Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 3 FCI (teriery), sekcja 2 (teriery typu bull)
Wrażenie ogólne: krótkowłosy, proporcjonalny pies, silny, muskularny, aktywny i zwinny
Wzrost: 35,5–40,5 cm
Waga: 12,7–17 kg (psy), 11–15,4 kg (suki)
Głowa: mózgoczaszka szeroka i głęboka, stop zaznaczony, kufa krótka, żuchwa mocna, policzki mocno umięśnione
Oczy: ciemne, okrągłe, średniej wielkości, frontalnie osadzone
Uszy: w kształcie płatka róży lub półuniesione, nie są duże ani ciężkie; uszy obwisłe lub stojące są niepożądane
Tułów: zwarty, grzbiet prosty, klatka piersiowa głęboka, żebra wysklepione, mocno umięśniony
Ogon: średniej długości, nisko osadzony i noszony, ma mieć kształt „ramienia starodawnej pompy ręcznej”
Szata: włos krótki, gładki i przylegający
Umaszczenie: czerwone, płowe, białe, czarne lub błękitne lub którekolwiek z nich w białe łaty, pręgowane w każdym odcieniu lub pręgowane z białym; maść czarna podpalana lub wątrobiana są niepożądane

Staffordshire bull terrier- Szczypta historii:

Krwawe sporty z udziałem psów były przez wieki ulubioną rozrywką wszystkich warstw społecznych, od dworu królewskiego poczynając, jednak z biegiem czasu arystokracja coraz bardziej odwracała się od tej formy spędzania wolnego czasu. W tym okresie hodowlą psów bojowych zajmowały się raczej najniższe warstwy społeczne, ludzie, którzy w tym zajęciu upatrywali źródła mniej lub bardziej legalnych dochodów.
Początkowo walczyły używane wcześniej do szczucia byków buldogi, ale szybko uznano, że temperaturę widowiska podniosłyby psy mniejsze i bardziej energiczne. Pojawił się pomysł, by połączyć zawziętość i siłę buldogów ze zwinnością i ciętością terierów. Oczekiwano, że powstanie nowy typ psa, który będzie walczył do upadłego, zabijał i nigdy się nie poddawał. Udało się, powstała nowa rasa, zwana rozmaicie: bull i terrier, pół i pół, pit dog, pit bull terrier, a w kilku hrabstwach także staffordshire bull terrier. Gdy w 1835 roku ostatecznie zakazano walk z bykami, pojawiła się nowa pasja – wystawy i hodowla psów rasowych. Walki pozostały półlegalną, a wreszcie zupełnie nielegalną rozrywką pospólstwa, która niestety do dziś przynosi krocie ich organizatorom. W tym okresie James Hinks wyprowadził z psów bojowych linię białych psów dla dżentelmenów – jak reklamował bulteriery. Protoplaści współczesnych staffików zaś pozostawali w rękach pospólstwa. Ludzie ci, choć prości, doskonale znali zalety i rodowody swoich psów, hodując je we względnej czystości rasy. Kennel Club wielokrotnie bezskutecznie wzywał ich do wystąpienia o oficjalne uznanie rasy. Zajął się tym dopiero Joe Mallen, który przyjmował zakłady i umawiał walki psów. W 1935 roku zorganizował klub rasy i opracował pierwszy wzorzec staffordshire bull terriera., przyjęty przez Kennel Club bez najmniejszej poprawki. Staffiki pojawiły się na wystawach, a pierwsze tytuły championa w rasie zostały im przyznane w 1939 roku. Błyskawicznie zyskały ogromną popularność. W 1935 roku zarejestrowano 174 psy, w 1945 było ich już 1000, a w 1949 odnotowano narodziny 2357 szczeniąt. Od wielu lat rasa plasuje się w pierwszej piątce najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii. W latach powojennych staffiki zaczęły cieszyć się wielkim uznaniem tak w Ameryce, jak na kontynencie europejskim. Do Polski przybyły pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia (hodowla z Antuszy), ale dopiero teraz zyskują liczniejsze grono wielbicieli.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Gdy zawodzi tarczyca

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym.

Zachowanie

Życie po stracie

Utrata czworonożnego przyjaciela jest przeżyciem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres