Bokser

bokser

Bokser- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 2 FCI (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie), sekcja 2.1 (molosy i psy dogowate, podlegające próbom pracy)
Wzrost: 57-63 cm pies, 53-59 cm suka
Waga: ponad 30 kg pies (przy wzroście 60 cm w kłębie), 25 kg suka (przy wzroście 56 cm)
Wygląd ogólny: bokser to pies średniego wzrostu o krótkiej sierści i zwartej budowie ciała oraz mocnych kościach. Ma ruchy żywe i pełne siły
Głowa: nadaje bokserowi charakterystyczny wygląd, kufa i czaszka są kwadratowe i proporcjonalnie zbudowane. Kufa jest szeroka i silnie rozwinięta, głowa sucha, czaszka z lekka zaokrąglona, stop dobrze zaznaczony. Wierzchołek nosa szeroki, czarny, z szeroko rozwartymi nozdrzami, znajduje się nieco wyżej od jego nasady. Fafle uzupełniają kształt kufy. Żuchwa wystaje przed szczękę, lekko zakręcając w górę. Obie szczęki są szerokie. Zęby są mocne, ustawione w równym rzędzie. Górna warga jest gruba, obrzmiała i zakrywa wolną przestrzeń utworzoną przez szerszą szczękę dolną. Zęby są mocne i zdrowe. Bokser ma przodozgryz.
Uszy: wysoko osadzone, niewielkie lub cięte ostro, sterczące. Niecięte uszy muszą być małe i cienkie w dotyku. Układają się wzdłuż policzków, kiedy pies wypoczywa
Oczy: barwy ciemnobrązowej, nie mogą być ani za małe, ani zbyt wypukłe. Brzegi powiek są ciemne, a spojrzenie energiczne i inteligentne, ale nie groźne.
Ogon: wysoko osadzony, bywał obcięty i sterczący
Sylwetka: mocna, zwarta, kwadratowa, o grubych kościach. Grzbiet i zad powinny być krótkie, zwarte, proste i szerokie. Mięśnie dość suche, nieotłuszczone, dobrze rozwinięte. Wysokość klatki piersiowej równa jest połowie wysokości w kłębie. Łapy potężne i proste, zad lekko wcięty
Umaszczenie: żółte (od jasnożółtego po ciemno rude), pręgowane (ciemne pręgi na płowym lub brązowym tle). Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Czarna maska ogranicza się do nosa. Nieliczne białe znaczenia są mile widziane.

Bokser- Szczypta historii:

Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera hodowanego przez myśliwych. Zadaniem bullenbeissera było złapanie osaczonej przez psy naganiające zwierzyny i przytrzymanie jej do momentu przybycia myśliwego. Aby dobrze spełnić swoją rolę, pies ten musiał mieć szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Mógł w ten sposób mocno wgryźć się w ofiarę, by ją przytrzymać. Każdy bullenbeisser mający te cechy nadawał się do dalszej hodowli, która dawniej kierowała się wyłącznie użytecznością psa. W ten sposób wyselekcjonowano psa o szerokiej kufie, z wysoko umieszczoną truflą nosa. Rasę nazwano w dialekcie południowoniemieckim “boxer”. Pierwsza wystawa bokserów odbyła się w Monachium w 1895 r., a w 1904 założono księgę rodowodową tej rasy. Boksery szybko zdobyły popularność w swojej ojczyźnie, a także w Europie. Po I wojnie światowej uznano je także w Ameryce. Podczas obu wojen światowych używano bokserów w armii. Pierwsza wojna przyniosła im sławę doskonałych psów służbowych, natomiast druga poważnie przetrzebiła populację, do tego stopnia, że do jej odbudowy trzeba było sprowadzać psy zza Atlantyku. Zakaz cięcia uszu i ogonów spowodował w Europie pewien spadek zainteresowania rasą, ale szybko odzyskała ona dawną popularność. W Polsce boksery uznano i hodowano jeszcze przez 1939 rokiem. Także po wojnie psy te cieszyły się u nas znacznym uznaniem. W naszym kraju jest wiele hodowli bokserów, które odnoszą spore sukcesy na ringach międzynarodowych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres