poniedziałek, 18 marca 2019

Sterylizacja suczek – dlaczego powinno się przeprowadzać ten zabieg?

15 października 2018 06:07 Zostaw komentarz

Sterylizacja suczek – dlaczego powinno się przeprowadzać ten zabieg?

Sterylizacja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu macicy, jajowodów i jajników. W głównej mierze przeprowadza się go w celu zapobiegania niechcianym ciążom, ale również z przyczyn zdrowotnych.

Przede wszystkim, jako właściciele suczki musimy na początku podjąć ważną decyzję – czy chcemy, aby nasza suczka była przeznaczona do rozrodu? Jeśli tak –  z pewnością nie przeprowadzamy tego zabiegu. Jeśli nie – bez wątpliwości możemy go przeprowadzić.

Mitem jest stwierdzenie, z którym często mogą spotkać się właściciele suczek, że ich pupilka choć raz w życiu powinna urodzić szczeniaki, ponieważ pozytywnie wpłynie to na jej zdrowie oraz poczucie szczęścia. Psy są zwierzętami, które działają instynktownie, więc nie będą odczuwały straty nie wydając na świat potomstwa, nie przedłużając gatunku. Można powiedzieć, że to w gestii właściciela czworonoga jest, aby podejmować odpowiedzialne i świadome decyzje za swojego pupila. Oczywiste jest, że suczka w czasie rui będzie chciała spotkać kawalera, ponieważ będzie właśnie kierowała się instynktem i szalejącymi hormonami, jednak nie będzie spodziewała się w konsekwencji tego ciąży. To właściciel suczki powinien przewidzieć taką sytuację i ewentualnie jej zapobiec.

Portrait young dog

Dlaczego warto przeprowadzić zabieg sterylizacji?

Na korzyść tego zabiegu przemawia przede wszystkim możliwość zapobiegania niechcianym ciążom. W obecnych czasach, gdy mamy do czynienia z dużą ilością bezdomnych psów oraz przepełnionymi schroniskami, gdzie mnóstwo zwierząt czeka na nowy dom, jest bardzo ważne, aby zredukować liczbę „niechcianych” czworonogów. Wciąż, mimo wszystko, trudno jest znaleźć nową rodzinę nawet dla najpiękniejszego i najsłodszego szczeniaka.

Zalety natury zdrowotnej! – Dzięki temu zabiegowi zredukujemy u naszej suczki możliwość wystąpienia chorób macicy, takich jak ropomacicze, czy nowotworów, np. raka gruczołu sutkowego.

Dodatkowo wysterylizowana suczka nie ma jest już więcej narażona na wahania hormonalne, które związane są cyklem płciowym. Eliminujemy również objawy związane z cieczką oraz ciążą urojoną. Poza tym, zachowanie suki po sterylizacji nie powinno się zmienić. Nie powinniśmy również obawiać się, że nasza pupilka przytyje po zabiegu.

Wady?

Decydując się na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji musimy pamiętać o możliwości pojawienia się pewnych powikłań. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć  zespół odprysków jajnikowych, zapalenie kikuta macicy, czy pojawienie się ropni pooperacyjnych. Jakby nie było – sterylizacja to operacja na otwartej jamie brzusznej pod znieczuleniem ogólnym. Taka interwencja zawsze może mieć swoje negatywne konsekwencje.

Sterylizacja suczek – dlaczego powinno się przeprowadzać ten zabieg? Reviewed by on . Sterylizacja suczek – dlaczego powinno się przeprowadzać ten zabieg? Sterylizacja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu macicy, jajowodów i jajników. W Sterylizacja suczek – dlaczego powinno się przeprowadzać ten zabieg? Sterylizacja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu macicy, jajowodów i jajników. W Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top