Lagotto romagnolo – podstawowe informacje

Lagotto romagnolo

Niezwykle inteligentny, czuły towarzysz dla całej rodziny. Lagotto romagnolo pochodzi z Włoch i jest jednym z najstarszych znanych nam psów dowodnych. Kiedyś był wytrawnym łowcą, teraz może stać się prawdziwym przyjacielem swojego opiekuna. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na temat tej niezwykłej rasy!

Podstawowe informacje 

Długość życia pomiędzy 12 a 14 lat 
Charakter  inteligentny, czuły, lubiący zabawę i towarzystwo ludzi
Rozmiar średni, od 41 cm do 48 cm 
Sierść  kręcona, trochę szorstka w dotyku, z gęstym podszerstkiem, nieprzemakalna

Historia rasy 

Lagotto romagnolo jest jedną z najstarszych znanych ras psów dowodnych i aportujących. Jej przedstawiciele zamieszkiwali tereny bagien Comacchio oraz laguny wokół Rawenny. Kiedy mokradła zostały osuszone, psy okazały się wybitnymi poszukiwaczami trufli. Ta umiejętność sprawiła, że hodowcy lagotto romagnolo krzyżowali je z innymi rasami, najczęściej pointerami, pudlami, seterami czy bretonami. Pozwalało to na zwiększenie wydajności w pracy poszukiwaczy, ale jednocześnie pozbawiło rasę charakterystyczności i wyjątkowości.

Pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, dzięki grupie entuzjastów, udało się wyselekcjonować psy najbliższe pierwotnego gatunku i ocalić rasę przed całkowitym wyginięciem. W ciągu kilku lat żmudnej pracy i poświęceń, hodowcy zrekonstruowali i stworzyli dokładnie zdefiniowany typ, według którego czworonogi uznaje się za przedstawicieli tej rasy. Lagotto romagnolo została wstępnie uznana przez FCI w 1995 roku, następnie oficjalnie wpisano ją do rejestru dopiero w lipcu 2005 roku. 

Wygląd rasy 

Lagotto romagnolo jest psem o niewielkim lub średnim wzroście. W przypadku dorosłego osobnika u samca wielkość zamyka się w przedziale od 43 do 48 cm, natomiast u suki wzrost w kłębie wynosi od 41 do 46 cm. Czworonogi tej rasy są zbudowane proporcjonalnie, ich sylwetka jest mocna i delikatnie umięśniona. Masa ciała dorosłego przedstawiciela płci męskiej powinna mieścić się pomiędzy 13 a 16 kg, u suki te wartości wynoszą od 11 do 14 kg. Profil zwierzęcia powinien być nieco nieregularny, natomiast jego czaszka lekko zaokrąglona. Oczy psów tej rasy są raczej duże i okrągłe, uszy mają średnią wielkość, proporcjonalną do wielkości czaszki.  

Psy rasy lagotto romagnolo charakteryzują się gęstą, kędzierzawą sierścią skręconą w ciasne pierścionki. Jest średniej długości i należy pamiętać o jej przycinaniu. Zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek są nieprzemakalne. Umaszczenie lagotto jest zazwyczaj jednolite w przypadku maści brudnobiałej. Czekoladowe lagotto romagnolo najczęściej mają białe łaty, tak samo lagotto romagnolo maści lekko pomarańczowej, wtedy łaty są czekoladowe lub białe. 

Sierść lagotto nie przestaje rosnąć, dlatego powinniśmy dbać o jej regularną pielęgnację i przycinanie. Raz w tygodniu należy dokładnie szczotkować włos okrywowy aż do podszerstka, a przynajmniej dwa razy w roku udać się na wizytę do profesjonalnego psiego fryzjera. Czworonogi tej rasy nie gubią włosów, dzięki czemu sprawdzą się jako towarzysze dla alergików; nie uczulają tak intensywnie, jak przedstawiciele innych ras. 

Kolor oczu psów lagotto romagnolo jest uzależniony od maści zwierzęcia. Barwa tęczówki zazwyczaj przybiera różne odcienie brązu, od jasnego przez orzechowy aż do ciemnobrązowego. Czasami oczy mają kolor żółty, nie dopuszcza się natomiast tych w odcieniach szarości. 

Szczenięta lagotto romagnolo są niezwykle aktywne i podatne na naukę, dlatego warto rozpocząć pracę z behawiorystą już na wczesnym etapie życia. 

Charakter rasy 

Lagotto romagnolo jest wyjątkowym psem. Cechy jego charakteru sprawiają, że staje się idealnym towarzyszem rodziny i nie stanowi zagrożenia dla dzieci (ale, tak jak w przypadku innych psów, nie należy pozostawiać maluchów w towarzystwie zwierząt bez nadzoru). Czworonogi tej rasy są niezwykle czułe i łatwo przywiązują się do opiekuna. Lubią spędzać czas z ludźmi i nie wykazują agresji. Uwielbiają zabawę oraz wszelkie aktywności fizyczne, które pomagają im rozładować dużą ilość energii. Lagotto romagnolo są wybitnymi poszukiwaczami, szczególnie sprawdzą się więc w ich przypadku zabawy zawierające elementy pobudzające zmysł węchu. 

Psy rasy lagotto romagnolo wymagają dużej ilości ruchu, dlatego najlepiej odnajdują się w domach z ogrodem. Bardzo trudno jest im przystosować się do małej przestrzeni – w takich warunkach trzeba zadbać o wiele okazji do aktywności fizycznej. Kiedy czworonogi zaspokoją potrzebę ruchu, są spokojne. 

Bardzo ważne jest to, że lagotto romagnolo szybko się uczą i są niezwykle inteligentne. Chętnie poznają komendy i wykonują polecania, a nauka nowych rzeczy zawsze sprawia im wielką przyjemność. Warto wykorzystać ten naturalny pęd do wiedzy, rozpoczynając pracę z behawiorystą już od najmłodszego wieku. Dzięki temu zwierzę przyswoi wiele dobrych nawyków i chętnie podejmie się nauki kolejnych. 

Psy tej rasy mogą być zostawiane same, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy je do tego przyzwyczajać. Chociaż cenią chwile samotności i nie zawsze czują potrzebę przebywania w towarzystwie opiekunów, kiedy nie mają zapewnionych ciekawych aktywności, mogą zacząć się nudzić. Nietrudno wtedy o małe i większe zniszczenia. 

Lagotto romagnolo są psami nieufnymi wobec nieznajomych. Do tego, by poczuły się pewnie w nowym towarzystwie, muszą się przekonać, że poznana osoba nie ma wobec nich lub ich rodziny złych zamiarów. Ta cecha sprawia, że są dobrymi stróżami. Lagotto szczekają tylko wtedy, kiedy czują się niepewnie lub wyczuwają zagrożenie. 

Fantastycznie sprawdzą się w roli pierwszego psa. Uwielbiają dzieci, wspólną zabawę, nie są agresywne i dbają o bezpieczeństwo swojego stada. Uczą się szybko i nie stanowią kłopotu w czasie podróży. Jeśli mamy już inne zwierzęta, na przykład kota lub psa, nie musimy się martwić – lagotto na pewno znajdzie z nimi wspólny język. Niestety, jeśli chodzi o seniorów, czworonogi tej rasy nie zawsze będą dla nich najlepszymi towarzyszami ze względu na dużą potrzebę ruchu. 

Cena rasy lagotto romagnolo

Cena psa rasy lagotto romagnolo zależy od jego wieku, pochodzenia i płci. Zazwyczaj kwoty zaczynają się od 4000 zł i mają tendencję rosnącą. Szczenięta pochodzące z najlepszych hodowli mogą kosztować nawet 6000 zł. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy wynosi ok. 130-200 zł. 

Zarówno cena psa pochodzącego z zarejestrowanej hodowli, jak i koszt utrzymania wynikają z odpowiedzialnej opieki, a także osiągnięć hodowlanych rodziców szczenięcia. W cenę wliczają się  wszelkie konsultacje z lekarzem weterynarii, pełnoporcjowe, profesjonalne karmy oraz potrzebne leki czy suplementy.

Żywienie lagotto romagnolo

Do skomponowania zbilansowanej diety dla podopiecznego potrzebna jest wiedza o tym, jakich składników odżywczych zwierzę najbardziej potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Pełnoporcjowa karma stanowi podstawę zdrowej diety i pozwala zaspokoić wszelkie potrzeby psa. W celu dobrania najlepszej karmy pełnoporcjowej dla lagotto romagnolo warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Czworonogi rasy lagotto romagnolo są łasuchami, przepadają za smakołykami i przekąskami. Wybierając przysmaki dla naszego podopiecznego, zdecydujmy się na specjalne karmy uzupełniające dla psów. 

Zdrowie lagotto romagnolo

  • Długość życia: średnia długość życia psów tej rasy wynosi 13 lat. 
  • Odporność: lagotto są bardzo odporne i rzadko chorują.
  • Skłonności do tycia: mimo swojego zamiłowania do przekąsek, psom tej rasy nie grozi otyłość, ponieważ uwielbiają wszelkie aktywności i zabawy. 
  • Typowe choroby: dysplazja stawów biodrowych oraz łagodna padaczka młodzieńcza.
  • Wizyty kontrolne: powinniśmy odwiedzać lekarza weterynarii średnio dwa razy w roku; nigdy nie zwlekajmy z wizytą, jeśli obserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy. 
  • Pielęgnacja: szczotkowanie przynajmniej raz w tygodniu; wizyty u psiego fryzjera średnio dwa razy do roku; czyszczenie uszu specjalnymi preparatami dla psów, które znajdziemy w sklepie zoologicznym i gabinecie lekarza weterynarii.

Imiona dla psów lagotto romagnolo

Pies: Choco, Happy, Nurek, Ringo

Suka: Alta, Demi, Itaka, Lou

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

Zapalenie spojówek u psa
Zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to choroba, która atakuje nie tylko ludzi, ale także psy. Nieleczona może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, dlatego należy reagować od

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres