Chart polski

Chart polski

Chart polski- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 10 FCI (charty), sekcja 3 (charty krótkowłose)
Wzrost: pies 70-80 cm i więcej; suka 68-75 cm.
Waga: 25-35 kg.
Sylwetka: długość tułowia jest tylko nieznacznie dłuższa od wysokości w kłębie, która u charta swobodnie stojącego powinna być równa wysokości w guzach krzyżowych.
Tułów: grzbiet prosty w odcinku piersiowym, wysklepiony w partii lędźwiowej; klatka piersiowa bardzo głęboka i pojemna; brzuch podciągnięty; zad łagodnie spadzisty, szeroki.
Głowa: mocna, sucha, długa. Krawędź czołowa, bruzda strzałkowa bardzo słabo zaznaczone. Przełom czołowy ledwie zaznaczony. Szczęki i zęby mocne. Wierzchołek nosa duży, wystający poza wargi.
Oczy: ciemne o migdałowym kształcie.
Uszy: średniej wielkości, załamane ku tyłowi, przylegające do szyi.
Szyja: długa i muskularna.
Ogon: długi, grubszy u nasady, w spoczynku noszony nisko. Koniec ogona powinien być sierpowato zakręcony ku górze lub tworzyć pełny pierścień.
Kończyny: charakterystyczne długie, „suche” (jak u konia wyścigowego), o silnych mięśniach.
Szata: w dotyku sprężysta i stosunkowo twarda, z obfitym podszerstkiem, dość krótka, ale niejednakowej długości na całym ciele – najkrótsza na mostku i kończynach, dłuższa na kłębie. Na tylnej stronie ud i spodniej stronie ogona włos wyraźnie dłuższy, tworzący tzw. portki i szczotkę. Umaszczenie: wszystkie maści dopuszczalne.

Chart polski- Szczypta historii:

Chart polski jest bardzo starą rasą psów myśliwskich. Pochodzi od chartów azjatyckich (nazywanych też orientalnymi), których najbardziej typowym przedstawicielem jest współczesny saluki (chart perski), czego dowodzą pierwsze wzmianki z XIII wieku. Charty orientalne z obszaru Azji Mniejszej rozprzestrzeniły się na tereny Azji i Europy, a wraz z nimi obyczaj konnego polowania z dwoma, trzema chartami, traktowanego jako sportowa rozrywka, ceniona na dworach królewskich, w rezydencjach magnackich, a także wśród szlachty. W Polsce z chartami najczęściej polowano na zające, a psy, które potrafiły samodzielnie schwytać szaraka, osiągały najwyższe ceny. Zimą niezapomnianych wrażeń dostarczało polowanie na lisa. Charty wożono saniami. Najpierw wybiegały na rozgrzewkę, po czym starannie je okrywano, aby nie zmarzły. Po wytropieniu lisa na polu zataczano wokół niego coraz ciaśniejsze kręgi i w odpowiednim momencie wypuszczano charty z sań. Do domu wracały okryte, w saniach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Parwowiroza
Zdrowie

Parwowiroza znów groźna

Wirus atakuje młode psiaki, zwykle w wieku od sześciu tygodni do pół roku, a także zwierzęta starsze, które straciły odporność

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres