sobota, 20 stycznia 2018

Skakanie psa na ludzi. Trudne powitanie

21 listopada 2017 08:30 10 komentarzy
skakanie psa na ludzi

Skakanie psa na ludzi to zachowanie, które trzeba korygować

Skakanie psa na ludzi. Trudne powitanie

Dzwonek do drzwi, a my w popłochu próbujemy zrobić coś z psem — zamknąć go w pokoju, przywiązać na smyczy do jakiejś klamki. Skakanie psa na ludzi podczas powitania stawia nas w niezręcznej sytuacji. Robi się zamieszanie, psiak właśnie podarł pazurkami rajstopy koleżance, a my nie potrafimy nad nim zapanować. Zresztą sami też nie lubimy takiego nachalnego zachowania naszego pupila, kiedy wracamy do domu.

Skakanie psa na ludzi jest kłopotliwe

Nie tylko w domu, także na spacerach właściciele, przewidując taką reakcję psiaka, kurczowo ściągają smycz, unikają miejsc publicznych, wszystkiego, co się rusza (samochodów, rowerów, biegaczy), mimo to problem stale się nasila. Skakanie psa na ludzi i przedmioty może mieć różne przyczyny. Zdarza się, że pies skacze na właścicieli, gryząc ich jednocześnie, co może być oznaką dominacji. W tym wypadku należy odpowiednio ustawić hierarchię, czyli podporządkować sobie pupila. Kiedy psy skaczą na ludzi podczas powitania, ich zamiarem jest znalezienie się jak najbliżej naszej twarzy. Gdy skaczą na przedmioty i meble, oznacza to, że poszukują wygodnego miejsca.

Skakanie psa na ludzi jako powitanie

Zastanawiając się, z czego wynika skakanie psa na ludzi, musimy odwołać się do zachowania wilków – małe wilczki obskakują swoją matkę po to, by wywołać u niej odruch wymiotny i otrzymać w ten sposób pokarm. Podobnie robią psie szczenięta, skacząc na wszystkich, których zauważą na swojej drodze, dopominają się o smaczne kąski. Dopóki psiak pozostaje mały i czarujący, jego zachowanie nie jest uciążliwe, nikomu nie przeszkadza, nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Tłumaczymy taką reakcję radością, szczenięcą ekspresją, powitaniem. Kiedy czworonóg stanie się dorosłym psem, a jego zachowanie się nie zmieni, stopniowo zaczyna być bardzo dokuczliwe i irytujące, szczególnie u przedstawicieli dużych ras. Taki ciężki pupil, który sięga nam prawie do twarzy, okazując radość, i niejednokrotnie przewraca nas na ziemię, zaczyna być niemałym problemem. Przekonujemy się o tym zazwyczaj podczas wizyty gości, podczas stresujących spacerów, kiedy to nasz psiak, witając się wylewnie, brudzi jakiegoś przechodnia błotem lub nawet niszczy mu ubranie. By uniknąć takich zachowań, wypracowujemy różnego rodzaju rytuały związane z wpuszczaniem gości, z wychodzeniem na spacer itd. W końcu przyjaciele i rodzina odwiedzają nas niechętnie lub w ogóle przestają przychodzić. My za każdym razem w związku z wizytą odczuwamy stres, a on udziela się naszemu psu i z większą siłą wyzwala u niego naganne nawyki.

Bądź obojętny!

Kiedy próbujemy skorygować te nachalne maniery, krzycząc na szczenię, zamykając na siłę w innym pomieszczeniu lub, co gorsza, bijąc je, utrwalamy tylko takie niepożądane zachowanie, a nawet nieświadomie je pogłębiamy. Bo każdą naszą uwagę, zarówno pozytywną, jak i negatywną, psiak odbierze jako sukces – swoim zachowaniem wywołał naszą reakcję! Dla psa nie jest ważne jaką, liczy się fakt, że w ogóle nastąpiła interakcja z człowiekiem. Jeżeli szczenię na nas skacze, a my próbujemy je odepchnąć, ciągnąc za sierść, podnosząc ton czy też śmiejąc się z tego, w ten sposób tak naprawdę nagradzamy takie zachowanie, wzmacniamy je.

Zachowania sprzeczne

Aby zniwelować to irytujące nas postępowanie, musimy pozostać obojętni, ponieważ brak reakcji z naszej strony będzie zniechęcał psa do uporczywego skakania. Jeżeli taka nasza postawa nie przyniesie jednak pożądanych efektów, należy zasłonić twarz ramionami, dopóki pies się nie uspokoi, albo odwrócić się do niego plecami. Kolejnym krokiem jest znalezienie zachowania sprzecznego – idealne przeciwieństwo stanowi siad. Zazwyczaj szczenięta opanowują tę komendę z łatwością i są jej uczone już od pierwszych dni szkolenia. Dlatego warto ją wykorzystać w tym wypadku. Wielu ludzi uczy swojego psa polecenia „siad” wraz sygnałem optycznym, co jest bardzo pomocne. No a kiedy psiak siedzi, nie może skakać.
Oduczymy naszego pupila nieznośnego skakania podczas powitania, każąc mu usiąść, gdy idziemy do drzwi lub witamy się z nim rano. Za każde powstrzymanie się szczenięcia od niepożądanych czułości i wytrzymanie w siadzie nagradzajmy je słowem, głaskaniem czy smakołykiem. Ważne jest, by w ćwiczenia zaangażowali się wszyscy domownicy, wydając te same polecenia, a także w miarę możliwości goście, którzy wykażą się cierpliwością i zrozumieniem. W celu utrwalenia pożądanych zachowań można wykonywać ćwiczenia z dzwonkiem do drzwi, za każdym razem podając komendę „siad” i nagradzając pupila za właściwe postępowanie. Warto poprosić o pomoc kogoś znajomego, kto będzie dzwonił do drzwi i udawał gościa, zupełnie ignorując psa. W ogrodzie należy postąpić podobnie. Widząc z oddali biegnące w naszym kierunku rozochocone szczenię, od razu skupiamy jego uwagę na piłce czy smakołyku i wydajemy komendę „siad”.
Znajdując zachowania sprzeczne, możemy również rozwiązać problem skakania na meble. Ponieważ w ten sposób szczenię szuka jakiegoś wygodnego miejsca, by się położyć, najprostszym i najlepszym sposobem jest zapewnienie psiakowi wygodnego posłania. Oczywiście musimy mu je wskazać i tam nagradzać, kiedy się już położy. Psiak nie będzie mógł obskakiwać wszystkich mebli w domu, wylegując się na komfortowym posłaniu.

Kiedy nie ma nas w pobliżu

Zdarza się, że psiak skacze nie tylko na gości, na ludzi wchodzących do domu czy ogrodu, ale również na przechodniów. Kiedy akurat jesteśmy przy naszym szczenięciu, to postępujemy dokładnie według podanych wcześniej instrukcji, czyli sadzamy psa i nagradzamy. Jeżeli jednak nasz psiak biega luzem po parku, a my znajdujemy się od niego daleko, to po pierwsze nie jesteśmy w stanie zareagować odpowiednio szybko, a po drugie naszej komendy słownej pupil może nie dosłyszeć. A obcy ludzie mogą nie wiedzieć, że psu należy wydać komendę „siad”. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie nauczenie psa siadania na polecenie wydane z użyciem sygnału optycznego. Większość osób próbujących obronić się przed skaczącym psem podnosi dłonie, dlatego nowy rytuał powitalny będzie polegał na połączeniu słownej komendy „siad” właśnie z sygnałem optycznym polegającym na uniesieniu rąk z otwartymi dłońmi zwróconymi w stronę psa. Dzięki temu, kiedy pies zobaczy taki gest, będzie wiedział, że powinien usiąść. Tak więc aby oduczyć szczenię kłopotliwych dla nas nawyków, wystarczy zrozumieć powody i potrzeby zwierzęcia oraz postępować konsekwentnie.
Anna Woźniak, zoopsycholog, trener pozytywny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 6/2010

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skakanie psa na ludzi. Trudne powitanie Reviewed by on . [caption id="attachment_1231" align="alignleft" width="270"] Skakanie psa na ludzi to zachowanie, które trzeba korygować[/caption] Skakanie psa na ludzi. Trudne [caption id="attachment_1231" align="alignleft" width="270"] Skakanie psa na ludzi to zachowanie, które trzeba korygować[/caption] Skakanie psa na ludzi. Trudne Rating: 0

komentarze (10)

 • Łapka

  Łapka

  Ignorowanie – czy ja wiem… To jest ściśle powiązane z nieprawidłową według mnie teorią dominacji. Biorąc pod uwagę zachowania pierwotne wilków – może to i by było skuteczne, ale nie jestem w 100% pewna. Zachowanie sprzeczne jak najbardziej – bardzo popieram tę metodę szkoleniową 🙂 Dobrym rozwiązaniem jest też nauczenie psa innego „powitania”. Na przykład wskazujemy psu, by obwąchał gościa i odszedł, a potem dajemy smakołyk. Ale tak szczerze mówiąc, to ja czasem mam ochotę edukować gości – nie psa. Gość, który drze się na pół miasta po delikatnym obwąchaniu i wywołuje w ten sposób dziwne reakcje lub wręcz zapoczątkowuje zachowanie agresywne u mojego psa, doprowadza mnie do szefskiej pasji…

 • bellissima..

  bellissima..

  Niestety ignorowanie nie zawsze działa.Ja Moją łapie za obrożę , aby nie dała rady skoczyć i kl ękam do niej, aby się przywitać.Pies po prostu chce się przywitać , jednak ludzie są za wysocy aby to uczynic.Moja już się oducza , bo z wiekiem opanowuje emocje

 • Paulina

  Paulina

  Mój pies też był strasznie nachalny – na domowników i obcych. Pomogło odwracanie się tyłem i ignorowanie psa 🙂

 • SAVANNAH

  SAVANNAH

  Odkręcić się tyłem, zasłaniać twarz 😉 Myślę że to pomoże.

 • Junnia

  Jak mojego szczeniaka się ignoruje to on szczeka, czasem(ale bardzo rzadko) gryzie lub skacze na mnie. Co mam robić?

 • marysiakochapsy

  Mój Toffik gdy jeszcze żył robił takie rzeczy.Nie mogliśmy go tego oduczyć.Zdechł gdy uciekł na spacerze,bo potrącił go samochód.

 • www.comfortbed.pl

  U nas także pomogło ignorowanie. A dodam, że mam bardzo skocznego sznaucera miniaturowego, który skakał jak oszalały 🙂

 • kundelek333

  kundelek333

  Okazuje się ignorowanie – kara , brak nagrody . Powiem ro mojej koleżance , która ma szczeniaka , a wita się skacząc i kąsając ręce.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top