niewykastrowane samce, które wyczuwają, że suka w sąsiedztwie ma cieczkę, mogą rywalizować między sobą o jej względy. Zazwyczaj dochodzi między nimi do niezagrażających zdrowiu i życiu sprzeczek, ale czasem słabszy pies może zostać dotkliwie pogryziony. Samce interesują się sukami właśnie na skutek działania hormonów. Przeczytaj więcej o kastracji psów.

 • Tzw. agresywne rasy psów
  W ustawie o ochronie zwierząt przedstawiona została lista psów agresywnych. Prawdą jest, że psy niektórych ras faktycznie przejawiają nieco częściej agresję niż pozostałe rasy. Nie każdy pies rasy uznanej za agresywną jednak musi tę agresję przejawiać. Wszystkie zachowania niepożądane wynikają z nieprawidłowego poprowadzenia psa, szczególnie w wieku szczenięcym. Ponieważ nieprawidłowa reakcja lub brak reakcji wzmagają niektóre zachowania, także agresję.

H3: Lista ras agresywnych:

Lista została sporządzona przede wszystkim po to, by uzmysłowić ludziom i hodowcom, że rasy psów znajdujące się na niej wymagają specjalnej opieki, ponieważ mogą (ale nie muszą), wykazywać objawy agresywne wobec innych psów lub zwierząt, przedmiotów lub ludzi.

Jeśli marzysz o psie, ale wiesz, że nie będziesz mógł poświęcić mu dużo czasu, wybierz inną rasę, np. labradora czy golden retrievera. Psy tych ras nie mają skłonności do agresji, choć wszystko zależy od jego wychowania. Źle poprowadzony labrador też może mieć tendencję do agresywnych zachowań.

Jak oduczyć psa agresji do innych psów?

Pierwszym krokiem jest zapewnienie pupilowi oraz innym zwierzętom bezpieczeństwa. Smycz, obroża lub szelki i kaganiec fizjologiczny powinny być obowiązkowymi elementami podczas spaceru. Ogranicz kontakty z innymi zwierzętami, jeśli to możliwe i rozpocznij szkolenie. Wychodzenie na spacery przed świtem czy bardzo późno w nocy, by nie spotkać innych psów nie jest rozwiązaniem. Należy podjąć pewne i jasne kroki, by wyeliminować agresywne zachowania.

Niepożądane zachowania najprościej jest wyeliminować w wieku młodzieńczym. Jest to wówczas najprostsze. Nie oznacza to jednak, że nie da się oduczyć dorosłego psa zachowań agresywnych.

Najlepszym sposobem jest konsultacja problemu z lekarzem weterynarii lub doświadczonym behawiorystą. Opieka specjalistów jest wskazana dla wszystkich opiekunów, którzy nie wiedzą jak skutecznie oduczyć psa gryzienia i warczenia.

Niektóre psy przejawiają objawy tzw. agresji smyczowej. Oznacza to, że zachowują się agresywnie, kiedy są na smyczy. Koniecznie skonsultuj się z dobrym behawiorystą, jak poradzić sobie z tym problemem.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec ludzi?

Po pierwsze, ogranicz kontakty psa z ludźmi, szczególnie obcymi i dziećmi. Na spacery zabieraj ze sobą smycz i kaganiec. Jesteś odpowiedzialny za swojego pupila, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zapewnić bezpieczeństwo innym ludziom i zwierzętom. Pamiętaj, by nigdy nie prowokować psa do zachowań agresywnych.

Po drugie, skonsultuj się ze specjalistą – lekarzem weterynarii specjalizującym się w zachowaniach psów lub z doświadczonym behawiorystą. Pomoc profesjonalistów przy wychowaniu agresywnego psa jest niezbędna, jeśli problem się nasila lub jeśli został utrwalony u dorosłych psów.

Należy reagować, kiedy pies jest szczeniakiem. Podgryzanie nogawek czy ręki opiekuna wydaje się być niewinną zabawą, którą można też wytłumaczyć dyskomfortem w okolicy dziąseł z powodu wyrastających zębów.

Rękę czy nogawkę należy zastąpić specjalnym gryzakiem dla psów lub szarpakiem, czyli zabawką zbudowaną ze splecionych sznurków i dać psu jasno do zrozumienia, że nie pozwalasz mu na podgryzanie ludzi. Powiedz „nie wolno” i przestań dotykać psa – staraj się go ignorować i nie pozwalaj gryźć. Zwróć na niego uwagę dopiero wtedy, gdy przestanie podgryzać i się uspokoi.

Możesz go wówczas nagrodzić smakołykiem. Pamiętaj, że w szkolenie powinni być zaangażowani wszyscy domownicy. Jeśli choć jeden członek rodziny będzie przyzwalał na podgryzanie czy warczenie, szkolenie może nie odnieść pożądanego efektu.

Dobrym pomysłem jest nauczenie psa samokontroli. Dzięki temu będzie lepiej panował nad emocjami, pozna zasady wzajemnego szacunku, nauczy się, że zostanie nagrodzony za pożądane zachowanie, a za niewłaściwe nie dostanie nagrody oraz będzie bardziej skupiony. Przeczytaj tekst o tym, jak nauczyć psa podstawowych komend.

Jak reagować, jeśli pies jest agresywny wobec rzeczy?

Psy mogą warczeć i szczekać na przejeżdżające samochody i pociągi oraz podgryzać nogawki przejeżdżających na rowerach ludzi. Takie zachowanie także są niebezpieczne i należy je jak najszybciej wyeliminować.

Unikanie ruchliwych ulic oraz innych sytuacji, w których pies zaczyna atakować rzeczy, nie jest dobrym rozwiązaniem. W takich sytuacjach warto spróbować skupić uwagę psa na czymś innym. Rozpędzona osoba na rowerze może się pupilowi wydawać zagrożeniem, dlatego reaguje na jej obecność agresją. Spróbuj skupić uwagę zwierzęcia na sobie za pomocą smakołyku lub zabawki.

Zestresowany pies może jednak nie być nimi zainteresowany, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest trenowanie samokontroli w domu, w miejscu, gdzie pupil czuje się bezpiecznie. Z czasem możesz podwyższać poprzeczkę i szkolić psa w innych pomieszczeniach, na zewnątrz, a w końcu także w miejscu, w którym odczuwa lęk i strach.

W przypadku agresji wobec butów, zabawek czy innych przedmiotów domowych, najlepszą metodą oduczenia jest zastąpienie tych przedmiotów atrakcyjną zabawką. Daj psu jasno do zrozumienia, że nie pozwalasz mu na gryzienie Twoich rzeczy i jednocześnie zachęć go do gryzienia jego zabawek. Psy gryzą rzeczy z wielu powodów. Część z nich robi to z nudów, ponieważ brakuje im bodźców, a część rozładowuje w ten sposób stres. Warto poznać przyczyny takich zachowań. Pomoże w tym na pewno profesjonalista – behawiorysta lub lekarz weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.6 / 5. Liczba głosów 175

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

6 komentarzy do wpisu „Agresywny pies – jak go wychowywać?”

 1. Witam, mamy suczke miksa ras niewiadomo jakich dostalismy ja w prezencie, obecnie ma 11 miesiecy jest po pierwszej cieczce w wieku 9 mieiscy. Od miesiaca reaguje agresywnie na nasza starsza corke, wystarczy ze corka wejdzie co salonu a pies jest nastroszony, warczy i raz szczekala bardzo glosno jak by chciała zrobic jej krzywdę. Corka wychodzi raz dziennie z Aria na spacer i do tej pory nigdy nie bylo problemu. Okolo 2 miesiecy temu corka biegala z nia na smyczy 8m i sie wywrocila a pies po niej skakal jak by nigdy nic… widzielismy to i szybko do nich podbieglismy od tamtego momentu kest coraz gorzej. Na młodsza corke Aria nie reaguje w ogole, boje sie jak sie pies zachowa za pare miesiecy jak urodze 3 dziecko… pies ma bardzo rozwiniety instynkt lowiecki… skorygowalismy jej chec polowan na wszystko jak radzili mam w szkole… ale mam wrazenie ze ona sobie teraz obrala nowy cel i jiz naprawde myslimy zeby ja oddac bo nie mamy juz sil… najgorsze jest to ze poza tym ona sie słucha i zna bardzo wiele komend….

  Odpowiedz
  • Zabierzcie psa do behawiorysty, nie czekajcie aż sytuacja się pogorszy. Dodatkowe szkolenia i wszystko powinno byc dobrze. Oddanie psa tylko pogorszy sytuację.

   Odpowiedz
 2. Mój pies , schroniskowy roczny adopciak, dziś prawie mnie capnął gdy próbowałam go wyprosić z pokoju babci. Babcia jadła obiad , pies żebrał i za nic nie chciał wyjść , pokazując zęby. Kiedy chwyciłam go za obrożę, kłapnął zębami . Starałam się nie okazać strachu.Jest z nami dopiero trzy miesiące , to spory kundel o wadze ok 20 kg. Boję się aby nie zdarzało się to częściej

  Odpowiedz
 3. Mowa-trawa. Żadnych konkretnych porad, tylko ogólniki i „skontaktuj się z behawiorysta lub trenuj z psem w domu”. Jak reagować na agresję w danym momencie gdy nasz pies atakuje innych? Jak trenować? Nie ma konkretnych porad tylko pisanina nie wiadomo dla kogo.

  Odpowiedz
  • Dokładnie.. tez nie mogę znaleźć jasnych wskazówek. Pies szczeka na ludzi i ‚idzie na nich’ a ja kompletnie nie wiem co robić. Od dwóch lat powtarzam ‚nie wolno’ i kończę spacer w takiej sytuacji po czym ignoruje psa w domu, a problem nie ustaje…..

   Odpowiedz
   • Kazdy pies wymaga innej metody szkoleniowej, wymagane jest zobaczyc jak sie zachowuje pies w takich sytuackach przez tresera psow.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Gdy zawodzi tarczyca

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres