Sussex spaniel

Sussex spaniel

Sussex spaniel- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 8 FCI (płochacze)
Wzrost: 38-41 cm
Waga: około 22 kg
Głowa: silna, czaszka szeroka, lekko wypukła, stop dobrze zaznaczony. Oczy w kolorze orzechowym. Uszy długie, duże, grube, nisko osadzone, opadające po obu stronach głowy
Ogon: osadzony nisko, nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu, zwykle obcięty, długości 12-17 cm
Sylwetka: tułów masywny, długi. Szyja długa, mocna z niewielkim podgardlem
Szata: obfita, gładka, jedwabista, średniej długości, z pięknym piórem. Gęsty podszerstek
Umaszczenie: złoto-wątrobiane, intensywnie złote refleksy na końcach włosów. Biała gwiazdka na piersi jest wadą

Sussex spaniel- Szczypta historii:

W Wielkiej Brytanii sussex zakwalifikowany jest do grupy psów myśliwskich występujących pod nazwą “gun dogs”. Ten najrzadszy ze spanieli był swego czasu popularny wśród myśliwych, choć nie zyskał rozgłosu. Jego rodowód jest dość niejasny. Wiadomo, że pochodzi od pierwszych płochaczy, a wygląd zawdzięcza domieszkom krwi różnych spanieli – cockera, water spaniela, springera, a później clumbera. Istnieją dowody na to, że “złoty spaniel”, jak go niegdyś nazywano, znany już był w XVIII w. Największymi sukcesami hodowlanymi mógł się w tym czasie pochwalić A.C. Fullar z Rosehill Park w hrabstwie Sussex. To właśnie w jego hodowli w 1795 r. przyszedł na świat pierwszy miot przeznaczonych do polowania brązowych spanieli. A.C. Fuller pracował przez pięćdziesiąt lat nad udoskonaleniem wątrobianego-złotego koloru szaty i nadaniem jej specyficznych metalicznych refleksów. Dążył do stworzenia psa mocnego, o niewielkich wzroście pozwalającym na zręczne poruszanie się pośród ciernistych zarośli. Rasę pokazano po raz pierwszy w 1862 r. w londyńskim Crystal Palace, a oficjalnie uznano ją w roku 1895. Epidemia wścieklizny, a później I wojna światowa doprowadziły do niemal calkowitego wyniszczenia rasy w jej rodzinnym kraju. Przetrwanie II wojny światowej zawdzięcza sussex uporowi i poświęceniu Joy Freer. Hodowczyni tej udało się utrzymać przy życiu osiem psów, od których pochodzą wszystkie spotykane dziś susex spaniele.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Załatwianie potrzeb fizjologicznych na dworze jest bezpieczne dopiero wtedy, gdy zwierzę otrzyma komplet podstawowych szczepień. Chcesz zabezpieczyć jego potrzeby i jednocześnie zachować czystość w mieszkaniu? Przekonaj się, jak nauczyć sikać psa na matę!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres