Chart perski

Chart perski Saluki

Chart perski- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 10 FCI (charty)
Wysokość: średnio 58–71 cm, suki mniejsze od psów
Głowa: wąska, długa, szlachetna, bez wyraźnie zaznaczonego stopu. Wierzchołek nosa wydatny, czarny lub brązowy. Oczy dość duże, owalne o wyrazistym, ale i nostalgicznym spojrzeniu, ciemnobrązowe do orzechowych.
Uszy: długie, obwisłe, porośnięte jedwabistym, długim włosem.
Kończyny: suche, silne, o mocnym kośćcu i długich, suchych mięśniach.
Klatka piersiowa: pojemna i głęboka.
Ogon: długi, nisko osadzony, na spodniej stronie ozdobiony jedwabistym piórem.

Chart perski- Szczypta historii:

Saluki jest prawdopodobnie jednym z najstarszych chartów. W krajach arabskich te pełne rgacji psy cenione przez szejków pustynnych nazywano El Hor (Szlachetny), w przeciwieństwie do zwyczajnych psów stróżujących, które w języku arabskim określa się nazwą “kelb” lub “kalb” i uważa za nieczyste. Kelb – ten psi parias, którego życie nie należało do najłatwiejszych, pilnował wielbłądów, strzegąc ich przed wilkami i obcymi. Namioty ludzi omijał zaś z daleka, bo tak był nauczony. Natomiast saluki miał swoje miejsce nie tylko w namiocie, ale i w sercu swojego właściciela. Jeśli nie polował, okrywany był dla ochrony przed zimnem i wilgocią tkaniną ozdobioną błękitnymi paciorkami. Saluki towarzyszył karawanom lub ścigał gazele i inną zwierzynę, sam albo z sokołem. Według słów nadwornego poety z Abu Nuwas z 800 r.n.e. “saluki jest jak jastrząb spadający na stepówkę, swoimi czterema łapami obdziera ziemię ze skóry – tak jest bystronogi”. Sława tego charta sięgała każdego zakątka Środkowego Wschodu. Nic więc dziwnego, że ta niezwykła istota nie była przeznaczona na sprzedaż. Zgodnie z tradycją saluki ofiarowywano tylko osobom, które miały być w szczególnie uhonorowane. Stąd bierze się jego reputacja psa królów. Przybycie saluki do Europy związane jest z wyprawami krzyżowymi do Ziemi Świętej. Jego wizerunek widnieje na wielu obrazach i sztychach z tej epoki. W wiekach późniejszych malowali go Veronese, Tintoretto i inni mistrzowie pędzla.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Kiedy uśpić psa
Zdrowie

Nie przekraczać progu bólu

Jeśli zwierzę jest ciężko chore, chcielibyśmy, by odeszło godnie, by nie czuło przy tym ogromnego bólu

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres