Papillon

Papillon

DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 9 FCI (psy ozdobne i do towarzystwa)
Waga: poniżej 2,5 kg, ale nie mniej niż 1,5 kg oraz: 2,5 kg-4,5 kg pies; 2,5 kg-5 kg
Wysokość w kłębie: około 28 cm
Ogon: raczej długi, w kształcie pięĸnego pióropusza, noszony podniesiony, ale nie zakręcony
Głowa: czaszka niezbyt zaokrąglona, kufa krótsza niż czaszka, cienka, wysmukła, stop mocno zaznaczony
Sylwetka: lekko prostokątna, brzuch nieco podkasany, mocny zad, klatka piersiowa o żebrach mocno wysklepionych, szyja lekko łukowata
Włos: gęsty, pofalowany, jedwabisty i delikatny, bez podszerstka
Umaszczenie: na białym tle dowzolone są wszelkie barwy, natomiast na głowie powinna być biała strzałka oddzielająca barwne plamy.

SZCZYPTA HISTORII:
Mówi się, że papillon to pies królów i artystów, a jego historia należy do najstarszych historii psich rodów. Przez wieki towarzyszył wielkim dworom Europy, należy róznież do najczęściej portretowanych piesków. Pierwszy uwiecznił miniaturowego papillona Giotoo już w XIII wieku, jego piesek jednak tylko przypomina obecną rasę. Od czasów renesansu po wiek XIX portretowali papillona najwięksi: Clouet, Veronese, Mamling, Messys, Rubens, Watteau, Greuze, Fragonard. Ogromną liczbę portretów rasa zawdzięcza popularności na europejskich dworach. Dopiero w XIX wieku stała się bardziej popularna poza nimi. Twórca wzorca rasy, karłowatego spaniela kontynentalnego, uznali za ideał psa z obrazu Tycjana “Clarissa Strozzi” z 1542 roku. Idealnego spaniela wkrótce zaczęto nazywać “typem vecelli”, od prawdziwego nazwiska Tycjana – Vecellio. Papillony i phalene są bardzo starą rasą. Swoje sterczące, wielkie i załamujące się uszy (nigdy proste i małe) papillon zawdzięcza domieszce krwi  szpica, czy to pomeraniana, czy też schipperke’a. Krzyżówka ta powstała w Belgii, ale wtedy jedynym sposobem wzmocnienia rasy było skrzyżowanie jej z najbliższym kuzynami. Miniaturowy spaniel dawnych władców stał się bowiem tak rzadki, że aby uratować rasę przed wyginięciem, trzeba było uciec się do krzyżówki. Rezultat okazał się jednak tak uroczy dzięki swym ogromnym, szerokim uszom, że narzucił całej rasie jej przyszły wygląd. Pierwszy belgijski klub rasy powstał w 1933 roku, a rok później kongres francusko-belgijski ustalił, że rasa będzie miała francusko-belgisjkie pochodzenie. W 1934 roku ustanowiono również wzorzec rasy odnoszący się do typu vecelli o opadających uszach, zarejestrowany przez FCI trzy lata później. Odmiana phalene (oznaczająca nocnego motyla o skrzydłach mniej rozłożonych) została oddzielona dopiero w 1955 roku, ale dała się poznać znacznie później, dzięki pracy pewnej szwedzkiej hodowczyni. Niestety, obecnie phalene hodowany jest sporadycznie, rzadko też posiada charakterystyczną dla rasy strzałkę na głowie. Jest też mniejszy i drobniejszy od papillona.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Cichy zabójca szczeniąt

Wirus herpes, powszechny i coraz łatwiej diagnozowany, okazuje się sprawcą wielu problemów u psów.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres