West highland white terrier

West highland white terrier

West highland white terrier, w skrócie nazywany westie, to mały, pogodny pies, bezgranicznie oddany opiekunowi. Pomimo niewielkich gabarytów jest bardzo ruchliwy i odważny. Uwielbia zabawę na świeżym powietrzu, węszenie i tropienie, ponieważ w jego żyłach płynie myśliwska krew. Co trzeba wiedzieć, decydując się na psa rasy west highland white terrier?

West highland white terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 2. (teriery małe)
Długość życia 13–15 lat
Charakter energiczny, radosny, pewny siebie, przyjacielski
Rozmiar wielkość (wysokość w kłębie): 27–29 cm (psy i suki)

masa ciała: 7–10 kg

Sierść szata: włos okrywowy – półdługi i szorstki; podszerstek – obfity i miękki

umaszczenie: czysto białe

Kraj pochodzenia Wielka Brytania

West highland white terrier – szczypta historii

Uważa się, że rasa west highland white terrier pochodzi z Mull, największej wyspy Hebrydów Wewnętrznych, skąd przywiózł ją do Wielkiej Brytanii łowczy księcia Argyll. Wszyscy powołują się na kronikarza dworu królewskiego, który wspomina, jak na początku XVI wieku Jakub I Stuart podarował królowi francuskiemu białe norujące teriery z Argyllshire.

Psy przywiezione z Mull nazywano małymi skye terrierami, a od prawdziwych skye różniły się budową (krótszy grzbiet) i delikatniejszą sierścią. W tamtych czasach białych terierów używano do polowań dość rzadko. Sporadycznie zdarzali się hodowcy, którzy, jak książęta Argyll, uważali, że takie osobniki spisują się równie dobrze, jak te o ciemniejszej sierści.

Za ojca rasy west highland white terriera uważa się Edwarda Donalda Malcolma, dziedzica Poltalloch, urodzonego w hrabstwie Argyllshire w 1837 roku. Podobnie jak większość członków rodziny, zrobił karierę wojskową, przeszedł na emeryturę, a kolejne 30 lat życia poświęcił hodowli terierów i polowaniom. Pułkownik jest bohaterem legendy, która mówi o wypadku na polowaniu w 1860 roku. Wtedy to Malcolm zastrzelił swego ukochanego brązowego teriera, bo pomylił go z wyskakującym z nory lisem. Od tej pory postanowił hodować tylko białe psy, różniące się umaszczeniem od zwierzyny łownej i dobrze widoczne po zmroku.

West highland white terrier – wygląd 

West highland white terrier to mały, mocno zbudowany terier o głębokiej klatce piersiowej. Ma krótkie łapy i sporą głowę w stosunku do reszty ciała. Ogon nosi najczęściej zadarty wysoko. Wyraźnie widoczne są różnice w wyglądzie między psem a suką – samiec jest bardziej krępy, suka charakteryzuje się delikatniejszą sylwetką.

Westie ma sierść dwuwarstwową, składającą się z szorstkiego włosa okrywowego o długości około 5 cm oraz gęstego i krótkiego podszerstka. Umaszczenie jest czysto białe, bez żadnych łatek. Ze śnieżnobiałym umaszczeniem west highland white terriera kontrastuje czarny nos i ciemne, bystre oczy. Obfite brwi dodają mu inteligentnego wyrazu.

West highland white terrier – charakter

West highland white terrier to typowy terier – prawdziwy wulkan energii, odważny i wytrzymały. Bywa zawzięty i zadziorny. Nie jest jednak agresywny ani hałaśliwy. To wielki pieszczoch. 

West highland white terrier lubi częste spacery i zabawę z opiekunem. Bez względu na pogodę chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Niestrudzenie dotrzymuje kroku człowiekowi nawet podczas długich spacerów. Ze względu na swoje gabaryty nie nadaje się jednak jako towarzysz do biegania czy jazdy na rowerze.

Trzeba pamiętać, że w żyłach tego małego zwierzęcia drzemie instynkt łowiecki. Dlatego na spacerach, jeżeli nie przeszedł odpowiedniego treningu posłuszeństwa, lepiej nie spuszczać go ze smyczy, żeby nie rzucił się w pogoń za obiektem przypominającym mu zwierzynę łowną.

Westie chętnie się uczy, ale bywa uparty, więc jego szkolenie wymaga nieco cierpliwości. Pomocne są liczne zachęty – pochwały i psie przekąski (dozowane z umiarem, nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, co należy uwzględnić w diecie). Od małego trzeba też zadbać o odpowiednią socjalizację west highland white terriera. Pies musi mieć kontakt z innymi zwierzętami, ludźmi i sytuacjami, które mogą go spotkać, np. na spacerze.

West highland white terrier – dla kogo?

West highland white terrier to pies, który bez problemu odnajduje się w każdym towarzystwie – czuje się dobrze zarówno wśród osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Przyszły opiekun musi zdawać sobie jednak sprawę, że ten słodko wyglądający czworonóg ma swoje potrzeby i miewa „humory”. Należy regularnie wyprowadzać go na spacery, lubi angażującą zabawę i bywa zadziorny wobec innych psów.

West highland white terrier – cena

Szczenię west highland white terriera z hodowli zarejestrowanej w ZKwP waha się od 2000 do 3500 zł. Nie powinna nas zniechęcać wysoka cena west highland white terriera. To ważne, aby kupić szczenię od sprawdzonego hodowcy, ponieważ tylko w ten sposób mamy pewność, że miało ono najlepszą opiekę i jest zdrowe. Dbające o swoich podopiecznych hodowle west highland white terrierów ponoszą wysokie koszty m.in. na: opiekę nad matką przez całe jej życie, profilaktykę weterynaryjną, odpowiednią dietę, opiekę nad szczeniętami oraz ich socjalizację.

West highland white terrier – pielęgnacja

Wbrew pozorom biała sierść west highland white terriera nie jest trudna w utrzymaniu. Twardy i szorstki włos jest dość odporny na zabrudzenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po spacerze w deszczową pogodę pies może wymagać kąpieli. W tym celu należy używać specjalnych szamponów dla psów szorstkowłosych, najlepiej przeznaczonych do białej sierści.

Zwierzę powinno być regularnie czesane co kilka dni, dzięki czemu pozbędziemy się martwych włosów i zapewnimy sierści ładny wygląd. West highland white terriery raczej nie linieją, więc nie trzeba szczotkować ich częściej.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należą też: dbanie o jamę ustną czworonoga (codzienne mycie zębów), przycinanie pazurów i kontrolowanie czystości uszu.

West highland white terrier – żywienie

 • Dieta west highland white terriera powinna opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej dla psów ras małych. Taki rodzaj pokarmu zapewni mu wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania.
 • Ponieważ rasa ta ma skłonności do nadwagi i otyłości, bardzo ważne jest dokładne ustalenie dziennego zapotrzebowania energetycznego czworonoga. Dobową porcję karmy należy podzielić na 2–3 mniejsze posiłki.
 • Eksperci zalecają stosowanie tzw. diety mieszanej, czyli podawanie psu zarówno suchej, jak i mokrej karmy w proporcji 1:1 pod względem masy produktów.
 • West highland white terrier, podobnie jak inne białe psy, ma tendencję do alergii pokarmowych. Należy o tym pamiętać i obserwować reakcje zwierzęcia na podawane pokarmy. Gdy wystąpią u niego problemy skórne lub zaburzenia trawienia, trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nie ma potrzeby podawania psu hipoalergicznej karmy profilaktycznie, jeśli nie stwierdzono u niego alergii.

West highland white terrier – zdrowie

Przyszli opiekunowie często zastanawiają się, ile żyje west highland white terrier i na co choruje. Średnia długość życia tego małego, pogodnego czworonoga wynosi 13–15 lat. Z reguły cieszy się dobrym zdrowiem, chociaż bywa podatny na niektóre choroby, m.in.:

 • przewlekłe zapalenie wątroby spowodowane nadmiernym odkładaniem się miedzi w organizmie (choroba genetyczna),
 • aseptyczna martwica główki kości udowej (choroba Legga-Calvégo-Perthesa),
 • osteopatia czaszkowo-żuchwowa,
 • zapalenie mózgu,
 • niewydolność nerek,
 • leukodystrofia globoidalna Krabbego,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • alergie kontaktowe i pokarmowe.

West highland white terrier – ciekawostki

 • Miłośnikami west highland white terrierów byli: Karol Darwin, Pablo Picasso i Alfred Hitchcock.
 • Rasa west highland white terrier bardzo często była wykorzystywana w filmach i reklamach. Westie zagrał m.in. w filmie Facet z ogłoszenia, a także w reklamach karmy dla psów, whisky i dużego koncernu samochodowego.

West highland white terrier – przykładowe imiona

 • Przykładowe imiona dla suki rasy west highland white terrier: Białka, Koko, Lilka, Willma.
 • Przykładowe imiona dla psa rasy west highland white terrier: Ariel, Bingo, Szafir, Irys.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres