Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski

Rasa wyżeł weimarski to psy myśliwskie. Ich przyjacielski charakter sprawia jednak, że są również doskonałymi towarzyszami rodziny. Zwierzęta te uwielbiają aktywność fizyczną, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Wyżeł weimarski przywiązuje się do opiekuna i wiernie go broni. Sprawdź opis rasy i dowiedz się, jakie potrzeby mają jej przedstawiciele! 

Wyżeł weimarski – podstawowe informacje

Klasyfikacja grupa VII FCI, sekcja 1, nr wzorca 99
Rozmiar masa ciała: 30–40 kg (psy); 25–35 kg (suki)  

wzrost: 59–70 cm (psy); 57–65 (suki) 

Szata sierść: gęsta, krótka, gładka, z niewielką ilością podszerstka lub bez niego

umaszczenie: odcienie srebrzystoszare i srebrzystobrązowe, myszate

Charakter silny instynkt łowiecki, zrównoważony, oddany rodzinie, wesoły, energiczny, inteligentny, nie lubi samotności  
Długość życia  10–14 lat 

Historia rasy wyżeł weimarski

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia tej rasy. Jedna z nich mówi o tym, że wyżeł weimarski ma przodków pochodzących z Francji, lecz większość kynologów uważa jednak, że pochodzi z Niemiec. 

Za twórcę rasy uznaje się Karola Augusta, który w XV wieku był księciem Weimaru. Zainteresował się on psami myśliwskimi i rozpoczął ich hodowlę. Wyżeł weimarski od wieków służył człowiekowi podczas polowań. Silny instynkt łowiecki zwierzęta te zawdzięczają m.in. domieszce krwi psów tropiących typu Leithund. Przodkami rasy najprawdopodobniej są też: wyżeł niemiecki krótkowłosy, bloodhound i posokowiec.  

Zrównoważony i przyjacielski charakter sprawił, że rasa wyżeł weimarski to idealne psy towarzyszące strażnikom łowieckim. W późniejszych latach interesował się nimi m.in. Wilhelm I – cesarz Niemiec. Ostateczny wzorzec opracowano w 1935 roku. Obecnie wyżeł weimarski jest idealnym kompanem, przywiązuje się do rodziny i wiernie broni wszystkich jej członków.  

Jak wyglądają psy rasy wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski to duży pies. Osiąga wzrost ok. 59–70 cm i masę ciała od 30 do 40 kg. Suki są nieco mniejsze – mierzą 57–65 cm i ważą od 25 do 35 kg. 

Psy tej rasy prezentują się wyjątkowo elegancko. Ich tułów ma prostą linię grzbietu, a klatka piersiowa jest szeroka, dzięki czemu zwierzę wygląda dumnie i odważnie. Długie i bardzo umięśnione kończyny są równolegle ustawione. 

Na stosunkowo długiej głowie osadzone są średniej wielkości oczy. Ich barwa u szczeniąt jest błękitna, natomiast dorosły wyżeł weimarski może mieć oczy jasne lub ciemne. Uszy tych psów są płaskie i długie, sięgają do linii warg. 

Pod względem sierści wyróżnia się wyżła weimarskiego krótkowłosego i długowłosego. Przedstawiciele pierwszego typu są bardziej popularni. Ich szata jest gęsta, gładka i krótka. Wyżeł weimarski nie ma podszerstka lub ma go niewiele, przez co nie jest odporny na niską temperaturę. Z kolei szata psów długowłosych ma długość ok. 3–5 cm. Sierść jest nieco falująca, bardzo miękka i miła w dotyku. 

Wyżeł weimarski występuje w umaszczeniu szarosrebrzystym lub szarobrązowym. Dopuszcza się także umaszczenie myszate. Charakterystyczne dla tej rasy są znaczenia w kolorze białym na klatce piersiowej. W niektórych przypadkach zdarzają się plamki brązowe, ale nie jest pożądane u przedstawicieli tej rasy.  

Jak pielęgnować wyżła weimarskiego?

Pielęgnacja sierści psów tej rasy nie jest trudna. Zwykle szatę wystarczy czesać raz w tygodniu, ponieważ wyżeł weimarski gubi niewiele sierści. Do zachowania nienagannego wyglądu należy jednak każdego dnia przecierać sierść miękką szczoteczką lub rękawicą, by usunąć brud i piach. Częstotliwość wyczesywania trzeba jednak zwiększyć dwa razy w roku, w okresie linienia. Wówczas warto starannie czesać zwierzę codziennie. 

Kąpiel wykonuje się w razie potrzeby, stosując szampony dla psów krótkowłosych. Niezbędna jest też systematyczna kontrola stanu oczu oraz długości pazurów, które powinno się przycinać, jeśli nie ścierają się naturalnie. Czyścić należy również uszy (specjalnym preparatem, wg zaleceń lekarza weterynarii) i jamę ustną wyżła weimarskiego. Szczotkowanie zębów psa powinno odbywać się codziennie.

Jaki charakter ma wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski to pies hodowany w celach myśliwskich. Jak przystało na jego pierwotne przeznaczenie, uwielbia aktywność fizyczną i niemal wszystkie formy psich zabaw na świeżym powietrzu. Ze względu na dużą masę ciała i potrzebę ruchu zwierzę raczej nie powinno mieszkać w niewielkim mieszkaniu. Wyżeł weimarski znacznie lepiej będzie się czuł w domu z dużym ogrodem. 

Zabawy na własnej posesji nie będą jednak dla zwierzęcia wystarczające. Opiekun powinien zapewnić mu przynajmniej 2–3 godziny aktywności w plenerze. Podczas spaceru czy biegu wyżeł weimarski będzie miał okazję do wyładowania energii. Osobniki tej rasy chętnie węszą i odkrywają nowe miejsca. Warto więc uczyć je chodzenia na smyczy od szczenięcia. W przeciwnym razie instynkt łowiecki tych czworonogów może być trudny do opanowania, a wyprowadzanie bardzo kłopotliwe. 

Psy tej rasy są bardzo inteligentne. Szybko uczą się komend i chętnie uczestniczą w psich zabawach ruchowych. Ich wychowanie wymaga jednak systematyczności i cierpliwości. Wyżeł weimarski najczęściej wykazuje ogromną chęć współpracy z człowiekiem, ale bez odpowiedniego doświadczenia i dużej ilości czasu poświęcanemu pupilowi mogą rozwinąć się u niego niewłaściwe zachowania. Zwierzęta tej rasy są odważne i potrafią sprzeciwić się opiekunowi. 

Z kolei dobrze wychowany wyżeł weimarski to idealny pies zarówno dla osoby samotnej, jak i dla rodziny z dziećmi. Jego opiekun musi być jednak dostatecznie sprawny fizycznie, aby sprostać potrzebom zwierzęcia. Warto również pamiętać, że jest to duży i jednocześnie ruchliwy czworonóg. Z tego powodu jego zabawa z dziećmi powinna przebiegać pod nadzorem osoby dorosłej.    

Jak długo żyją psy rasy wyżeł weimarski?

Średnia długość życia psów tej rasy to 10–14 lat. Wyżeł weimarski osiąga dorosłość po trzecim roku życia. Jest to rasa stosunkowo zdrowa, ale zdarzają się przypadki schorzeń, takich jak:

  • dysplazja stawów biodrowych i/lub łokciowych,
  • dysplazja nerek,
  • alergia,
  • problemy skórne,
  • skręt i rozszerzenie żołądka,
  • zapalenie przewodu słuchowego. 

Ciekawostki o rasie wyżeł weimarski

  • Niemiecki cesarz Wilhelm I za czasów swojego panowania zarządził, że opiekunem wyżła niemieckiego mogą być tylko osoby z tytułem szlacheckim.
  • Wiele znanych osobowości zdecydowało się na opiekę nad przedstawicielami tej rasy, wśród nich byli m.in. aktor Brad Pitt i dawny prezydent USA  Dwight D. Eisenhower.

 
Wskazówki żywieniowe dla opiekunów wyżła weimarskiego

Psy rasy wyżeł weimarski są duże i bardzo aktywne, dlatego potrzebują wysokiej jakości pełnoporcjowego pokarmu, który zapewni im zdrowy rozwój i budowę masy mięśniowej. 

Wyżeł weimarski zwykle ma duży apetyt, dlatego należy kontrolować jego masę ciała i nie dopuszczać do rozwoju nadwagi. Zbędne kilogramy szkodzą zwierzęciu i przyczyniają się m.in. do pogłębienia dysplazji stawów biodrowych. Warto więc pamiętać o odpowiednim odmierzaniu porcji pokarmu i przeliczaniu kalorii.

Wyżły, ze względu na swój rozmiar, mają skłonność do rozszerzenia i skrętu żołądka, dlatego karmę należy im podawać nie później niż 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną i nie wcześniej niż godzinę po niej. Dzienną dawkę jedzenia należy rozłożyć na 2-3 posiłki i serwować o stałych porach. Jeżeli korzystamy z psich przysmaków (np. stosując je jako nagrodę podczas treningu), pamiętajmy, że mogą one dostarczać zwierzęciu maksymalnie 10% dziennej dawki energii.


Jak nazwać psa rasy wyżeł weimarski? Imiona

  • Przykładowe imiona dla wyżła weimarskiego: Szari, Szron, Dymek, Zeo, Dondi. 
  • Przykładowe imiona dla suki rasy wyżeł weimarski: Ari, Yuka, Szara, Mindi, Zira.  

Ile kosztuje wyżeł weimarski? 

Wyżeł weimarski pochodzący z dobrej hodowli kosztuje od 5 tysięcy złotych wzwyż. Cena taka wynika ze szczególnej opieki, jaką hodowcy darzą swoich podopiecznych. Warto zaznaczyć, że szczenię rasy wyżeł weimarski kosztuje sporo nie tylko ze względu na rodowód, jaki posiada. Aby mógł go otrzymać, hodowla musi sprostać szczególnym wymogom. 

Hodowcy za cel nadrzędny mają dobro zwierząt. Zapewniają im najlepsze warunki bytowe i dbają o ich zdrowie, korzystając z pomocy lekarzy weterynarii, a także nie oszczędzają na pokarmie i regularnych szczepieniach ochronnych. Do wychowania psów potrzebny jest również duży nakład czasu – hodowla wyżłów weimarskich, tak jak każdej innej rasy, to pełnowymiarowy zawód połączony z zamiłowaniem do zwierząt.    

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

agodne i przyjazne rasy psów
Ciekawostki

Łagodne i przyjazne rasy psów

Szukasz lojalnego, cierpliwego i łagodnego psa, który szybko skradnie Ci serce i stanie się ukochanym członkiem rodziny?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres