Welsh corgi pembroke

Welsh corgi pembroke

Chcesz adoptować niewielkiego czworonoga i zastanawiasz się, jak wybrać takiego, którego potrzeby i charakter wpiszą się idealnie w Twój tryb życia? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych informacji na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis psa welsh corgi pembroke. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z wychowywaniem zwierzęcia! 

Welsh corgi pembroke – podstawowe informacje

FCI grupa I (owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła), sekcja 1 (owczarki), nr wzorca 39
Długość życia 12–15 lat
Charakter towarzyski, radosny, energiczny, rodzinny, wierny
Rozmiar mały (samce i samice):

masa ciała – 9–12 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 25–30 cm

Sierść krótka lub średnio długa, dwuwarstwowa – z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem; maść niebieska marmurkowa, pręgowana, ruda, śniada, trikolor z pręgowanym

podpalaniem lub trikolor z rudym podpalaniem

Kraj pochodzenia Walia

 Welsh corgi pembroke – szczypta historii

Rasa welsh corgi pembroke powstała na Wyspach Brytyjskich. Jej nazwa wywodzi się od nazwy hrabstwa Pembrokeshire znajdującego się w południowo-zachodniej Walii, a także od połączenia słów  „cor” (karzeł) i „gi” (pies). W wolnym tłumaczeniu welsh corgi pembroke oznacza więc małego walijskiego psa z Pembrokeshire.

Pierwsze wzmianki o rasie welsh corgi pembroke pochodzą już z X wieku naszej ery. Początkowo psy te hodowano do pomocy przy wypasie bydła i uważano za wyjątkowo drogocenne. Pod koniec XIX wieku welsh corgi pembroke przestały być zwierzętami wyłącznie wiejskimi. W 1925 roku powołano pierwszy klub miłośników tych zwierząt i zaczęto je prezentować na wystawach. Od 1933 roku stadka welsh corgi pembroke przebywają też w pałacu Buckingham – królowa Elżbieta II jest z nimi bardzo związana emocjonalnie.

Welsh corgi pembroke – wygląd

Welsh corgi pembroke są zaliczane do ras małych. Optymalna wysokość w kłębie u tych zwierząt wynosi 30 cm (u samców i u samic). Zgodnie ze wzorcem FCI waga welsh corgi pembroke musi być proporcjonalna do jego wielkości. Przyjmuje się, że masa ciała dorosłego osobnika płci męskiej powinna wynosić 10–12 kg, natomiast u suki – 9–11 kg.

Głowa: lisia w kształcie, z kufą zwężającą się ku nosowi.

Oczy: średniej wielkości, raczej szeroko rozstawione; możliwie ciemne (niebieskie dopuszczalne tylko u psów niebieskich marmurkowych), z wyraźnymi kącikami i ciemnymi powiekami.

Uszy: duże, stojące, umiarkowanie szerokie u nasady, o zaokrąglonych końcach, osadzone daleko z tyłu głowy.

Ogon: prosty, długi, dotykający lub prawie dotykający podłoża, wyglądem przypominający lisią kitę.

Szata: krótka lub średnio długa, dwuwarstwowa – z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem.

Umaszczenie: niebieskie marmurkowe, pręgowane, rude, śniade, trikolor z pręgowanym podpalaniem lub trikolor z rudym podpalaniem.

Welsh corgi pembroke – charakter

Welsh corgi pembroke to pies o silnym instynkcie stadnym. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, jest wyjątkowo towarzyski i wierny wobec wszystkich członków rodziny. Wykazuje przyjazne nastawienie do obcych, dobrze reaguje też na obecność innych zwierząt. Nie jest agresywny, ale zaatakowany reaguje samoobroną. Jeżeli pod jednym dachem mieszkają dwa osobniki tej samej płci, może dochodzić między nimi do konfliktów.

Welsh corgi pembroke to zwierzę energiczne i potrzebujące dużo ruchu. Jest świetnym towarzyszem sportu, choć podczas biegania z opiekunem może  podszczypywać łydki (wynika to z jego instynktu zaganiania). Rasa ta jest jednak podatna na szkolenie i łatwo oduczyć ją niewłaściwych zachowań. Najbardziej efektywny trening osiągniemy poprzez pozytywne motywowanie, czyli nagradzanie pożądanych zachowań pieszczotą, pochwałą lub przysmakiem. 

Welsh corgi pembroke – dla kogo?

Welsh corgi pembroke jest bardzo towarzyski i przyjazny. Choć początkowo był  hodowany jako pies wiejski, dziś doskonale odnajduje się również w warunkach miejskich. Adoptować go mogą zarówno osoby mieszkające w domach, jak i w mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, że zwierzę to potrzebuje dość dużej dawki ruchu, aby spożytkować swoją energię.

Welsh corgi pembroke doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Warto pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy właściwego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych.

Welsh corgi pembroke – cena

Cena za welsh corgi pembroke hodowlanego waha się w granicach 4000–6000 zł. Taka kwota wynika z wielu czynników, m.in. z renomy miejsca rozrodu. Inne elementy, które mają wpływ na koszt szczenięcia tej rasy, to:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Warto zadbać o to, aby hodowla, w której poszukujemy czworonoga, była zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce. Tylko takie miejsca dają gwarancję spełnienia standardów opieki nad zwierzętami. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby pupil miał rodowód, możemy zdecydować się na adopcję zwierzęcia w typie rasy welsh corgi pembroke z pobliskiego schroniska. Taki pupil nie będzie miał prawa do udziału w konkursach kynologicznych i wystawach, ale z pewnością obdarzy nas czystym i szczerym uczuciem!

Welsh corgi pembroke – pielęgnacja

Welsh corgi pembroke linieje dwa razy do roku. W tym czasie należy codziennie szczotkować jego sierść. W pozostałych okresach zwierzę nadal gubi niewielkie ilości owłosienia, jednak można czesać je już tylko raz w tygodniu. Inne zabiegi pielęgnacyjne, które trzeba wykonywać regularnie, to:

  • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
  • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
  • obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie lub według potrzeb).

Welsh corgi pembroke – żywienie

Żywienie welsh corgi pembroke powinno bazować na pełnoporcjowych pokarmach gotowych dla ras małych. Zawierają one 100% niezbędnych dla zwierzęcia składników odżywczych w optymalnych proporcjach. Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z jedzenia suchego i mokrego w równych proporcjach (np. 100 g suchego na 100 g mokrego) pod względem masy produktów. Suche granulki są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od pożywienia wilgotnego. Ich spożywanie ma również pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej czworonoga. Z kolei mokre jedzenie dla psa wspomaga nawodnienie jego organizmu i ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia. Jest również bardzo atrakcyjne zapachowo.

Welsh corgi pembroke są wyjątkowymi łasuchami, mają tendencję do jedzenia więcej, niż potrzebuje ich organizm. Z tego powodu należy szczególnie dbać o odpowiednie porcjowanie pożywienia pupila, aby nie narazić go na problemy z nadwagą czy otyłością. Pomocne w ustaleniu objętości posiłków są tabele żywienia, które znajdują się na opakowaniach pokarmów pełnoporcjowych. W przypadku dalszych wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Welsh corgi pembroke – zdrowie

Welsh corgi pembroke to psy ogólnie wytrzymałe i odporne. Doskonale znoszą zmienne warunki atmosferyczne – dwuwarstwowa okrywa włosowa świetnie chroni je przed zimnem i nie przepuszcza wilgoci. Latem raczej szukają cienia, chociaż nie reagują nadmiernie źle na upały.

Welsh corgi pembroke nie mają skłonności do zbyt wielu chorób. Sporadycznie występuje u nich kulawizna młodzieńcza, która mija samoistnie bez konieczności leczenia (ale zawsze każde odstępstwo od normy należy konsultować z lekarzem weterynarii). Warto pilnować, aby pupil się nie przejadał, ponieważ może to szybko doprowadzić u niego do nadwagi, która z kolei grozi otyłością, a ponadto ma negatywny wpływ na zdrowie m.in. układu ruchu- zwłaszcza kręgosłupa. U psów tej rasy jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ charakteryzują się one długim tułowiem i krótkimi kończynami. Z tego samego powodu welsh corgi pembroke powinny unikać skoków i częstego chodzenia po schodach.

Przeciętna długość życia tych psów wynosi 12–15 lat.

Welsh corgi pembroke – ciekawostki

  • Najbliższym kuzynem welsh corgi pembroke jest rasa welsh corgi cardigan, której nazwa nawiązuje do hrabstwa Cardiganshire znajdującego się w środkowej Walii.
  • W Walii funkcjonuje wiele legend dotyczących welsh corgi pembroke. Jedna z nich głosi, że na terenie wyspy żyły niegdyś wróżki jeżdżące na tych małych, zwinnych czworonogach.
  • Welsh corgi pembroke są bohaterami licznych opowiadań Tashy Tudor – XX-wiecznej amerykańskiej rysowniczki i autorki bajek dla dzieci.

Welsh corgi pembroke – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Atos, Pimpuś, Uszak, Misiu.

Przykładowe imiona dla suki: Kika, Bunia, Saba, Nuka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres