Pomeranian

Pomeranian

DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 5 FCI (szpice i psy pierwotne)
Wzrost: szpic miniaturowy do 22 cm, szpic mały do 27 cm
Waga: szpic miniaturowy do 2 kg, szpic mały do 5 kg
Głowa: średniej wielkości, klinowata, mózgoczaszka lekko zaokrąglona
Oczy: owalne, lekko zaokrąglone, o żywym wyrazie
Uszy: wysoko osadzone, trójkątne, stojące
Tułów: krótki
Kończyny: niewysokie, tył umiarkowanie kątowany
Ogon: wysoko osadzony, zarzucony na grzbiet, skręcony
Okrywa włosowa: na głowie, uszach, łapach włos krótki, przylegający, na ciele długi, twardy, nastroszony
Umaszczenie: szpic miniaturowy – dopuszczalne różne umaszczenia, także łaciate, szpic mały – maść biała, czarna, czekoladowa, wilczasta i pomarańczowa.

SZCZYPTA HISTORII:
Psy w typie szpica, pochodzące od szpica torfowego, który jest najprawdpodobniej dalekim przodkiem większości ras, występowąły w Europie Północnej i Środkowej od niepamiętnych czasów. Na terenach Pomorza i Meklemburgii najcześciej hodowano psy średniej wielkości. Pierwsze szpice z tych rejonów trafiły w XVIII wieku do Anglii wraz z dworem księżniczki maklenburskiej Charlotty, która poślubiła późniejszego króla Jerzego III. Z racji pochodzenia pieski nazwano “pomeranianami”, czyli szpicami pomorskimi. Z czasem Anglicy zapomnieli o pochodzeniu rasy i zaczęli ją uważać za własną. Pomeraniany zostały formalnie uznane przez angielski Kennel Club w 1870 roku, a rok później po raz pierwszy oficjalnie pojawiły się na wystawie. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany przez Pomeranian Club of England w roku 1898. Niezależnie od hodowli angielskiej na kontynencie, głównie w Niemczech, również rozwijała się hodowla pomeranianów nazywanych tu szpicami niemieckimi. początkowo opiekował się nimi Związek Owczarków i Szpiców. W roku 189 utowrzony został Związek Szpiców Niemieckich. Zróżnicowano ich wielkość – początkowo podzielono je na duże i małe, a czasem wprowadzano nowe kategorie wielkości. Jest ich pięć: szpic wilczy ma od 45 do 60 cm wysokości, szpic duży 40-50 cm, średni 29-36 cm, mały 23-28 cm i miniaturowy 18-22 cm. Wzorzec szpica niemieckiego, zatwierdzony przez FCI i różniący się niuansami od wzorca pomeraniana stworzonego przez anglików, jest jeden, niezależnie od wzrostu. Powstał on w latach 1895-1910 i od tego czasu jest systematycznie poprawioany i modyfikowany. Ostatnia poprawka w 1995 roku rozszerzyła kolory szpiców średnich, małych i miniaturowych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Nietrzymanie moczu – tylko u człowieka?

Gdy zauważamy, że nasz pupil posikuje podczas snu, czy odpoczynku, bez pojawienia się dodatkowych bodźców, to zapewne mamy do czynienia z problemem zdrowotnym.

Ciekawostki

Umowa, która chroni

Warto być przezornym i zapewnić sobie narzędzia prawne, gdy dokonujemy różnych transakcji, z zakupem wymarzonego zwierzęcia włącznie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres