Owczarek francuski briard

Owczarek francuski briard

DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca):
Grupa: 1 FCI (psy pasterskie i zaganiające). Wzrost: 58-68 cm (pies), 56-64 cm (suka)
Waga: 30 do ok. 45 kg (niewymieniona we wzorcu)
Głowa: duża, ozdobiona włosami tworzącymi brodę i wąsy; ciemne oczy zwykle przysłonięte włosami; uszy opadające (lub stojące – obcięte w kształcie muszelki, okolone długimi frędzlami), długie, obficie owłosione
Sylwetka: grzbiet prosty, proporcjonalny; klatka piersiowa szeroka i głęboka; kończyny o mocnym kośćcu, muskularne, na kończynach tylnych podwójne wilcze pazury
Ogon: obficie owłosiony, noszony nisko, lekko zakręcony na końcu
Umaszczenie: płowe, czarne, błękitne i szare, niedopuszczalna jest barwa biała, brązowa, kasztanowa, mahoniowa i dwubarwna. Szczególnie cenione jest umaszczenie intensywne. Sierść sucha i szorstka.

Owczarek francuski briard – szczypta historii

Według wszelkich dostępnych źródeł, briard to stara rasa francuskich psów pracujących, znana już w czasach Karola Wielkiego (VIII-IX w.). Psy przypominające te owczarki zobaczyć można na średniowiecznych tkaninach, a pierwsze pisemnie wzmianki na ich temat datuje się na wiek XII i XIV. W tym czasie zadaniem tych czworonogów było przede wszystkim pilnowanie stad zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami i złodziejami, dopiero w wiekach późniejszych, gdy ubyło dzikich zwierząt, a zwłaszcza po rewolucji francuskiej (1789 r.), kiedy podzielono wielkie majątki,psy stały się pasterzami zaganiającymi owce i pilnującymi, by nie weszły one w szkodę. Podczas pierwszej wojny światowej, już jako uznana rasa, briardy były często wykorzystywane jako psy sanitarne i łącznikowe – wyszukiwały rannych, ciągnęły wózki z postrzelonymi żołnierzami, roznosiły meldunki i patrolowały teren w poszukiwaniu min. Na bitewnych polach odznaczały się tak bardzo, że stały się symbolem i maskotką francuskiej armii, jednak zginęło ich przy tym tak dużo, że rasę zaczęto uznawać za rzadką. Na szczęście, dzięki wojennej sławie, briardy cieszyły się dużym zainteresowaniem, więc populację odbudowano, hodując psy przede wszystkim do celów użytkowych. Dopiero do drugiej wojnie światowej rozpoczęła się ich kariera wystawowa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres