środa, 27 marca 2019

Świat psów pracujących

1 grudnia 2017 07:18 5 komentarzy

andrew_fladeboeWspółpracujący z m.in. National Geographic amerykański fotograf Andrew Fladeboe (ur. 1984) stworzył fotoreportaż o psach pracujących z Norwegii i Nowej Zelandii – krain oddalonych od siebie o 8 tys. kilometrów. Psy zafascynowały młodego fotografa już w dzieciństwie, ponieważ „od zawsze” lubił obserwować zwierzęta. W swoim projekcie „The Shepherd’s Realm” postanowił uwiecznić ciężką i fascynującą zarazem pracę psów-pasterzy, myśliwych, ratowników, tropicieli. Artysta przypomina, że właśnie dla tych funkcji człowiek „stworzył” psa kilkanaście tysięcy lat temu. Psy są wzorowymi pracownikami – oddają się swemu zajęciu w całości, działają z zadziwiającą intuicją i skutecznością i posiadają „nadludzkie” zdolności (np. doskonały węch). Aby uzyskać najlepsze ujęcia, Andrew Fladeboe nierzadko całymi dniami leżał w mokrej trawie lub wśród kamieni i błota, aby z bliska przypatrzeć się pracującemu psu, np. łapiącemu maskonury lundehundowi.
– Niektóre psy są urodzonymi modelami – mówi Fladeboe. Jeden z psów z Te Hapu [Nowa Zelandia] instynktownie wiedział, gdzie stanąć i jaką przyjąć pozę. (…) Wiedziałem, że Asher na mój widok przybiegnie i zawsze stanie w najlepszym, „pocztówkowym” miejscu. To było niesłychane – przyznaje fotograf. W wywiadzie dla National Geographic Andrew Fladeboe uważa, że psy ras pracujących muszą pracować, aby żyć: – One to kochają. Owszem, zazwyczaj żyją ciężko i krótko, ale psy takich ras jak np. border collie są najszczęśliwsze wtedy, kiedy mają robotę do zrobienia. Jest mi znacznie bardziej żal bordera, który mieszka w wielkim mieście, niż takiego, który pracuje na farmie za miskę zupy – opowiada artysta i dodaje: – Pamiętam wyraz pyska psa pasterskiego, który po dziesięciogodzinnym zaganianiu owiec wpatrywał się w swego pana; był pełen radości i oddania. Nie znoszę posługiwać się podobnymi kliszami, ale psy naprawdę są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, jeśli tylko im na to pozwolimy.
Rusty_of_Invercargill_pies tropiący i ratownicztRusty z Invercargill, pies tropiciel-ratownik (Nowa Zelandia)

Pages →  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Świat psów pracujących Reviewed by on . Współpracujący z m.in. National Geographic amerykański fotograf Andrew Fladeboe (ur. 1984) stworzył fotoreportaż o psach pracujących z Norwegii i Nowej Zelandii Współpracujący z m.in. National Geographic amerykański fotograf Andrew Fladeboe (ur. 1984) stworzył fotoreportaż o psach pracujących z Norwegii i Nowej Zelandii Rating: 0

komentarze (5)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top