Terier irlandzki

Terier irlandzki

Terier irlandzki to zwinny i przyjazny pies średniej wielkości. Jest łagodny i bardzo sprawny fizycznie. Sprawdzi się jako towarzysz aktywnych osób, które chętnie spędzają wolny czas na świeżym powietrzu. Co warto wiedzieć o tej rasie? Jak wygląda pielęgnacja teriera irlandzkiego? Sprawdźmy!

Terier irlandzki – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 1 (teriery wysokonożne) nr wzorca 139
Długość życia 1315 lat
Charakter żywy, inteligentny, aktywny, dominujący, opiekuńczy
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała: suki – 11,4 kg, psy – 12,25 kg

wysokość w kłębie: samice i samce – około 45 cm

Sierść twarda, gęsta i szorstka, ściśle przylegająca do ciała; umaszczenie jednolite; pożądany kolor: żółtoczerwony, jaskrawoczerwony, rudosłomkowy
Kraj pochodzenia Irlandia

Terier irlandzki – szczypta historii

Terier irlandzki pochodzi z Irlandii, a dokładnie z hrabstwa Cork. Pierwotnie zadaniem tych czworonogów było tępienie gryzoni, lisów i borsuków. Pierwsza wzmianka o psach tej rasy pochodzi z XIX wieku, choć kynolodzy są pewni, że teriery irlandzkie istniały znacznie wcześniej. Prawdopodobnie ich przodkami były teriery walijskie i wymarłe teriery staroangielskie. Pierwszy przedstawiciel rasy zadebiutował na wystawie kynologicznej w Dublinie w 1875 roku, natomiast rozwój rasy nastąpił w 1879 roku, kiedy w Irlandii powstał pierwszy klub teriera irlandzkiego. Pierwszy wzorzec opracowano rok później. Co ciekawe, pod koniec XIX wieku hodowcy wyeliminowali umaszczenia terierów inne niż rude.

Terier irlandzki – wygląd

Terier irlandzki to średniej wielkości pies o sylwetce wpisanej w krótki prostokąt. Zgodnie z oficjalnym wzorcem czworonóg tej rasy powinien mieć prosty, silny grzbiet, niezbyt głęboką klatkę piersiową, muskularne kończyny i wysoko osadzony ogon. Typową cechą wyglądu teriera irlandzkiego jest charakterystyczna broda na kufie.  Pożądana wysokość w kłębie dla samca i suki to około 45 cm. Idealna masa ciała terierów irlandzkich wynosi dla suk 11,4 kg, a dla psów 12,25 kg, jednak w rzeczywistości pupile zwykle ważą więcej.

Głowa: długa i wąska; stop słabo zaznaczony.

Oczy: małe, ciemne, blisko osadzone, niewyłupiaste, o inteligentnym spojrzeniu.

Uszy: niewielkie, w kształcie litery V, załamane.

Ogon: prosty, trzymany sztywno, pokryty krótkim, szorstkim włosem, osadzony i noszony wysoko. 

Szata: sierść dwuwarstwowa, gęsta, szorstka i prosta.

Maść: umaszczenie jednolite (różne odcienie czerwieni); dopuszczalna biała plamka na klatce piersiowej.

Terier irlandzki – charakter

Jaki charakter ma przedstawiciel rasy terier irlandzki? Pies ten jest energiczny, przyjazny i łagodny wobec ludzi. Bywa zaczepny w stosunku do innych psów. Jest silny, pewny siebie, odważny i z uwagi na silny instynkt łowiecki nie powinien być spuszczany ze smyczy na terenie nieogrodzonym. Pies terier irlandzki bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i doskonale porozumiewa się z dziećmi (maluchy powinny znajdować się w jego obecności pod nadzorem osoby dorosłej, dotyczy to psa każdej rasy). To bystry i podatny na szkolenie pupil o żywym temperamencie. Lubi pokazywać swoją niezależność i bywa uparty. Terier wymaga starannej socjalizacji i szkolenia z podstaw posłuszeństwa od szczenięctwa. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu na zewnątrz, w domu będzie spokojny i bezproblemowy (polecanym sportem jest agility, dogfrisbee). 

Terier irlandzki – dla kogo?

Terier irlandzki jest dość łatwy w ułożeniu. Opiekun czworonoga nie musi posiadać doświadczenia w szkoleniu psów, ale powinien wykazywać się konsekwentnym działaniem, stanowczością i cierpliwością. Przedstawiciel tej rasy to dobry towarzysz osób aktywnych fizycznie, które lubią długie wędrówki i chętnie spędzają czas w otoczeniu natury. Terier potrzebuje naprawdę dużo ruchu, nie jest to pupil polecany dla zwolenników biernego odpoczynku (niewybiegany czworonóg potrafi np. solidnie przekopać ogródek). Pies tej rasy może mieszkać w mieszkaniu, ale idealnym miejscem będzie dla niego dom z ogrodem. Bywa dominujący wobec innych przedstawicieli tego samego gatunku, dlatego nie powinien trafić do rodziny, która już ma psa (raczej toleruje koty).

Terier irlandzki – cena

Ile kosztuje terier irlandzki? Cena wynosi od 2000 do 3000 złotych. Nie jest to mała kwota, ale w pełni uzasadniona. Pamiętajmy, że profesjonalne hodowle są zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce i przekazują opiekunowi rodowód zwierzęcia. Szczenię, które przyszło na świat w tego typu miejscu, powinno cieszyć się dobrym zdrowiem, być zrównoważone i dobrze odżywione.  Kilka tysięcy złotych, jakie musimy zainwestować w pupila, jest wypadkową kilku czynników, takich jak:

 • opieka weterynaryjna nad suką w czasie ciąży i przez całe życie,
 • opieka nad młodymi terierami irlandzkimi,
 • zapewnienie zwierzętom zbilansowanej diety,
 • czas i wysiłek włożony w socjalizację i opiekę nad psami.

Jeśli nie planujemy wystawiać psa w konkursach kynologicznych, możemy przyjąć pod swój dach pupila w typie teriera irlandzkiego. Wystarczy udać się do lokalnych schronisk dla zwierząt, gdzie wiele psów czeka na nowy dom.

Terier irlandzki – pielęgnacja

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga przedstawiciel rasy terier irlandzki? Aby zachować okrywę włosową czworonoga w dobrej kondycji, należy szczotkować go 1–2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest też dbanie o uzębienie pupila, zalecane jest codzienne mycie zębów i regularna kontrola stanu oczu i uszu psa.

Terier irlandzki – żywienie

Terier irlandzki powinien być karmiony zbilansowaną i kompletną karmą gotową zaufanego producenta, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich dla teriera proporcjach. Tego energicznego psa można karmić pokarmem suchym i mokrym (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Dorosły osobnik powinien dostawać 2 porcje dziennie o stałej porze. Terier, jak każdy pies, potrzebuje stałego dostępu do świeżej wody. Podawane psu przekąski w formie specjalnych smakołyków dla zwierząt mogą stanowić maksymalnie 10% jego dziennego zapotrzebowania na energię. 

Przy zakupie karmy gotowej należy zwrócić uwagę na wiek, masę ciała, zdrowie i poziom aktywności fizycznej czworonoga. Szczenię należy karmić jedzeniem gotowym z oznaczeniem „junior”, dorosłego teriera z symbolem „adult”, a pupila w starszym wieku tym ze wskazaniem „senior”.

Terier irlandzki – zdrowie

Terier irlandzki jest odporny na choroby, nie wykazuje szczególnych skłonności do żadnych schorzeń o podłożu genetycznym. Przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają nawet 15 lat.

Terier irlandzki – ciekawostki

 1. Teriery irlandzkie były popularne w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku.
 2. Pies terier irlandzki jest tytułowym bohaterem książki Jacka Londona Jerry z wysp.
 3. Szczyt popularności rasy w Irlandii przypada na przełom XIX i XX wieku.
 4. Prawdopodobnie teriery irlandzkie są blisko spokrewnione z wilczarzem irlandzkim.

Terier irlandzki – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa teriera irlandzkiego: Rynio, Kik, Pucek, Barni, Łapek.

Przykładowe imiona dla suki teriera irlandzkiego: Nuka, Fuzja, Nora, Iskra, Aura.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Terier irlandzki”

 1. Idealny pies dla dzieci. Przywiązuje się do swojego pana (sam go wybiera). Szybko się uczy i kojarzy. Powinien być szkolony (przynajmniej szkolenie podstawowe). Nie zapomina wyrzadzonych krzywd, ale odwdzięcza się wiernością za dobre traktowanie. Lubi służyć swoją wiernością – odprowadza dzieci do szkoły i oczekuje na nie w drodze powrotnej. Wierny towarzysz rodziny i samotnego właściciela. Najlepszy przyjaciel mojego dzieciństwa. Uwielbia zabawy i dłuższe spacery. Z natury zdrowy i pieszczoch

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres