wtorek, 12 grudnia 2017

Sam w domu

31 października 2017 08:00 1 komentarz

Sam w domu

Wydaje nam się czymś zupełnie naturalnym, że wychodząc do pracy, kina czy na zakupy, pies zostaje sam w domu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pupil inaczej postrzega naszą nieobecność. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zrobić, aby spokojnie znosił rozłąkę?

Sam w domu

Sam w domu

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego psy najczęściej kładą się w pomieszczeniu, w którym znajdują się wszyscy domownicy? To proste! Razem jest raźniej i bezpieczniej, nie trzeba bez przerwy być czujnym (gdy ktoś śpi, czuwa ktoś inny), a gdy usłyszy się coś niepokojącego, z zachowania pozostałych członków grupy można wywnioskować, czy jest się czego bać, czy też można przewrócić się na drugi bok i powrócić w objęcia Morfeusza.

Gdy znika stado

Gdy przeanalizujemy zachowania dziko żyjących psów, zauważymy, że szczeniaki nigdy nie zostają bez opieki, dopóki nie ukończą kilku miesięcy życia. W towarzystwie swoich sióstr i braci przebywają zaś nieprzerwanie przez pierwsze dziewięć miesięcy. Pieski, które trafiają do naszych domów (najczęściej w wieku siedmiu czy ośmiu tygodni), nie spotykają w nich zazwyczaj żadnej czworonożnej ciotki czy wujka, w których mogłyby znaleźć oparcie, nie wspominając już o swoim rodzeństwie. Co więcej, zwykle po kilku dniach spędzonych w towarzystwie człowieka, regularnie zostają same na długie godziny. Nawet dorosłe, wolno bytujące psy starają się znaleźć jakieś stado, do którego mogłyby dołączyć, by nie żyć w pojedynkę; grupa daje oparcie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Podsumowując, choć oczywiście możemy nauczyć psy, by znosiły kilkugodzinną samotność ze stoickim spokojem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to dla nich naturalna sytuacja. Nie wszystkie czworonogi pozostawione w domu będą umiały się odprężyć i uciąć sobie drzemkę. Dobrze – powiedzą niektórzy – ale czy pies nie wie, że w domu nic mu nie grozi i że pan niedługo wróci? Trudno to ocenić, ale można sprawdzić, jak zachowuje się pupil, kiedy nas z nim nie ma. Wystarczy nagrać jego zachowanie, a wówczas wszystko stanie się jasne. Jeśli okaże się, że śpi na kanapie jak zabity, można odetchnąć z ulgą. Gorzej, gdy na każdy dobiegający zza okna hałas reaguje pobudzeniem. Może też czekać na właściciela, wpatrując się w drzwi wejściowe lub długo spacerować po mieszkaniu, zanim wreszcie się położy i zrelaksuje. Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby pomóc mu odnaleźć się w pustym domu.

Feng shui dla czworonoga

Znane powiedzenie mówi: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Przygotujmy więc psu legowisko w miejscu, w którym kładzie się najczęściej z własnej inicjatywy. Jeśli uparcie wybiera kuchenną podłogę, na nic zda się wygodny kocyk w sypialni – pies z pewnością uda się w swoje ulubione miejsce, nawet jeśli będzie musiał leżeć na zimnych i twardych kafelkach aż do powrotu opiekuna. Posłanie zostawione w ulubionym miejscu na pewno ułatwi mu przetrwanie samotnych godzin. Natomiast jeśli zwierzak ma zwyczaj kłaść się koło okna balkonowego i – na przykład – szczekać na wszystkie pojawiające się w polu widzenia psy, koty czy dzieci, wystarczy przed wyjściem zasłonić okno roletą bądź zaciągnąć żaluzje, by wyeliminować czynniki nadmiernie pobudzające czworonoga.

Pages →  1 2

Sam w domu Reviewed by on . Sam w domu Wydaje nam się czymś zupełnie naturalnym, że wychodząc do pracy, kina czy na zakupy, pies zostaje sam w domu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z teg Sam w domu Wydaje nam się czymś zupełnie naturalnym, że wychodząc do pracy, kina czy na zakupy, pies zostaje sam w domu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z teg Rating: 0

komentarze (1)

  • Rena3

    Mój pies straszne rozbestwiony i sam w domu zostawać nie chce, najgorzej jest jak jakiś wyjazd mamy, ale to wtedy sunia najczęściej do znajomych jest podrzucana z którymi dobrze się czuje, a kot do hoteliku kocie sprawki (znajomi mają kota i jednak ich duet zupełnie się nie sprawdza), fajnie że są takie miejsca i posiadanie zwierząt nawet w mieście jest coraz mniej problematyczne

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top