wtorek, 25 września 2018

Schorzenia prostaty

27 sierpnia 2018 06:10 Zostaw komentarz
prostata

Schorzenia prostaty

Schorzenia prostaty

Właściciele stosunkowo rzadko zdają sobie sprawę z tego, że ich pies ma dodatkowy gruczoł płciowy, jakim jest prostata. Jej przerost uznaje się za efekt starzenia, dopóki nie pogarsza się z tego powodu zdrowie zwierzęcia. Poważnych chorób gruczołu krokowego jest wiele, a właściwa profilaktyka pozwala w dużej mierze na ich uniknięcie.

W ostatnich kilkunastu latach wiedza na temat anatomii, fizjologii i farmakoterapii gruczołu krokowego znacznie się poszerzyła, pozwalając na skuteczniejsze jego leczenie. Wśród najczęściej występujących objawów schorzeń prostaty należy wymienić bolesne parcie na mocz, zaparcia oraz krwawienie z cewki moczowej, którym może towarzyszyć silna bolesność jamy brzusznej, apatia i gorączka. Symptomy te bywają mylnie traktowane jako zapalenie dróg moczowych, podejrzenie ciała obcego w jelicie grubym czy babeszjoza (choroba odkleszczowa).

Nie tylko u staruszków

Choroby prostaty to częsty problem starszych psów i kontrola tego narządu zawsze powinna być elementem badania klinicznego samców powyżej siódmego roku życia. Jednak schorzenia te nie ograniczają się tylko do pacjentów geriatrycznych. Łagodny rozrost gruczołu krokowego rozpoczyna się już powyżej drugiego roku życia u psów, które nie zostały poddane kastracji. Proces ten należy traktować jako naturalny efekt starzenia, a powiększenie prostaty nie jest jednoznaczne ze stanem chorobowym (choć może być jego początkiem). Rozplem (namnażanie się) komórek w obrębie gruczołu wiąże się bezpośrednio z gospodarką hormonów płciowych, która zmienia się wraz z wiekiem samca. Przerost stercza uważa się za fizjologiczny, dopóki nie wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie zwierzęcia.

Szansa na cudowny lek

O schorzeniach i leczeniu gruczołu krokowego u psów rozmawiałam z lek. wet. Piotrem Trębaczem, który tej tematyce poświęcił pracę doktorską w Katedrze Nauk Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej warszawskiej SGGW. Zgodnie z aktualną wiedzą kastracja nadal jest najskuteczniejszą i trwałą metodą zapobiegania łagodnemu rozrostowi stercza, metaplazji płaskonabłonkowej i torbielom gruczołu krokowego. Usunięcie jąder powoduje inwolucję, czyli zanik miąższu gruczołu, w ciągu kilku tygodni od zabiegu operacyjnego. Z oczywistych przyczyn metoda ta nie znajduje zastosowania u reproduktorów. Tłumaczy to poszukiwania farmakologicznych sposobów na skuteczne leczenie łagodnych chorób prostaty z utrzymaniem zachowań seksualnych zwierzęcia oraz dobrej jakości nasienia. Zdaniem dr. Trębacza przełomowe okazało się opatentowanie octanu ozateronu, leku przeznaczonego wyłącznie dla psich samców. Jest to preparat o działaniu antyandrogenowym, blokujący wykorzystanie testosteronu przez gruczoł krokowy. Podaje się go psom doustnie przez siedem dni, a efekt kliniczny zmniejszenia gruczołu widoczny jest w ciągu dwóch tygodni i utrzymuje się do pięciu miesięcy (wówczas należy ponowić dawkę leku). Do niedawna wybór farmakologicznego leczenia łagodnych chorób gruczołu krokowego ograniczał się do preparatów dla ludzi, które zwierzę musiało przyjmować codziennie. Trudno było ustalić odpowiednie dawkowanie psom tego leku. Ponadto był on bardzo kosztowny.

Pages →  1 2

Schorzenia prostaty Reviewed by on . [caption id="attachment_1136" align="alignleft" width="270"] Schorzenia prostaty[/caption] Schorzenia prostaty Właściciele stosunkowo rzadko zdają sobie sprawę [caption id="attachment_1136" align="alignleft" width="270"] Schorzenia prostaty[/caption] Schorzenia prostaty Właściciele stosunkowo rzadko zdają sobie sprawę Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top