Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? 8 sprawdzonych sposobów, krok po kroku

jak-nauczyć-psa-chodzić-na-smyczy_optimized-min

Chodzenie na smyczy to jedna z najpotrzebniejszych psich umiejętności w życiu z czworonogiem. Problemy z jej ciągnięciem to częsty powód zgłaszania się opiekunów tych zwierząt do behawiorystów i trenerów. To, jak pies zachowuje się, będąc na smyczy, odzwierciedla jego stan emocjonalny – jak bardzo jest pobudzony lub niepewny. Nieodpowiednia i awersyjna nauka chodzenia na smyczy, stosowanie kolczatek i szarpanie często prowadzą do tzw. agresji smyczowej. Jeśli opiekujesz się psem, który nieustannie napina smycz i podczas spaceru nie słucha Twoich poleceń, lub masz w domu szczenię, które jeszcze nie nauczyło się chodzenia przy nodze, stosując osiem sprawdzonych poniższych metod, pomożesz podopiecznemu zrozumieć zasady poruszania się na smyczy. 

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Zanim poznasz 8 sprawdzonych sposobów, jak nauczyć dorosłego psa lub szczenię chodzenia na luźnej smyczy, zacznij od przygotowań. Na początku zaopatrz się w smakołyki i pokłady cierpliwości. Wybierz nagrodę atrakcyjną dla czworonoga, a jednocześnie odpowiednią dla jego zdrowia. Na rynku istnieje wiele przysmaków dla psów, które doskonale sprawdzają się jako motywatory podczas treningu posłuszeństwa. Podobną funkcję pełnią tzw. klikery, wydające przyjemne dla psa dźwięki. Pamiętaj, że pozytywne metody pracy ze zwierzęciem sprawdzają się znacznie lepiej niż karcenie za nieprawidłowe zachowanie. Stosuj więc dużo pochwał i nagród, a nieposłuszeństwo po prostu ignoruj.

O czym jeszcze należy pamiętać przed treningiem? Warto kupić saszetkę na smakołyki, która ułatwia szybkie sięgnięcie po nagrodę i podanie jej czworonogowi. Plastikowe torebki spowalniają wyjęcie przysmaku, a trzymanie psiego jedzenia w kieszeni jest niehigieniczne. Specjalny woreczek znacznie poprawi komfort pracy poza domem.

Trening zacznij w swoim ogrodzie lub ustronnym miejscu w parku, gdzie nie będzie zbyt wielu rozproszeń w postaci biegających psów i spacerujących ludzi. Jeśli Twój czworonóg ma duży problem z posłusznym chodzeniem na smyczy, a nie masz czasu pracować z nim na każdym spacerze (lub na czas treningu wstępnego), zakładaj psu szelki zamiast obroży. Są bezpieczniejsze dla ciała przy ciągnięciu i nie powodują uszkodzeń np. tchawicy.

U szczeniąt nauka chodzenia przy nodze jest dużo prostsza niż u starszych psów. Młode nie wykazują jeszcze złych nawyków, nie znają dobrze miejsc spacerowych, nie mają z nimi żadnych skojarzeń. Niezależnie od tego, czy masz psa 12-tygodniowego, półrocznego, rocznego czy dwuletniego, możesz wprowadzić do treningu poniższe pomysły. 

8 sposobów na skuteczną naukę chodzenia przy nodze i na luźnej smyczy

 1. Podążanie za człowiekiem i ręką ze smakołykiem
  To najbardziej podstawowa i najprostsza rzecz, od której warto zacząć. Taka praktyka zwraca uwagę psa na opiekuna i uczy go odczytywać i rozumieć ruchy ludzkiego ciała. Weź do ręki smakołyk (np. granulki jego ulubionej suchej karmy) i pokaż go psu. Pozwól mu wyjadać przysmak schowany w dłoni i powoli przesuwaj ją do przodu, tak aby zwierzę szło za ręką, jednocześnie jedząc. Przygotuj więcej nagród i staraj się zrobić w ten sposób kilka kroków. Przesuwaj się do tyłu i do przodu, z czasem wprowadzaj bardziej skomplikowane figury typu zakręcanie czy zawracanie. Często nagradzaj czworonoga za dobrą pracę – najlepiej co krok lub dwa. Gdy chodzenie psa przy nodze stanie się płynne, zacznij nagradzać go rzadziej, np. co 3–4 kroki, sprawdzając tym samym, czy rozumie, czego od niego oczekujesz. 
 1. Skupianie uwagi na przewodniku
  Dla psa wiele rzeczy dookoła jest bardzo ciekawych i naturalne jest to, że zwierzę chce wszystko powąchać czy biec do przodu, by jak najszybciej znaleźć się w parku, gdzie czeka go dużo rozrywek. Spróbuj nauczyć zwierzę skupiać uwagę na sobie, tak aby w przyszłości możliwe było oczekiwanie od niego wykonywania poleceń (np. chodzenia przy nodze). Jeśli czworonóg nie jest w stanie utrzymać uwagi na opiekunie nawet przez kilka sekund, nie będzie też posłuszny – zwłaszcza przy wielu rozproszeniach. Ćwiczeniem, które pomaga w skupieniu uwagi psa, jest tzw. uwarunkowanie jego imienia. Brzmi skomplikowanie, ale to naprawdę bardzo prosty sposób. Wystarczy najpierw w spokojnych warunkach wypowiadać imię psa i dawać mu za każdym razem smakołyk. Można w ten sposób wydać mu np. całą psią kolację (w postaci suchej karmy). Zacznij od siedzenia obok, powtarzania imienia i dawania nagrody. Następnie wstań i nadal powtarzaj tę czynność. W kolejnym kroku odsuń się na 1–2 kroki, wypowiedz imię zwierzęcia i daj mu jedzenie, gdy do Ciebie podejdzie. Taka praktyka jest szczególnie przydatna w nauce szczeniąt i psów młodych, jeszcze nieidentyfikujących się ze swoim imieniem. Dorosłe psy, które nie przychodzą na zawołanie, także efektywnie pracują podczas takiego powrotu do podstaw. Drugim sposobem na wydłużenie skupienia uwagi jest wydanie komendy „siad”. Kiedy pies patrzy na twarz opiekuna, siedząc, należy go nagrodzić. W kolejnym kroku czas pomiędzy wydawaniem smakołyków powinien być stopniowo wydłużany aż do momentu, kiedy pies będzie patrzył na opiekuna nieprzerwanie przez kilka sekund. Następnie ćwiczenie należy przenieść w bardziej rozpraszające miejsce, np. do parku, lub wykonywać je podczas spaceru, kiedy ktoś mija nas na chodniku.
 1. Pozycja przy nodze na komendę

Jak nauczyć dorosłego psa lub szczenię chodzenia przy nodze? Trzeba zacząć od komendy wyjściowej, czyli samej pozycji przy nodze. Nauka podążania jest w tym przypadku dużym ułatwieniem. Ze smakołykiem w ręku, tak jak w przypadku podążania, doprowadzaj psa do pozycji przy nodze. Tam daj mu nagrodę, jednocześnie wydając komendę. Cały czas karmiąc zwierzę, przesuwaj się do przodu. Po jakimś czasie zacznij powoli chować rękę i nagradzać czworonoga coraz rzadziej – najpierw co 2–3 kroki, potem co kilka metrów itd.

 1. Napięta smycz, luźna smycz

Problemy z ciągnięciem na smyczy pojawiają się wtedy, kiedy jej napięcie nic dla psa nie znaczy. Aby to zmienić, należy w sposób pozytywny nauczyć zwierzę, jak powinno reagować, kiedy smycz się napina. Na początku pozwól czworonogowi chodzić na luźnej smyczy. Kiedy zacznie ją napinać, zatrzymaj się – to prawdopodobnie sprawi, że pies na Ciebie spojrzy. Pochwal go za to, że zwrócił na Ciebie uwagę, następnie zawołaj i daj mu nagrodę. Następnym krokiem jest zmiana kierunków chodzenia. Kiedy zwierzę idzie do przodu, w pewnym momencie zmień kierunek, jednocześnie zwracając się do niego po imieniu. Napięcie smyczy spowoduje, że czworonóg pójdzie za Tobą. Pamiętaj, by nie stosować gwałtownych ruchów. Wołaj swojego podopiecznego i nagradzaj go za posłuszeństwo. W ten sposób nauczysz psa, że napięcie smyczy oznacza konieczność podejścia do opiekuna. 

 1. Zatrzymywanie się

Prowadź psa za ręką ze smakołykiem jak w ćwiczeniu pozycji i chodzenia przy nodze. Co kilka kroków zatrzymuj się, mówiąc „siad” lub zostając w pozycji „stój”, i częstuj czworonoga smakołykiem. Stopniowo zabieraj rękę sprzed jego części twarzowej, nagradzając go tylko przy zatrzymaniach się.

 1. Nie zatrzymuj się z psem, czyli pilnowanie końca smyczy

Niektórzy opiekunowie czworonogów bardzo przyzwyczaili się do tego, że idą tam, dokąd poprowadzi ich zwierzę. Czekają nawet, aż pies obwącha każdy murek, zanim zaczną kontynuować spacer. Spróbuj nie zatrzymywać się ani na chwilę, oczywiście poza strefą przed przejściami dla pieszych itp. Jeśli pies zacznie ciągnąć Cię w jakieś inne miejsce, ignoruj to i idź do przodu, dając sygnał za pomocą napięcia smyczy. Nagradzaj czworonoga, kiedy do Ciebie dobiegnie.

 1. Komenda „biegaj”

Wprowadź zasadę, że chodnik jest miejscem, gdzie pies idzie za Tobą, a trawnik to miejsce przeznaczone do węszenia. Jeśli więc idziesz chodnikiem, nie pozwalaj czworonogowi eksplorować przestrzeni co kilka kroków (wyjątkiem są szczenięta i spacery socjalizacyjne, nastawione na poznawanie świata). Kiedy znajdziesz się w okolicy trawnika lub parku, wydaj komendę „biegaj” i rozluźnij smycz (alternatywnie puść psa „luzem”). Pamiętaj, że to opiekun ustala trasę spaceru i miejsca docelowe. Zaraz po wyjściu z domu koniecznie pozwól jednak czworonogowi załatwić jego potrzeby fizjologiczne!

 1. Dodawanie rozproszeń i chodzenie po chodniku

Na tym etapie połącz poprzednie ćwiczenia i zacznij pracować podczas codziennych spacerów. Nie oczekuj zbyt szybkich rezultatów, ponieważ niekontrolowane warunki są dla psa trudniejsze ze względu na mnogość rozproszeń. Ręką ze smakołykiem doprowadź psa do pozycji przy nodze, wypowiedz komendę i nagradzaj nawet co krok, a potem stopniowo coraz rzadziej. Jeśli podopieczny Cię wyprzedzi, zatrzymaj się lub nawet się cofnij i ponownie doprowadź go do nogi ręką, w której trzymasz smakołyk. Przejdź kilka kroków i znowu nagródź zwierzę. Możesz podawać mu przysmak z ręki lub rzucać smakołyk na ziemię, kiedy pies idzie obok. Ćwiczcie wspólnie cierpliwość. Prawdopodobnie trzeba będzie cofać się wiele razy, ponieważ czworonóg Cię wyprzedzi, chcąc jak najszybciej znaleźć się w parku. Nie idź tam zbyt szybko, często zatrzymuj się i nagradzaj psa za patrzenie na Ciebie. 

Nauka chodzenia na smyczy nie jest łatwym zadaniem. Uczy pokory i cierpliwości, a jednocześnie jest jednym z najtrudniejszych ćwiczeń, szczególnie dla psów, które mają już inne nawyki spacerowe. Jeśli Twój czworonóg ma problemy behawioralne, takie jak agresja smyczowa, jest lękliwy, lub Ty nie radzisz sobie z jego ułożeniem, skorzystaj z pomocy specjalisty. Ze szczenięciem ćwicz od momentu, kiedy zacznie wychodzić na spacery, nie czekaj, aż dorośnie i zacznie ciągnąć smycz. Pamiętaj, że chodzenie przy nodze lub na luźnej smyczy to jedna z umiejętności, które najbardziej ułatwiają wspólne życie i spacery z psem. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Apetyt na nagrodę

Każdy od czasu do czasu lubi zrobić sobie przyjemność i zjeść coś pysznego. Nasze psy smaczne kąski cenią jeszcze bardziej niż my.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres