Terier szkocki

Terier szkocki

Wierny i oddany przyjaciel, niezależny odkrywca, pewny siebie i czujny stróż – oto najważniejsze cechy teriera szkockiego. Sprawdź, ile kosztuje terier szkocki, jak dbać o jego zdrowie, żywienie i pielęgnację. Dowiedz się też, dla kogo będzie to odpowiedni wybór.

Terier szkocki – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 2 (teriery małe), nr wzorca 73
Długość życia 12–14 lat
Charakter pewny siebie, zrównoważony, choć nie okazuje wylewnie uczuć, silnie przywiązuje się do opiekunów; nieufny wobec obcych, ale nieagresywny, zachowuje dużą dozę niezależności, nie jest szczekliwy
Rozmiar masa ciała: 8,5–10,5 kg

wysokość w kłębie: 25–28 cm

Sierść dwuwarstwowa szata: podszerstek miękki, krótki, gęsty; warstwa okrywowa średniej długości, twarda, gęsta (dłuższe włosy występują na brwiach i wąsach, a także na kończynach); dopuszczalne maści: czarna, pszeniczna oraz pręgowana
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

 Terier szkocki – szczypta historii

Teriery szkockie były na początku przede wszystkim psami myśliwskimi. Jak wskazuje ich nazwa – „terra”, czyli łacińskie określenie ziemi – wykorzystywano je głównie do polowań na małe zwierzęta, które chowały się w norach, krzakach, szczelinach w ziemi itp. Wspominano o nich już w XV wieku, choć nie tyle konkretnie o terierach szkockich, ile o psach będących protoplastami różnych odmian terierów, w tym m.in. cairn terriera czy skye terriera. Bezpośrednio o szkockich terierach mówi się od 1879 roku, kiedy to na jednej z londyńskich wystaw pokazano bardzo podobne do nich psy. Trzy lata później, w 1882 roku, powstał już pierwszy wzorzec rasy, a w 1883 roku – angielski Klub Teriera Szkockiego. W Polsce rasa pojawiła się po raz pierwszy w latach 20. XX wieku. 

Terier szkocki – wygląd

Terier szkocki ma dość przysadzistą budowę, jest krótkonożny, niewielkich rozmiarów, choć sprawia wrażenie psa mocnego i silnego. Porusza się swobodnie, jego ruchy są zwinne, a aktywność utrzymuje się na wysokim poziomie. Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ogonem średniej długości, który jest wysoko osadzony (noszą go albo skierowany ku górze, albo lekko zakrzywiony nad grzbietem).

Głowa teriera szkockiego wydaje się dość długa w porównaniu z całą sylwetką, ale jednocześnie jest z nią bardzo spójna. Uroku dodają psu obficie zarośnięte brwi, kufa oraz kończyny – znajdujące się tam włosy są znacznie dłuższe niż np. na grzbiecie. Według wzorca dopuszczalne maści to: czarna, pszeniczna i pręgowana. Sama szata jest dwuwarstwowa, podszerstek gęsty, miękki i krótki, a warstwa okrywowa twarda, szorstka, raczej półdługa i również gęsta. Tego typu owłosienie dobrze chroni teriery szkockie przed zmianami pogodowymi (choć należy podkreślić, że teriery szkockie bardzo nie lubią upałów).

Terier szkocki – charakter

Charakter przedstawicieli tej rasy zwykle jest zrównoważony. Są to zwierzęta pewne siebie, pełne godności i zachowujące dużą dozę niezależności. Jednocześnie silnie przywiązują się do opiekunów i są wobec nich bardzo wierne. Nie okazują jednak zbyt często uczuć i nie są typowymi pieszczochami. 

Wobec obcych ludzi i zwierząt zachowują raczej nieufność, ale ich akceptują. Jeśli jednak zostaną potraktowane agresywnie, mając wyjątkowo dobrą pamięć, nigdy tego nie zapomną i, co więcej, mogą również odpowiedzieć agresją. Są też czujne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w roli stróżów. Nie są przy tym szczekliwe, choć problemy mogą sprawiać ich zachowania wywołane pobudzeniem instynktu łowieckiego. Zdarza się, że pobiegną za kotem, ptakiem czy wiewiórką. 

Biorąc pod uwagę wspomnianą już niezależność i tendencję do polowań, warto rozpocząć szkolenie z terierem szkockim jak najwcześniej. Co istotne, są to psy, które pomimo swojego zrównoważenia, potrzebują wiele aktywności i zadań. Z nudów także mogą uciekać. Poza treningiem należy więc pamiętać o zapewnianiu im codziennej stymulacji.

Terier szkocki – dla kogo?

Opisywana tu rasa dobrze odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem (nie nadaje się jednak do życia całkowicie na zewnątrz). Warto pamiętać, że teriery szkockie są psami aktywnymi, więc wymagają dłuższych wyjść, niekoniecznie szybkich i intensywnych, ale regularnych. Jeśli seniorzy są w stanie zapewnić psu takie spacery, mogą śmiało zdecydować się na wybór tego typu rasy, ponieważ ogólnie rzecz biorąc, są to psy zrównoważone i spokojne. Koniecznie należy jednak wziąć pod uwagę, że nie są to typowe kanapowce i na pewno nigdy nimi nie będą.

Terier szkocki będzie też dobrym wyborem dla rodziny z dziećmi, sprawdzi się jako świetny towarzysz zabaw. Warto pamiętać, by nie pozostawiać maluchów sam na sam z psem. Rodzice muszą zapewnić podopiecznym odpowiednią opiekę, a także nauczyć ich odpowiednich zachowań wobec psa. 

Terier szkocki może mieć problem z zaakceptowaniem innego psiego towarzysza, chyba że będzie się z nim wychowywał. Jeśli zaś chodzi o koty, to nawet prawidłowa socjalizacja może nie przynieść oczekiwanych efektów i to instynkt łowiecki będzie wciąż grał kluczową rolę. Warto więc pamiętać, że w takim przypadku istnieje ryzyko, że będzie trudno o spokój i zgodne współżycie pomiędzy zwierzętami. Na pewno pomocna będzie jak najwcześniejsza socjalizacja psa z kotem.

Terier szkocki – cena

Ile kosztuje terier szkocki? Cena szczenięcia ze sprawdzonej hodowli waha się od 1200 do 3500 zł. Czy da się kupić psa tej rasy za niższą kwotę? Oczywiście, jednak hodowle, które nie są zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce i nie mają odpowiednich certyfikatów, nie są dobrym miejscem do zakupu czworonoga. Nikt nie sprawuje bowiem nad nimi żadnej kontroli, a zdrowie zwierząt, ich socjalizacja czy warunki, w jakich żyją, nie są w nadzorowane. Nie dostaniemy więc żadnej gwarancji, że pies jest zdrowy, urodził się i żył w dobrych warunkach (podobnie jak jego psia mama), ani że jego proces socjalizacji przebiegał prawidłowo. 

Pamiętajmy, że wyższa kwota jest więc uzasadniona – płacimy za wspomnianą już profesjonalną opiekę, nadzór weterynaryjny, gwarancję krzyżowania psów o dobrym zdrowiu, wiedzę hodowców, ich doświadczenie i zapewnienie zwierzętom godnych warunków życia.

Terier szkocki – pielęgnacja

Największego wysiłku wymaga pielęgnacja sierści teriera szkockiego. Należy ją czesać przynajmniej raz w tygodniu, a także strzyc minimum dwa razy w ciągu roku (a najlepiej trzy lub cztery). Jest to istotne, ponieważ psy opisywanej tu rasy nie tracą dużej ilości sierści, nawet w okresie linienia. Potrzebują więc wsparcia człowieka, by zachować zdrowy i piękny wygląd.

Bardzo ważne jest też dbanie o pazury czworonoga. Jeśli zwierzę nie ściera ich samodzielnie, konieczne jest przycinanie (można robić to samemu za pomocą specjalnej obcinaczki do psich pazurów lub z pomocą lekarza weterynarii). 

Jeśli zaś chodzi o zęby, wskazane jest ich codzienne mycie szczoteczką i pastą przeznaczoną właśnie dla psów. Tego typu sprzęt jest do kupienia w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych. W trosce o uzębienie pomagają też zabawki-gryzaki, które w mechaniczny sposób oczyszczają zęby zwierzęcia z powstającej płytki bakteryjnej, a także przekąski dentystyczne. Konieczne są też przeglądy stomatologiczne u lekarza weterynarii. Należy je przeprowadzać co najmniej raz na pół roku, a w razie potrzeby zdecydować się także specjalistyczne czyszczenie zębów. 

Terier szkocki – żywienie

Teriery szkockie to małe łakomczuchy, występuje u nich zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości, zwłaszcza w starszym wieku. Bardzo istotne jest więc pilnowanie kaloryczności podawanych psu posiłków. Jak często i jak duże porcje podawać więc czworonogowi? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na żywienie czworonogów wpływa wiele czynników, w tym:

 • wiek;
 • rozmiar psa;
 • aktywność;
 • stan zdrowia;
 • wyjątkowe okresy życia, np. ciąża u suki.

W ustaleniu odpowiedniej wielkości posiłków pomagają tabelki umieszczone na opakowaniach pełnoporcjowych karm, które powinny stanowić podstawę psiej diety. Tego typu jedzenie, zarówno mokre, jak i suche, dostarcza odpowiednie składniki odżywcze w prawidłowej ilości oraz w odpowiednich proporcjach. Warto stosować tzw. dietę mieszaną złożoną z jedzenia suchego i mokrego w równych proporcjach (pod względem masy produktów).

W przypadku terierów szkockich wskazane będzie podawanie karm dla psów małych, w których wielkość granulek lub kawałków jest dostosowana do rozmiaru pyszczka psa. Dzięki temu jedzenie jest dla nich łatwe i komfortowe. Pamiętajmy też o dostosowaniu rodzaju karmy do wieku zwierzęcia. Psy w okresie wzrostu powinny jeść karmy „junior”, następnie przychodzi pora na karmy „adult”, by w ostatnim okresie życia podawać czworonogom jedzenie typu „senior”. 

Terier szkocki – zdrowie

Teriery szkockie to psy z dobrą odpornością, które średnio żyją 12–14 lat. Są jednak schorzenia, których ryzyko występowania jest u nich zwiększone. Należą do nich:

 • osteopatia czaszkowo-żuchwowa (dotyka szczenięta, zwykle w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia);
 • scotty cramp, czyli genetyczna choroba neurologiczna, do której objawów należą m.in. drgawki i zaburzenia ruchu;
 • niektóre nowotwory, np. rak pęcherza;
 • zespolenie wrotno-oboczne, co może skutkować ogólnym zatruciem organizmu (pies nie pozbywa się na bieżąco toksyn);
 • choroby skóry;
 • otyłość i nadwaga (konieczna jest kontrola ilości podawanych pokarmów oraz odpowiednia dawka ruchu).

Terier szkocki – ciekawostki

 • Terier szkocki to rasa, którą upodobali sobie politycy, np.: George W. Bush, Ronald Reagan, a także Lech Kaczyński.
 • W pewnym sensie to właśnie dzięki terierom szkockim wynaleziono Prozac, czyli jeden z popularniejszych leków przeciwdepresyjnych. Stało się to w czasie poszukiwania leku na dziedziczną chorobę neurologiczną, która występuje u tej rasy (wspomniane już scotty cramp). 

Terier szkocki – przykładowe imiona

 • Przykładowe imiona dla psa rasy terier szkocki: Boss, Max, Blacky, Merc, Baltazar, Mars, Hunter.
 • Przykładowe imiona dla suki rasy terier szkocki: Bella, Mini, Beza, Dama, Miss, Wenus, Carmen.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Dobra relacja to nie dominacja

Pożądane zachowania można wypracować pozytywnymi wzmocnieniami. Nawet jeśli będzie to trwało nieco dłużej, da lepsze efekty.

Ciekawostki

Umowa, która chroni

Warto być przezornym i zapewnić sobie narzędzia prawne, gdy dokonujemy różnych transakcji, z zakupem wymarzonego zwierzęcia włącznie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres