Mops

Mops

DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca):
Grupa: 9 FCI – psy do towarzystwa, sekcja 11 – małe molosowate
Wzrost: około 30 cm
Waga: 6,3–8,1 kg
Głowa: masywna, okrągła, kufa krótka, skóra pofałdowana, nos nieznacznie zadarty. Oczy okrągłe, spojrzenie smutne. Uszy bardzo delikatne, wiszące.
Sylwetka: tułów krótki, zwarty, klatka piersiowa głęboka, lędźwie krótkie, muskularne.
Ogon: wysoko osadzony, skręcony w obwarzanek.
Sierść: krótka, przylegająca.
Umaszczenie: beżowe w odcieniu płowym, morelowym lub srebrzystym z czarną maską, czarne.

SZCZYPTA HISTORII:

Mops jest psem pochodzenia azjatyckiego, a konkretnie – chińskiego. Do Europy dotarł w wieku XVII, stając się najpierw maskotką dworu orańskiego w Niderlandach, a później angielskiego. Zawsze był hodowany w “czystości” krwi, bez jakichkolwiek krzyżówek z innymi rasami. W XIX wieku został faworytem zamożnego mieszczaństwa. Lubowano się w nim do tego stopnia, że stanowił niemal “obowiązkowy element wyposażenia” każdego salonu. Przedstawicieli tej rasy nie brakowało na pierwszych wystawach psów w Polsce. Po zorganizowanej w 1885 roku w stolicy, sprawozdawca zanotował, że “pieski pokojowe, w Warszawie bardzo lubiane, przez specjalistki w rasie mopsów zawsze (są) licznie nadsyłane”. Po tak pięknej karierze rasy nastąpił gwałtowny i dramatyczny jej upadek. Już w końcu wieku mops stał się wyśmiewaną “maskotką starych panien”, a modny zoolog Karol Brehm żałował wręcz, że temu “ohydnemu i tępemu” zwierzęciu nie przypadł w udziale los dostarczyciela mięsa. Maurycy Trybulski, w roku 1928, pisał zaś: “Mopsy ongiś były bardzo modne, dzisiaj jednak chowają je daleko rzadziej”. W Europie II wojna światowa przyniosła rasie całkowity zmierzch, a zainteresowanie nią odrodziło się dopiero pod koniec XX wieku, przede wszystkim za sprawą psów amerykańskich – trochę innych w typie, ale na pewno lepiej trafiających w dzisiejsze gusta.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Czas po rozstaniu. Granice smutku

Jak poradzić sobie z pustką, żalem i tęsknotą po śmierci pupila, by odzyskać równowagę, która pozwoli nam wrócić do normalnego życia?

Dzieci bawiące się z psem
Zachowanie

A ja mam psa! O dzieciach i psach

Zanim rodzice zadadzą sobie pytanie, czy ich dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, powinni zastanowić się, czy sami są gotowi na zwierzę

Żywienie

Jak odchudzić psa z nadwagą?

Ile powinien jeść pies i jak go odchudzić, jeśli za dużo waży. Kiedy można mówić, że pies ma nadwagę?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres