Foksterier szorstkowłosy

Foksterrier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 3 FCI (teriery).
Wzrost: mierzony w kłębie nie przekracza 39 cm (pies), suki są nieco mniejsze (35–38 cm).
Waga: idealna dla psa – 8, 25 kg, suka około 7 kg.
Głowa: linia czaszki jest prawie płaska. Jej szerokość zmniejsza się stopniowo w okolicach oczu. Stop jest lekko zaznaczony.
Szyja: o czystym rysunku, muskularna, bez podgardla.
Oczy: ciemne, pełne ognia i inteligencji, małe, w czarnej oprawie.
Uszy: małe, w kształcie litery V, umiarkowanej grubości. Małżowina jest wyraźnie załamana do przodu.
Kończyny tylne: silne, muskularne. Łapy zwarte, zakończone grubymi i odpornymi opuszkami. Palce umiarkowanie wysklepione.
Ogon: osadzony wysoko, noszony prosto (nie dotyka grzbietu), mocny.
Szata: szorstka lub krótka. U foksteriera szorstkowłosego sierść jest gęsta, bardzo twarda. Podszerstek krótki i delikatny. Włos na szczęce i żuchwie jest szorstki i wystarczająco długi, by nadać kufie mocny wygląd. Tworzy charakterystyczną brodę. Sierść na kończynach jest gęsta i szorstka.
Umaszczenie: trójkolorowe lub dwukolorowe. Trójkolorowy ma szatę z przewagą białego, z czarnymi łatami i rudym podpalaniem. Głowa jest zwykle ruda, czasami z białymi znaczeniami. Dwukolorowy ma szatę z przewagą białego, w rude mniej lub bardziej wyraźne łaty.

Foksterier szorstkowłosy- Szczypta historii:

Prawdziwa historia współczesnego foksteriera zaczęła się w końcu XVIII w. Jako pierwszy pojawił się foksterier krótkowłosy. Nie można określić z całą dokładnością, jakie rasy zalicza się do jego przodków. Choć wszystko pozostaje w sferze domysłów, istnieją przypuszczenia, że pierwsze foksteriery były rezultatem krzyżówek między dawnym angielskim czarnym podpalanym terierem, beaglem (który miał przekazać foksterierowi piękne trójbarwne umaszczenie) a białym terierem krótkowłosym, rasą dziś już nieistniejącą. Foksterier krótkowłosy, bardzo ceniony w środowisku angielskiej arystokracji, jeszcze przed swoim szortskowłosym krewniakiem poznał smak i atmosferę konkursów psich piękności. Uznany został w 1863 roku. O ile dawne dzieje obu odmian, krótkowłosej i szorstkowłosej, są ze sobą ściśle powiązane, o tyle różne są ich losy współczesne. Foksterier szorstkowłosy, pochodzący z północy Anglii i odległych zakątków Walii, był psem ludzi ubogich. Upłynęło sporo czasu, nim zdobył przychylność szerszej publiczności. Na scenie kynologicznej pojawił się dziesięć lat później niż krótkowłosy. Po raz pierwszy zaprezentowano go na wystawie w Birmingham w 1872 roku (w osobnej klasie), a uznano w 1873 roku. Trzy lata później zredagowano wreszcie wzorzec rasy, uwzględniający obie odmiany, i utworzono klub foksteriera. Aż do końca I wojny światowej foksterier krótkowłosy wysoko dzierżył palmę pierwszeństwa. Na początku szalonych lat 20. odmiana szortskowłosa zaczęła się bardziej podobać. W tym bowiem czasie nowością stał się trimming, czyli zabiegi toaletowe, dzięki którym sylwetka psa nabrała owego charakterystycznego wyglądu. Wymodelowany jak rzeźba foksterier szorstkowłosy zafascynował nie tylko eleganckie panie. Amatorzy wystaw także spojrzeli na niego łaskawszym okiem, jako że otwierało się przed nimi nowe pole do popisu w trudnej sztuce trymowania. Sprawę przypieczętował znany belgijski rysownik Hergé. Stworzył w 1929 roku komiksową postać Milou – foksteriera szorstkowłosego, wiernego i nieodłącznego towarzysza sławnego reportera-detektywa Tintina, ugruntowując w ten sposób towarzyską pozycję skromniejszego z terierów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres