środa, 20 lutego 2019

Rodzina i psy. Jeszcze jeden pies

11 października 2018 06:13 1 komentarz
kolejny pies w rodzinie

kolejny pies w rodzinie

Rodzina i psy. Jeszcze jeden pies

Czy obecność kilku psów w domu oznacza jeszcze więcej szczęścia czy może początek problemów? Wszystko zależy od tego, dlaczego decydujemy się na drugiego czworonoga, ile czasu możemy mu poświęcić i czy dobrze znamy psie zachowania. Oto, co trzeba wziąć pod uwagę, gdy rozważa się powiększenie grona domowników o kolejnego pupila.

Każdy, kto ma psa, zastanawia się czasem nad tym, czy w domu nie znalazłoby się miejsce dla jeszcze jednego ulubieńca. Na pewno zwierzaki milej spędzałyby razem czas, gdy ludzie byliby w pracy, a opieka nad dwoma psami niewiele się przecież różni od opieki nad jednym – to tylko więcej wydatków przeznaczonych na jedzenie… Ale czy na pewno? Katarzyna Kosińska-Dybvik, warszawska trenerka i behawiorystka, a prywatnie właścicielka trzech psów mówi, że mało kto potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak naprawdę chciałby mieć drugiego psa. Tymczasem przyjęcie pod dach kolejnego czworonoga zmienia nie tylko życie całej rodziny, ale również psa rezydenta oraz innych zwierząt, które z nami mieszkają.

Powody

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy dzielić życie z jeszcze jednym pupilem. Być może poszukujemy towarzysza zabaw dla dziecka lub psa, z którym będziemy mogli ćwiczyć agility. A może mamy jeszcze inny pomysł… Czy liczymy się z tym, że nowy podopieczny może być nieśmiały lub nieco lękliwy i będzie się bał entuzjastycznych pisków naszego malucha? A jeśli okaże się, że mimo predyspozycji do uprawiania danego sportu, wynikających z przynależności do określonej rasy, pies nie ma wytrzymałości psychicznej niezbędnej do tego typu aktywności? Tak właśnie było w przypadku naszej specjalistki, która ze względu na dobro pupila zdecydowała się całkowicie zrezygnować ze sportu, któremu poświęcała dotąd dużo czasu. Inna osoba na jej miejscu mogłaby dojść do wniosku, że pies, który nie spełnia oczekiwań, nie jest jej tak naprawdę do niczego potrzebny.

Koszty

Wbrew obiegowym opiniom, posiadanie dwóch psów oznacza nie tylko większe wydatki na jedzenie, ale także na zabawki, szkolenie i pomoce szkoleniowe, droższą opiekę weterynaryjną oraz problem z wyjazdami, na które nie możemy zabrać zwierząt (to, że ktoś  z rodziny czy znajomych godził się dotąd zajmować naszym psem, nie znaczy, że będzie chciał opiekować się dwoma).
– Nawet jeśli pamiętamy, jak powinny wyglądać treningi, nowemu podopiecznemu (zwłaszcza młodemu) przydadzą się zorganizowane zajęcia z socjalizacji; może się również zdarzyć, że relacje między psami nie będą układać się tak, jak byśmy sobie tego życzyli i będziemy musieli skorzystać z pomocy behawiorysty. Mało kto o tym pamięta, a są to konkretne koszty – mówi nasza behawiorystka.

Pages →  1 2 3

Rodzina i psy. Jeszcze jeden pies Reviewed by on . [caption id="attachment_32129" align="alignleft" width="300"] kolejny pies w rodzinie[/caption] Rodzina i psy. Jeszcze jeden pies Czy obecność kilku psów w domu [caption id="attachment_32129" align="alignleft" width="300"] kolejny pies w rodzinie[/caption] Rodzina i psy. Jeszcze jeden pies Czy obecność kilku psów w domu Rating: 0

komentarze (1)

  • dwbem

    dwbem

    Od wielu lat mam zawsze przynajmniej dwa a w porywach cztery duże psy w mieszkaniu. Teraz mam trzy i nigdy nie mieliśmy problemów ani z dogadaniem się psów między sobą ani nam z nimi. Wszystkie były traktowane równo tak, żeby nie wzbudzać zazdrości, wyprowadzane pojedynczo albo po dwa, wszystkie były doskonale zsocjalizowane tak, że nigdy nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i innych psów, często nawet przeciwnie – broniły małe psy przed agresją innych, większych. Były przyjazne dla świata mimo, że były szkolone na obronne i to wysoko bo nawet do POIII. Ale ja zawsze uważałam, że po to człowiek ma rozum, żeby nauczyć się psiego języka, rozumieć jak i dlaczego pies reaguje na określone sytuacje i wtedy unika się jakichkolwiek problemow.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top