Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym to rasa obdarzona silnym i zrównoważonym charakterem. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Jest inteligentny i szybko się uczy. Co warto o nim wiedzieć?

Sznaucer olbrzym – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 1 (pinczery i sznaucery)
Długość życia 12–14 lat
Charakter łagodny, lojalny, inteligentny
Rozmiar wielkość (wysokość w kłębie): 60–70 cm (suki bliżej dolnej, samce bliżej górnej granicy);

masa ciała: 35–47 kg

Sierść szata: szorstka, twarda i gęsta

umaszczenie: czysto czarne lub „pieprz i sól”

Kraj pochodzenia Niemcy

Sznaucer olbrzym – szczypta historii

Sznaucer olbrzym, podobnie jak dwie pozostałe odmiany (sznaucer średni i miniaturowy) wywodzi się z terenów południowych Niemiec i północnej Szwajcarii, gdzie żył jako pies wiejski. Istnieją trudności z ustaleniem początków historii rasy, ponieważ nikt nie dokumentował życia jej osobników. Zwierzęta pracowały w gospodarstwach, pełniąc rozmaite funkcje. Największe pilnowały obejścia i stad. Były psami bardzo opanowanymi, spokojnymi, ale w razie potrzeby zmieniały się w ognistych wojowników, z furią broniących dobytku opiekuna. 

Udokumentowana historia sznaucera olbrzyma zaczyna się w XIX wieku. Oficjalny klub rasy został założony w 1895 roku przez Josefa Bertę, który zadbał o powstanie ksiąg rodowodowych i ustalenie wzorców. W końcu XIX stulecia dwaj hodowcy, dr Calaminus oraz Kluftinger, zajęli się hodowlą dużych, czarnych, wiejskich psów. Prawdopodobnie do uszlachetnienia rasy użyli dużych czarnych pudli i czarnych dogów, co dało doskonałe rezultaty. W tym samym czasie hodowlę sznaucerów podjęto w Szwajcarii pod auspicjami znanego kynologa Wilhelma Tschudy. Nieco później wyhodowano duże sznaucery o umaszczeniu „pieprz i sól”.

Sznaucer olbrzym – wygląd 

Sznaucer olbrzym to pies o szlachetnym wyglądzie, mocnej budowie i nieco kwadratowej sylwetce. Kłąb jest wyraźnie zaznaczony, grzbiet lekko opadający, mocny, krótki i dobrze umięśniony, a ogon wysoko osadzony, noszony naturalnie, pożądany w postaci szabli lub sierpa.

Głowa sznaucera olbrzyma jest stosunkowo duża, ale proporcjonalna do reszty ciała, czaszka mocna i wydłużona, stop wyraźnie zaznaczony, kufa obficie porośnięta włosem tworzącym charakterystyczną brodę. Średniej wielkości oczy o bystrym wyrazie są ciemne i mają owalny kształt. Obwisłe, trójkątne uszy osadzone są wysoko i noszone symetrycznie.

Sierść sznaucera olbrzyma składa się z dwóch warstw. Włos okrywowy jest twardy i przylegający, a podszerstek obfity. Na czole i uszach włosy są krótkie, nad oczami przybierają kształt charakterystycznych brwi, a na kufie brody. Sznaucer olbrzym występuje w dwóch typach umaszczenia: czarnym oraz „pieprz i sól” (szary).

Sznaucer olbrzym – charakter

Sznaucer olbrzym cechuje się pewnością siebie, odwagą i opiekuńczością. Jest bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych zwierząt. Bez problemu daje się pogłaskać obcej osobie, przyjaźnie nastawionej do jego opiekuna.

Sznaucer olbrzym jest psem wesołym i pogodnym usposobieniu, zawsze chętnym do zabawy. Lubi węszyć, szukać różnych przedmiotów, pokonywać tory przeszkód, aportować. Uwielbia wodę i pływanie. Osobniki tej rasy są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie. Niezwykle szybko się uczą, ale równie szybko zapominają, dlatego wymagają stałych powtórek, które można wpleść w codzienną zabawę.

Sznaucer olbrzym – dla kogo?

Sznaucer olbrzym to pies odpowiedni dla osób w każdym wieku. Przyszły opiekun nie musi mieć dużego doświadczenia w wychowaniu czworonogów, ale powinien dysponować sporą ilością wolnego czasu. Sznaucer olbrzym wymaga częstych i długich spacerów oraz regularnych ćwiczeń umysłowych, które zaspokoją jego behawioralne potrzeby i pozwolą mu prawidłowo się rozwijać. Koniecznie musi mieć stały kontakt z człowiekiem. W związku z tym najlepszymi opiekunami przedstawicieli tej rasy będą osoby aktywne, a także rodziny z dziećmi. Pamiętajmy jednak, że kontakty czworonoga z maluchami zawsze powinny być nadzorowane przez osoby dorosłe.

Sznaucer olbrzym – cena

Cena za szczenię sznaucera olbrzyma waha się od 2000 do nawet 5000 zł i zależy od jego pochodzenia, wieku oraz płci. Za sznaucera olbrzyma z zarejestrowanej hodowli zapłacimy dużo, ponieważ na jego cenę składają się koszty poniesione na: opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz czas poświęcony na socjalizację.

Sznaucer olbrzym – pielęgnacja

Ze względu na rodzaj szaty sznaucer olbrzym wymaga systematycznej pielęgnacji, do której trzeba przyzwyczajać go od szczenięcia. Jego sierść należy szczotkować co 2–3 dni. Szczególną uwagę warto zwrócić na włosy znajdujące się na brodzie, grzywce, brzuchu i kończynach, ponieważ w tych miejscach mogą tworzyć się kołtuny. Po każdym spacerze najlepiej dokładnie obejrzeć sierść i oczyścić ją z rzepów, gałązek i kłosów trawy.

Ważnym aspektem pielęgnacji sznaucera olbrzyma są jego oklapnięte uszy, podatne na infekcje. Po każdej kąpieli należy je dokładnie wysuszyć. Systematycznie trzeba też usuwać włoski z wnętrza małżowiny. Poza tym sznaucer olbrzym wymaga takich zabiegów, jak: czyszczenie zębów, przycinanie pazurów i trymowanie. Nie należy zapominać o profilaktyce przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym.

Sznaucer olbrzym – żywienie

  • Podstawą diety sznaucera olbrzyma powinna być pełnoporcjowa karma gotowa – zarówno sucha, jak i mokra. Specjaliści zalecają stosowanie tzw. diety mieszanej, w której proporcje pomiędzy suchym a mokrym pokarmem wynoszą 1:1 pod względem masy produktu.
  • Bardzo ważne jest podawanie odpowiedniej karmy młodym sznaucerom w fazie wzrostu – musi to być pokarm przeznaczony dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich. Taka karma zawiera właściwe proporcje wapnia i fosforu, dzięki czemu zapewnia prawidłowy wzrost kości i stawów, które u ras dużych są szczególnie podatne na uszkodzenia.
  • Kaloryczność codziennych posiłków należy dostosować do trybu życia psa, jego wielkości, wieku i aktywności fizycznej. Aby prawidłowo określić zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem.
  • Ze względu na zwiększone ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka należy karmić psa 3–4 razy dziennie. Przerwy pomiędzy posiłkiem a aktywnością fizyczną powinny wynosić przynajmniej pół godziny.

Sznaucer olbrzym – zdrowie

Przyszli opiekunowie często zastanawiają się, ile żyje sznaucer olbrzym. Jest to rasa przeżywająca średnio 12–14 lat i ciesząca się dobrym zdrowiem. Mimo to sznaucery olbrzymy mają skłonność do niektórych chorób, np. dysplazji stawów biodrowych. Zdarzają się u nich także alergie skórne.

Szczególnie niebezpiecznym schorzeniem jest dla sznaucera olbrzyma rozszerzenie i skręt żołądka. Można jednak mu zapobiegać, wprowadzając odpowiednio długie przerwy między posiłkiem a aktywnością fizyczną oraz podając kilka posiłków dziennie o stosunkowo niewielkiej objętości.  

Sznaucer olbrzym – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „schnauze” oznaczającego kufę, która u sznaucera jest wyjątkowo pokaźna.
  • Międzynarodowa federacja kynologiczna FCI uznała dotąd tylko dwa umaszczenia sznaucerów olbrzymów – czarne oraz „pieprz i sól”. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych powstały już kolejne dwie odmiany: czarno-srebrna i biała.  

Sznaucer olbrzym – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki sznaucera olbrzyma: Bajka, Burza, Morena, Rafa, Szira.

Przykładowe imiona dla psa sznaucera olbrzyma: Bohun, Harley, Jankes, Rasty, Zefir.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres