środa, 27 marca 2019

Szczenię z charakterem

31 sierpnia 2018 06:05 2 komentarzy
szczenie-charakter

Szczenię z charakterem

Szczenię z charakterem

Marzeniem każdego właściciela jest wyedukowany, zrównoważony i zadowolony z życia pies. Czy każde szczenię stanie się takim ideałem? Żeby osiągnąć sukces na tym polu, musimy być świadomi predyspozycji charakterologicznych naszego wybrańca i stworzyć mu warunki do prawidłowej socjalizacji.

Zanim zdecydujemy się na szczenię, przeanalizujmy dokładnie nasze możliwości. Czy mamy wystarczająco dużo czasu i zapału do zaopiekowania się przez długie lata czworonożnym pupilem? Czy nikt z rodziny nie jest uczulony na sierść? Zastanówmy się też, jaki ma być nasz pies: duży czy mały, spokojny czy energiczny, kanapowy, wystawowy, a może obronny? Rozważmy też wszystkie za i przeciw związane z płcią. Przede wszystkim pamiętajmy, że temperament szczenięcia powinien pasować do trybu życia naszej rodziny. Inaczej wszyscy będą się męczyć i po pierwszym okresie zachwytów pojawią się konflikty, nieporozumienia, wreszcie frustracja i bezradność, aż w przyszłości nie poradzimy sobie z kłopotem i postanowimy się go pozbyć…

Na dobry początek test

Szczenię dobrze jest nabyć ze sprawdzonej hodowli, najlepiej domowej, w której można obejrzeć jego rodziców i zapoznać się z ich rodowodami. Wybór najodpowiedniejszego dla nas malucha z danego miotu ułatwi test Campbella. Pomaga on ocenić charakter i temperament piesków, w ten sposób podpowiadając, który z nich najlepiej sprawdzi się w naszej rodzinie. Podjęcie decyzji tylko i wyłącznie na podstawie wyglądu maluszka albo faktu, że pierwszy podbiegł i sam nas wybrał, jest powszechnym błędem. Test będzie bardzo pomocny, jeżeli jeszcze się zastanawiamy nad odpowiednim szczenięciem. A jeżeli już dokonaliśmy wyboru, jego wynik posłuży nam za wskazówkę do dalszego właściwego postępowania z pupilem. Podczas testu punktuje się poszczególne zachowania szczeniąt. Na podstawie zgromadzonej liczby punktów można ocenić, czy w przyszłości będą dobrymi psami stróżującymi, rodzinnymi, czy będą się szybko uczyły, czy będą się nadawały dla osób starszych lub z małymi dziećmi, ale też wyniki pomogą wyodrębnić osobniki lękliwe albo nadpobudliwe i agresywne. Świadomi predyspozycji charakterologicznych naszego wybrańca, stwórzmy mu warunki do prawidłowej socjalizacji, bo to, jakim będzie on w przyszłości psem, w dużej mierze zależy od nas.

Ważna socjalizacja

Okres socjalizacji rozpoczyna się około 21. dnia życia psiaka i trwa do wieku około 3 miesięcy, czyli zaczyna się już w hodowli. A zatem jeszcze u hodowcy szczenięta nawiązują kontakt z innymi psami i człowiekiem. Pozbawione takiej możliwości mogą w przyszłości wykazywać zaburzenia charakteru, w tym lękliwość, która czasami przeradza się w agresję.
Już siedmiotygodniowe maluchy powinny wiedzieć, do jakiego gatunku należą, a także rozpoznawać człowieka oraz inne od nich zwierzęta domowe, jak kot, świnka morska, chomik. Dlatego też do tego czasu muszą przebywać z rodzeństwem i ludźmi oraz bawić się z nimi. Szczenięta uczą się porozumiewania ze sobą poprzez wokalizację oraz postawę ciała, używają przy tym różnych kanałów komunikacyjnych: dotykowego, węchowego, słuchowego i wzrokowego. Środowisko psich maluchów musi być więc bogate w rozmaite bodźce, które stymulują wzrok, słuch, węch i czynności motoryczne. Wskazane jest odtwarzanie szczeniętom nagrań z różnego rodzaju dźwiękami, np. ruchu ulicznego, strzałów, szelestu folii, hałasu odkurzacza, żeby w przyszłości nie bały się odgłosów środowiska, w którym będą żyły. Podłoże, po którym się poruszają, powinno mieć różną strukturę, np. kartony, gazety, folia; dobrze byłoby, gdyby szczeniaczki biegały po ogrodzie, bo to świetnie wpływa na sprawność ruchową. Pomieszczenie, w którym przebywają, musi być widne, powinny docierać do niego z zewnątrz różne dźwięki i hałasy, ponadto szczeniętom należy zapewnić różnorodne zabawki.

Pages →  1 2

Szczenię z charakterem Reviewed by on . [caption id="attachment_1153" align="alignleft" width="270"] Szczenię z charakterem[/caption] Szczenię z charakterem Marzeniem każdego właściciela jest wyedukow [caption id="attachment_1153" align="alignleft" width="270"] Szczenię z charakterem[/caption] Szczenię z charakterem Marzeniem każdego właściciela jest wyedukow Rating: 0

komentarze (2)

  • justynareliga

    „Nie bawmy się w przeciąganie szmatki czy czegokolwiek, nie gońmy psiaka, kiedy nie chce oddać zabawki. Przeciąganie może źle wpłynąć na zgryz, a ponadto uczy dominacji i rywalizacji.” Zastanawia mnie to stwierdzenie. Naprawdę zabawa z przeciąganiem szarpaka jest zła? Zazwyczaj wszelkie poradniki raczej zachęcają do takich zabaw.

  • Junnia

    Moja suczka ma taki wspaniały charakter że brak słów ( Jest naprawdę cudowna ) !!!!!!!!!!!!!! xD 😀 <3 <3 <3

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top