Yorkshire terrier – energiczny pies z wielkim temperamentem

Yorkshire Terrier

Ile żyją yorki? Długość życia i inne podstawowe informacje

Długość życia 13–16 lat
Charakter niezależny, uparty, niepoddający się łatwo szkoleniu, oddany opiekunowi
Rozmiar rasa miniaturowa; wysokość w kłębie: 18–23 cm, masa ciała: do 3,5 kg
Sierść szata długa, prosta i cienka

Yorkshire terrier – pies o wielkim sercu

Yorkshire terriery, popularnie zwane yorkami, to psy wesołe, pełne energii i o wyrazistym temperamencie. Jak na teriera przystało, potrzebują opiekuna, który będzie umiał nawiązać z nimi odpowiednią relację. W przeciwnym wypadku mogą mieć  problemy behawioralne. 

York jest to pies wyjątkowo wrażliwy i towarzyski. Przywiązuje się głównie do jednego opiekuna i chce mu towarzyszyć niemal bezustannie. 

Yorkshire terriery są zadziorne i odważne, co w połączeniu z niewielką masą ciała i miniaturowymi rozmiarami stało się ich cechą rozpoznawczą. Bez wątpienia są to zwierzęta idealne dla osób poszukujących psiego przyjaciela na długie lata, który będzie mógł im wszędzie towarzyszyć.

Yorkshire terrier – wygląd

Yorki są psami niewielkich rozmiarów, osiągającymi w kłębie nie więcej niż 20–23 cm. Charakteryzują się wyjątkowo piękną sierścią o długim włosie, który opada na oba boki, rozdzielając się w równy przedziałek. 

Krótki i zwarty tułów osadzony jest na prostych łapach i zakończony bardzo owłosionym ogonem. Na uwagę zasługuje szczególnie głowa tych wyjątkowych zwierząt: piękne, błyszczące oczy o inteligentnym wyrazie, czarny nos i krótka kufa. 

Umaszczenie Yorkshire terriera jest stalowoniebieskie z dodatkiem brązu i płowego brązu. Okrywa głowy z kolei przeważnie ciemniejsza, z elementami tzw. osmolenia. Specyficzna cecha tej rasy to brak podszerstka. 

Yorkshire terrier – charakter

Yorki są terierami, zatem potrzebują bardzo dużo ruchu i aktywności. Często popełnianym błędem jest przekonanie, że ze względu na małe rozmiary powinny być cały czas noszone. Tymczasem Yorkshire terrier to pies dumny i elegancki, który mając możliwość poruszania się i pracy, prawidłowo się rozwija. 

Warto brać pod uwagę to, że Yorkshire terrier odznacza się uporem trudnym do okiełznania, jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z wymagającymi psami. Po raz kolejny niech nas nie zwiedzie rozmiar tego zwierzęcia! Warto pamiętać, że przodkowie rasy hodowani byli w celu łowienia szczurów i myszy, dlatego  selekcjonowano  ich  pod kątem waleczności i samodzielności. 

Yorki są doskonałymi psami do towarzystwa, jednak jak wszystkie teriery uwielbiają polować. Przestrzega się przed spuszczaniem ich ze smyczy w miejscach, w których łatwo mogą „pogonić za zwierzyną”. Nawet dobrze ułożony pies tej rasy miewa problemy z subordynacją i reagowaniem na odwołanie. 

Yorkshire terriery dobrze czują się w wieloosobowych rodzinach, jednak pod warunkiem, że szanowana jest ich autonomia. Zastanawiając się nad adopcją psa tej rasy,  warto więc zwrócić uwagę na obecność w domu małych dzieci, które mogą zaczepiać  czworonoga i niechcący wyrządzić mu krzywdę. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedniego zachowania wobec zwierząt. Od szczenięcia należy dbać o socjalizację yorków, mając w pamięci, że bywają zwierzętami zaborczymi i zazdrosnymi o opiekuna. 

Od szczenięctwa trzeba też pozytywnie wspierać pożądane zachowania i odzwyczajać  psa od szczekania bez powodu, ponieważ miewa do tego tendencję. 

Specjaliści przestrzegają również przed noszeniem yorków w torebkach i traktowaniem ich jak maskotki. Tego typu postępowanie może być bardzo szkodliwe dla psychiki zwierzęcia i skutkować rozwojem różnych problemów behawioralnych, w tym nadmiernie okazywaną agresją, ujadaniem i zazdrością o opiekuna. Yorkshire terriery nie są „psem dla każdego”. Jest to rasa wymagająca, odpowiednia dla odpowiedzialnych i pewnych siebie osób, które potrafią być  konsekwentne  i wykazują się cierpliwością. 

Yorkshire terrier – cena 

Yorki są bardzo popularnymi psami, dlatego w Polsce istnieje wiele hodowli specjalizujących się w tej rasie. Niestety nie wszystkie prowadzone są zgodnie z wytycznymi związków kynologicznych. Decydując się na adopcję Yorkshire terriera, upewnijmy się, że wybrana przez nas hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Cena szczenięcia z rodowodem to wydatek rzędu co najmniej 2000 złotych. Na cenę składa się opieka weterynaryjna w czasie ciąży oraz nad szczeniętami, czas poświęcony na socjalizację, odpowiednia dieta i opieka nad suką przez całe jej życie, a także osiągnięcia wystawowe rodziców szczenięcia.

Yorkshire terrier – pielęgnacja

Chociaż imponująca szata Yorkshire terriera może wydawać się trudna w pielęgnacji, wymaga jedynie regularnego wyczesywania i kąpieli z wykorzystaniem  kosmetyku  dostosowanego do potrzeb psów długowłosych. 

W przypadku pielęgnacji “yorków” bez wątpienia warto pamiętać o ich wrażliwości na niską  temperaturę. Ze względu na niewielkie rozmiary i brak podszerstka często marzną. Można temu zapobiegać, przyzwyczajając szczenię od najwcześniejszych tygodni do noszenia ubranek. Wybierając sweterek dla psa, miejmy jednak na uwadze, by nie zakrywał jego uszu – to podstawowy „kanał komunikacji” między zwierzęciem a otoczeniem. 

Mówiąc o pielęgnacji “yorków”, koniecznie należy wspomnieć o higienie jamy ustnej. Psy te mają tendencję do problemów z uzębieniem – często występują u nich przetrwałe zęby mleczne, ponadto ich zęby są relatywnie duże w porównaniu do rozmiarów szczęk, co wywołuje stłoczenie. Następstwem tych cech jest tendencja do osadzania się kamienia nazębnego i chorób przyzębia, co powoduje konieczność wzmożonej dbałości o higienę jamy ustnej zwierzęcia, przede wszystkim codziennego szczotkowania.

Co jedzą Yorkshire terriery?

Yorkshire terriery powinny być karmione zbilansowaną, kompletną karmą w ilości dostosowanej do ich niewielkich rozmiarów. Opiekunowie miewają tendencję do przekarmiania swoich podopiecznych. Pamiętajmy, że maksymalna masa ciała psów tej rasy  nie powinna przekraczać 3–3,5 kg. 

To, co może jeść york, znacząco nie różni się od wskazówek żywieniowych dotyczących przedstawicieli innych, również większych ras. Nie powinno się podawać pupilom „ludzkiego” jedzenia oraz trzeba uważać na nadmiar przysmaków spożywanych przez nie między posiłkami. Przyjmuje się, że dodatkowe, specjalne przekąski dla psów nie mogą  przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. 

Co warto wiedzieć o zdrowiu Yorkshire terrierów?

Yorkshire terriery żyją około 13–16 lat i są uznawane za rasę zdrową. Podatne są jednak  na  różnego rodzaju  choroby  przyzębia. Regularne szczotkowanie zębów pastą zaleconą przez lekarza weterynarii powinno zniwelować ten problem. 

Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu oraz dbanie o nieprzekarmianie podopiecznego uchroni go przed otyłością i jej konsekwencjami. 

Niektóre źródła wspominają również o tym, że Yorkshire terriery mogą wykazywać tendencje do rozwoju chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra. Jeśli jednak decydujemy się na adopcję z pewnego źródła, ryzyko jest znacznie mniejsze. Regularne konsultowanie z lekarzem weterynarii stanu zdrowia naszego podopiecznego pozwoli w porę zapobiec rozwojowi większości chorób. 

Imiona odpowiednie dla Yorkshire terrierów

Przykładowe imiona dla psów rasy Yorkshire terrier: Gipsy, Maksiu, Bobi, Dafik, Dyzio, Dropsik, Dżoker, Fart, Fado, Urwis

Przykładowe imiona dla suk Yorkshire terrier: Dafne, Dolores, Busia, Fiona, Tasza

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Yorkshire terrier – energiczny pies z wielkim temperamentem”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres