Buldog francuski

Buldog francuski

DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa:
9 FCI (psy do towarzystwa)
Wzrost: około 35 cm
Waga: 8-14 kg
Głowa:
mocna, szeroka i kwadratowa. Fałdy i zmarszczki prawie symetryczne. Czoło bardzo wypukłe, stop głęboko zaznaczony. Żuchwa łukowata i lekko wysunięta na przodogryz, policzki dobrze wypełnione, lecz nie wystające. Oczy okrągłe, ciemne, powieki czarne. Uszy stojące, zaokrąglone na końcu, osadzone wysoko na głowie, lecz nie za blisko siebie.
Tułów:
zwarty, grzbiet i lędźwie szerokie, klatka piersiowa szeroka, brzuch podkasany.
Ogon: naturalnie krótki, osadzony nisko, przylegający do pośladków, gruby u nasady, cienki na końcu, zwinięty lub załamany.
Szata: krótka, gładka, zwarta, błyszcząca i delikatna w dotyku.
Umaszczenie: pręgowane, płowe, łaciate lub białe

SZCZYPTA HISTORII:
Nie jest do końca jasne, z jakich krzyżówek wywodzi się buldog francuski. Jedna z tez sformułowana przez historyków kynologii mówi o jego rodzinnych powiązaniach z buldogiem angielskim. Krzepki i silnie zbudowany buldog cieszył się znakomita opinią ze względu na swe męstwo, jakim odznaczał się podczas walk z innymi psami i bykami. Te krwawe spektakle organizowane przez właścicieli aren czy cyrków pasjonowały Brytyjczyków do połowy XVIII wieku. Na szczęście położono kres tym barbarzyńskim praktykom. W drugiej połowie XIX wieku miłośnicy rasy wprowadzili innowację, krzyżując buldoga i inne psy molosowate ze znacznie mniejszymi terierami. Ten “terrier-bull”, rodzaj małego, dobrze umięśnionego szczurołapa, o bardzo krótkim tułowiu, przyciętych uszach i ogonie, być może był przodkiem dzisiejszego buldoga francuskiego. Choć prawdopodobnie jego protoplaści uczestniczyli niegdyś w walkach, buldożek francuski jako rasa nigdy nie brał w tym udziału. Oczywiście istnieje wiele innych teorii na temat jego pochodzenia. Szczególnie intrygująca jest historia uszu w kształcie płatka róży. Być może odziedziczył je po popularnym niegdyś toy-bulldogu o takich właśnie uszach, o którym wszelki słuch zaginął. Niektórzy hodowcy, dążąc do zachowania buldoga jako rasy, starali się zminimalizować jego rozmiary i selekcjonowali coraz to mniejsze okazy. Nazwane angielskim toy-bulldogiem, małe pieski o krótkich pyszczkach, przysadzistym tułowiu i zwisających uszach cieszyły się dużym powodzeniem w hrabstwie Nottingham. Ceniono je zarówno za talent, jakim wykazywały się tępieniu szkodników, jak i urok towarzyski. Mówi się, że koronkarze, zmuszeni do emigracji w celach zarobkowych podczas kryzysu ekonomicznego, jaki dotknął Anglię w XIX wieku, przywieźli ze sobą w okolice Calais swych czworonożnych przyjaciół. Skrzyżowany z różnymi małymi terierami, angielski toy-bulldog dał początek rasie o stojących uszach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

Zdrowie

Gdy zawodzi tarczyca

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym.

RASY PSÓW

Owczarek belgijski groenendael
Owczarek podhalański
Bloodhound
Curly coated retriever
Pudel
Spaniel bretoński
Owczarek francuski briard
Alaskan malamute
Australian cattle dog
Akita
Rhodesian ridgeback
Appenzeller
Aidi
Owczarek szkocki collie
Nagi pies peruwiański
Lhasa apso
Shar pei
Broholmer
Owczarek belgijski malinois
Border collie
Jamniki
Basset hound
Wyżeł węgierski
Chart hiszpański – galgo
Pies grenlandzki
Golden retriever
Grupa 7 FCI: Wyżły
Kelpie
Grupa 4 FCI: Jamniki
Czarny terier rosyjski
Coton de Tulear
Charcik włoski
Fila brasileiro
Owczarki belgijskie
Pekińczyk
Airedale terrier
Rosyjski toy
Nova Scotia duck tolling retriever
Owczarek pikardyjski
Bouvier des Flandres
Sussex spaniel
Bokser
Polski owczarek nizinny
Sznaucer olbrzym
Field spaniel
Mały gończy anglo-francuski
Bulmastif
Podengo portugalski
Dalmatyńczyk
Barbet

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres