Mastif angielski

Mastif angielski

Mastif angielski- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 2 FCI (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy w typie mastifa)
Wzrost: 66 cm u suk, minimum 70 cm u psów
Waga: około 75 kg (suka) i około 100 kg (pies)
Sierść: krótka i ściśle przylegająca do ciała, niezbyt cienka na ramionach, szyi i grzbiecie
Umaszczenie: płowo-morelowe (apricot), płowe lub płowoszarobrązowe. Maska, czyli pysk, uszy i nos, zawsze musi być czarno obwiedzione, najwięcej koloru czarnego jest przy oczodołach
Uszy: małe, delikatne w dotyku, daleko od siebie osadzone, umieszczone na brzegach czaszki w ten sposób, że przedłużają poprzeczny kontur głowy. W spoczynku przylegają płasko do policzków.

Mastif angielski- Szczypta historii:

Molosy są bohaterami wielu opowieści. Herodot opowiada o “bardzo dużych psach”, które ofiarowano w prezencie królowi Persów w 550 r.p.n.e. Psy te wzgardziły drapieżnikami, z którymi miały walczyć, woląc zaatakować słonia. Dogi polujące na drapieżniki widzimy również na asyryjskich płaskorzeźbach z 650 r.p.n.e. Bezspornie należą one do tej samej rodziny co mastify. Wiemy nawet, jakie miały imiona: Nie wahaj się, Ruszaj szczękami, Likwidujący Niegodziwców. Najprawdopodobniej chodzi tu o przodków mastifa. Można podejrzewać, że psy te zostały przywiezione z Azji do Europy przez Fenicjan w trakcie ich licznych podróży. Na Wyspy Brytyjskie dostały się prawdopodobnie z rzymskimi legionami. Juliusz Cezar był pod ich wrażeniem i zabrał kilka z nich do Rzymu, aby uatrakcyjniły słynne zawody cyrkowe. W czasach nowożytnych pierwsze pisemne wzmianki o tej rasie pochodzą z 1251 roku z Anglii. Tamw roku 1272 przyjęto tzw. prawa leśne, które przewidywały między innymi obcięcie trzech palców u jednej z łap mastifa przekraczającego określone wymiary. Takie okaleczenie miało uniemożliwić zbyt dużym psom ucieczkę lub polowanie na własny rachunek. W XVI wieku, za panowania Elżbiety I, rasa ta słynęła z walk z niedźwiedziami (które w dużych ilościach sprowadzano z Rosji), oraz z bykami i lwami. To czasy świetności mastifa – był ozdobą dworu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres