Terier tybetański

Terier tybetański

Rasa terier tybetański wywodzi się z Tybetu, gdzie psy służyły jako zwierzęta stróżujące, a także zaganiały bydło. Obecnie jej przedstawiciele świetnie sprawdzają się w roli wiernych towarzyszy człowieka, ale nigdy nie tracą czujności. Są jednocześnie bardzo inteligentne, energiczne i chętne do zabawy. Źle wychowane bywają jednak uparte. Potrzebują sporo uwagi i czułości, a ich długa szata wymaga starannej pielęgnacji. Dowiedz się więcej o terierach tybetańskich! 

Terier tybetański – podstawowe informacje

Klasyfikacja grupa IX FCI, sekcja 5, nr wzorca 209
Rozmiar masa ciała: nie jest określona we wzorcu, zwykle 8–14 kg  

wzrost (wysokość w kłębie): psy 35,6–40,6 cm, suki są nieco mniejsze

Szata sierść: miękki i delikatny podszerstek; długi, prosty lub falisty włos okrywowy

umaszczenie: każde, najczęściej białe, kremowe, dymne, czarne lub trójkolorowe; z wyjątkiem czekoladowego 

Charakter łagodny, wesoły, czujny, inteligentny, energiczny, chętny do zabawy 
Długość życia  12–15 lat 

Historia terierów tybetańskich

Terier tybetański, jak wskazuje jego nazwa, pochodzi z Tybetu, jednak wbrew nazwie psy tej rasy nie są terierami, a psami stróżującymi. Ich historia sięga czasów starożytnych. Przypuszcza się, że potomkami terierów tybetańskich były psy pasterskie, które służyły w Tybecie jako zwierzęta zaganiające bydło, strzegące świątyń i towarzyszące ludziom. 

Do Europy pierwsi przedstawiciele tej rasy zostali sprowadzeni za sprawą angielskiej lekarki dr H. R. Greig. Otrzymała ona sukę teriera w prezencie od mieszkańców Tybetu jako dowód wdzięczności za udzieloną pomoc medyczną. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany przez Lionel Jacob w 1901 roku. W Polsce teriery tybetańskie nie są popularne.    

Jak wyglądają teriery tybetańskie?

Terier tybetański to niewielkie zwierzę, które osiąga masę ciała od 8 do 14 kg – nie jest to określone we wzorcu rasy. Pies ten mierzy w kłębie 35,6–40,6 cm, natomiast suki są nieco mniejsze. Ich sylwetka jest zwarta, prostokątna. Pomimo średniej wielkości przedstawiciele tej rasy są silni, dobrze umięśnieni i bardzo energiczni.

Głowa teriera tybetańskiego jest proporcjonalna do reszty ciała. Osadzone na niej uszy mają kształt litery V i zwisają na boki. Oczy przedstawicieli tej rasy są okrągłe, ale niewypukłe, w kolorze ciemnokasztanowym. Ogon natomiast jest wysoko osadzony i zakręcony, obficie owłosiony. 

Szata jest dwuwarstwowa. Składa się z miękkiego i gęstego podszerstka oraz z długiego włosa okrywowego. Sierść może być prosta lub falowana. Terier tybetański ma różne umaszczenie, najczęściej spotykane to: białe, kremowe, dymne, czarne lub trójkolorowe. Niedopuszczalne u tej rasy jest umaszczenie czekoladowe.   

Terier tybetański – pielęgnacja

Terier tybetański ma długą sierść, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto codziennie usuwać zanieczyszczenia i ewentualne rzepy, mogące przyczepiać się do jego okrywy włosowej podczas spaceru. Przynajmniej raz w tygodniu należy przeznaczyć nieco więcej czasu na staranne wyczesywanie czworonoga. Nieco więcej pracy trzeba poświęcić przedstawicielom tej rasy z puchatym futrem, który jest bardziej podatny na tworzenie się kołtunów. 

Poza wyczesywaniem sierści opiekun powinien również regularnie przemywać oczy i uszy zwierzęcia oraz codziennie czyścić mu zęby, a w razie potrzeby przycinać pazury. Raz na jakiś czas warto zdecydować się na profesjonalny zabieg pielęgnacyjny, w trakcie którego specjalista skróci sierść i usunie włosy z uszu pupila. 

Charakter terierów tybetańskich

Terier tybetański z natury jest czujnym i odważnym czworonogiem. Ma spokojny i przyjazny charakter. Pies ten jest jednocześnie bardzo wrażliwy i potrzebuje dużej ilości czasu spędzanego z troskliwym opiekunem. Nie jest to rasa odpowiednia dla osób, które stronią od czułości w stosunku do pupila. Terier tybetański to wesoły czworonóg, który może towarzyszyć rodzinie z dziećmi. Zwykle dobrze czuje się także w obecności innych zwierząt, ale powinien być socjalizowany od szczenięctwa.   

Przedstawiciele tej rasy potrzebują starannej pielęgnacji ze względu na długą sierść, dlatego ich opiekunowie muszą dysponować odpowiednią ilością czasu, by im ją zapewnić. Terier tybetański dobrze przystosowuje się do nowych warunków. Może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkim mieszkaniu, jednak ze względu na naturę najlepiej będzie się czuł w otwartej przestrzeni, w której będzie mógł stróżować. Zwierzę nie sprawia również problemów pod względem hałaśliwości.   

Warto pamiętać, że jest to pies bardzo energiczny i chętny do zabawy, dlatego nie może całego dnia spędzać na kanapie lub na kolanach opiekuna. Należy więc zapewnić mu możliwość ruchu na świeżym powietrzu. Zwierzę jest bardzo inteligentne, szybko się uczy i chętnie uprawia psie sporty. Dobrze więc, jeśli jego opiekun również lubi aktywność fizyczną. 

Terier tybetański – długość życia i zdrowie

Psy rasy terier tybetański są stosunkowo zdrowe i odporne, jednak zdarzają się u nich choroby oczu, głównie zanik siatkówki i zaćma, a także schorzenia stawów i alergie pokarmowe. 

Warto również pamiętać, że pielęgnacja sierści nie jest jedynie zabiegiem estetycznym. Jej zaniedbanie może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego skóry. 

Ciekawostki o terierach tybetańskich 

  • Jeden z przedstawicieli rasy terier tybetański żył 28 lat.
  • W Tybecie teriery tybetańskie uznawane były za symbol szczęścia. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów teriera tybetańskiego 

Przedstawiciele rasy terier tybetański mają tendencję do nadmiernego przybierania na wadze. Należy więc starannie obliczać kaloryczność porcji zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem energetycznym, które zależy m.in. od wieku i aktywności fizycznej zwierzęcia. 

Poza tym terier tybetański nie ma szczególnych potrzeb żywieniowych. Jak każdy pies powinien być karmiony pełnoporcjową karmą, dobraną indywidualnie do jego potrzeb. Zaleca się mieszany sposób żywienia, czyli łączenie pokarmu suchego i mokrego w proporcjach 1:1 pod względem masy produktu. Przysmaki podawane zwierzęciu nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki energii. Jeśli więc pupil otrzyma przysmak, należy uwzględnić go w dziennym bilansie odejmując odpowiednio wyliczoną część pokarmu podstawowego. 

Jak nazwać psa rasy terier tybetański? Przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla teriera tybetańskiego: Azi, Tito, Tyson, Brad, Mrofi.  
  • Przykładowe imiona dla suki teriera tybetańskiego: Tesi, Trina, Nila, Mimi, Kreska. 

Ile kosztują teriery tybetańskie? 

Cena za szczenię tej rasy z rodowodem rozpoczyna się od 4 tysięcy złotych. Terier tybetański, jeśli oferuje go sprawdzona hodowla, w momencie odbioru powinien posiadać komplet wyników badań pod kątem chorób genetycznych. Renomowane placówki dbają przede wszystkim o dobro zwierząt, dlatego nie jest dla nich problemem przedstawienie także informacji na temat zdrowia rodziców szczeniąt.    

Warto wybierać hodowle, które za cel nadrzędny stawiają dobro zwierząt. Tacy hodowcy traktują swój zawód bardzo poważnie, poświęcając czas nie tylko na podstawową opiekę nad zwierzętami, lecz także na ich socjalizację od pierwszych dni życia. Stały kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami kształtuje charakter terierów tybetańskich od momentu narodzin, dzięki czemu są przygotowane do życia w rodzinie. Osoby, którym nie zależy na zwierzęciu konkretnej rasy, mogą rozważyć adopcję psa ze schroniska. Pupil obdarowany troską przez opiekuna z pewnością odwdzięczy się miłością i oddaniem.  

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Umowa, która chroni

Warto być przezornym i zapewnić sobie narzędzia prawne, gdy dokonujemy różnych transakcji, z zakupem wymarzonego zwierzęcia włącznie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres