czwartek, 21 lutego 2019

Rasy uznane za niebezpieczne

Wykaz ras psów agresywnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku:

Mary Evans – Ardea HD Sept 20131. Amerykański pit bull terrier
Pies średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, a przy tym elegancki i zwinny. Charakteryzuje się siłą, walecznością i odpornością na ból. Posiada wrodzoną agresję skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, nigdy ludziom. Dla swojego pana jest życzliwym i bardzo wiernym przyjacielem. Odnosi się przyjaźnie do dzieci, z cierpliwością znosi ich zabawy. Wymaga konsekwentnego prowadzenia i starannej socjalizacji. Dobrze wychowany i zsocjalizowany będzie świetnym towarzyszem, może też zaprzyjaźnić się z innymi psami.

Mary Evans – Ardea HD Sept 20132. Dog z Majorki (Perro Dogo Mallorquin, Ca de Bou, dawniej: pies z Majorki)
Typowy molos o nieco wydłużonej sylwetce, mocno zbudowany, średniego wzrostu. Z natury spokojny, ale w razie potrzeby bardzo odważny. Wobec ludzi spokojny, wierny i oddany. Niezrównany stróż, pewny siebie i godny zaufania, gdy zaniepokojony, jego wzrok staje się, przeszywający. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, bez przyuczania do agresji.

NSA-MC0112711 - © - McPHOTO / ZOE3. Buldog amerykański
Wywodzi się od buldoga angielskiego, hodowana w USA w pierwotnym typie. Bardzo zróżnicowana pod względem budowy. To pies aktywny i przyjazny zarówno dla właściciela i jego rodziny, jak i obcych, których właściciel toleruje. Szybko przywiązuje się do człowieka i bardzo emocjonalnie przeżywa rozłąkę. Wymaga wczesnej i starannej socjalizacji, która przebiega do ok. drugiego roku życia. U starszych osobników bardzo trudno wyeliminować niepożądane cechy i zachowania.

Mary Evans – Ardea HD Sept 20134. Dog argentyński
Pies atletycznej budowy, harmonijne zbudowany, dobrze umięśniony i ruchliwy. Sprawia wrażenie siły, energii i mocy, z którym kontrastuje przyjazny i łagodny wyraz. Maść jednolicie biała. Jest cichy, ale wylewny, zwinny, krzepki i nadzwyczaj odważny. Nigdy nie może być agresywny wobec ludzi – na tę cechę zwracać trzeba dużą uwagę. Właściciela obdarza bezwarunkową i nieograniczoną miłością. Sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Psy te mają problemy z tolerowaniem innych osobników tej samej płci na swoim terytorium.

Dogo Canario25. Dog kanaryjski (Dogo Canario, dawniej: Perro de Presa Canario)
Średniej wielkości pies w typie molosa, o prostokątnej głowie, z czarną maską. Krzepki, o harmonijnych proporcjach. Jest bardzo czujny i pewny siebie. Szczególnie nadaje się do stróżowania i pilnowania bydła. Nadzwyczaj oddany właścicielowi, posłuszny i łagodny wobec całej rodziny, ale podejrzliwy wobec obcych. Pewny siebie, pełen godności, z dystansem. Przy pobudzeniu sylwetka zdradza zdecydowanie i ożywienie. Ze względu na skłonności do zachowań agresywnych powinien być układany przez osobę doświadczoną w pracy z psami bojowymi.

tosa6. Tosa
Duży pies o imponujących manierach i krzepkiej budowie. Cechuje się wiszącymi uszami, krótką sierścią, graniastą kufą i wiszącym, grubym u nasady ogonem. Z racji pochodzenia, jest nieustraszonym wojownikiem. Wymaga łagodnego, lecz stanowczego wychowania. Od szczenięcia musi być starannie socjalizowany, aby nie wyrósł na nieprzewidywalnego. Typowe cechy tosy to: cierpliwość, opanowanie, odwaga i śmiałość. Absolutnie nie wolno rozbudzać w nim zachowań agresywnych, ponieważ może się stać niebezpieczny nawet dla właściciela.

Mary Evans – Ardea HD Sept 20137. Rottweiler
Duży lub średniej wielkości pies, o wyważonych proporcjach, zwarty, mocno zbudowany, stanowi uosobienie siły, sprawności i wytrzymałości. Z zasady łagodny i kochający dzieci. Jest oddany właścicielowi, posłuszny, łatwy do ułożenia i chętny do pracy. Cechuje się pewnością siebie, odwagą i samodzielnością. Samce mają skłonność do dominacji. Żywo reaguje na to, co dzieje się w otoczeniu. Rottweiler potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.

Akbash18. Akbash dog
Turecki pies pasterski o umaszczeniu białym i budowie zdradzającej połączenie charta i molosa. Podobnie jak karabash i kangal ujęty jako odmiana jednej rasy. Odważny i niezależny obrońca zwierząt hodowlanych. Szybki i zwinny. Potrafi bronić stada nawet przed niedźwiedziem. Rozdrażniony lub sprowokowany może być nieobliczalny, a tym samym niebezpieczny. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Jako towarzysz domowy jest wierny i łagodny. Akceptuje dzieci i zwierzęta domowe. Powściągliwy i podejrzliwy w stosunku do obcych.

Gerard Lacz batch 52 20139. Anatolian karabash (Coban Köpegi)
Rosły, wysoki, o mocnej budowie pies do pilnowania stad. Odporny na surowe warunki klimatyczne. Musi odznaczać się potężnymi rozmiarami, siłą i zwinnością. Śmiały, opanowany, bez agresji, z natury niezależny, bardzo inteligentny i dający się układać. Dumny i pewny siebie, oddany właścicielowi i czuły wobec niego, ale nieufny wobec obcych, podczas wypełniania swoich obowiązków. Wymaga szkolenia w zakresie posłuszeństwa.

EN_90043319_000110. Moskiewski stróżujący
Pies duży, masywny, aktywny i ruchliwy. Jest zwinny i pewny siebie. Ma wyraźny instynkt obrony terytorium, a przy tym jest samodzielny. Nie przejawia agresji wobec domowników, całkowicie oddany swojemu panu i całej rodzinie. Do obcych zwierząt odnosi się nieufnie, próbuje je przepędzić. W stosunku do znanych mu psów odnosi się pozytywnie, ale sprowokowany będzie walczył do upadłego. Powinien przejść szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nadaje się do pracy jako pies służbowy, wartowniczy, obronny.

owczar-kaukaski11. Owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski jest psem harmonijnie zbudowanym, silnym, o mocnym kośćcu i umięśnieniu, w formacie trochę prostokątnym. Pies pewny siebie, opanowany, nieustraszony i niezależny. Jest oddany właścicielowi i doskonale pełni obowiązki stróża. Jest czujny, stanowczy, z silnie rozwiniętym instynktem terytorialnym. Często wykazuje skłonności dominacyjne. Nieumiejętnie prowadzony, staje się agresywny, dlatego powinien trafić w ręce osoby doświadczonej w kontaktach z psami o podobnym charakterze.

Przepisy ustawy o ochronie zwierząt wskazują ponadto, że:

  •  prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia organu gminy właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa,
  •  zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.
scroll to top