niedziela, 21 stycznia 2018

Świat oczami naszego pupila – jak widzą psy? Fakty i mity

15 listopada 2017 08:21 Zostaw komentarz

dog selfie

Pytanie – jak widzą psy – jest raczej trudne i spędza sen z powiek wielu badaczom i właścicielom czworonogów. Czy możemy tak naprawdę być pewni , w jakiś sposób widzą świat nasi pupile?

Fakty i mity o psim punkcie widzenia

– Psy nie odróżniają kolorów – MIT!

Psy jak najbardziej rozróżniają kolory, jednak nie w taki sam sposób jak ludzie. Wynika to z tego, że psy nie mają takich samych czopków w siatkówce, jak człowiek. Widzą za to tak, jak daltoniści – czyli osoby nieodróżniające koloru zielonego i czerwonego. Ich świat zatem jest głównie żółto – niebieski.

– Psie oczy świecą w ciemności – FAKT!

Można to zauważyć w nocy, gdy jest ciemno, np. w świetle reflektorów samochodowych, psie oczy połyskują zielonym lub żółtym blaskiem. Ten efekt i kolor pochodzi od makaty położonej za siatkówką, która odbija światło i działa, jak lustro. Dzięki temu psy dobrze widzą w ciemności

– Pies patrzy we włączony telewizor, ponieważ fascynuje go reklama lub film – MIT!

Niestety, nasi pupile nie są w stanie tak zainteresować się filmem, czy serialem, jak my. To, co powoduje, że często przystają przy telewizorze i patrzą na obraz, jest migające światło. Dla ludzkiego oka częste błyski zmieniają się w ciągły obraz, np. w filmie telewizyjnym to ok. 60 błysków na sekundę. Dla psiego oka to za mało, dlatego też w naszym telewizorze pupil widzi sekwencję wielu bardzo szybko migających obrazów.

– Pies ma dużo szersze pole widzenia niż człowiek – FAKT!

U człowieka pole widzenia to ok. 140 stopni, a u psów? Aż 250! Człowiek, aby objąć wzrokiem duży obszar musi kręcić głową w prawo i w lewo, aż do oporu szyi. Biegnący przed nami pies, wystarczy, że delikatnie odchyli głowę i już ma nas w swoim polu widzenia. Związane jest to też z umiejscowieniem oczu na głowie czworonoga. Są one bowiem znacznie szerzej osadzone niż u człowieka.

Mimo wszystko, zmysł wzroku, wcale dla psów nie jest najważniejszy. Psy patrzą po to, aby całkowicie potwierdzić to, co już wiedzą, dzięki zmysłom słuchu i węchu. Informacje zdobyte za pomocą oczu są tylko extra dodatkiem do pozostałych zmysłów.

Zapisz

Zapisz

Świat oczami naszego pupila – jak widzą psy? Fakty i mity Reviewed by on . Pytanie – jak widzą psy – jest raczej trudne i spędza sen z powiek wielu badaczom i właścicielom czworonogów. Czy możemy tak naprawdę być pewni , w jakiś sposób Pytanie – jak widzą psy – jest raczej trudne i spędza sen z powiek wielu badaczom i właścicielom czworonogów. Czy możemy tak naprawdę być pewni , w jakiś sposób Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top