Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier (potocznie staffik) to żywiołowy pies o muskularnej sylwetce, pojętny i bardzo lojalny wobec opiekuna. Jakie są wymagania i potrzeby tej ciekawej rasy? Co powinien wiedzieć każdy, kto wybierze na nowego członka rodziny staffordshire bull terriera? 

Staffordshire bull terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (​teriery), sekcja 2.2 (teriery typu bull) nr wzorca 76
Długość życia 12–14 lat
Charakter nieustraszony, czuły, inteligentny, towarzyski, czujny, aktywny, lojalny wobec opiekuna
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała – suki 11–15,4 kg, psy – 12,7–17 kg

wysokość w kłębie – samice i samce 35,5–40,5 cm

Sierść krótki, gładki włos, przylegający do ciała; umaszczenie: białe, czarne, czerwone, płowe, błękitne jednolite, w białe łaty lub pręgowane
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Staffordshire bull terrier  – szczypta historii

Jaka jest historia rasy staffordshire bull terrier? Ojczyzną tych psów (podobnie jak wszystkich terierów typu bull) jest Wielka Brytania. To właśnie w tym kraju w XIX w. hodowcy krzyżowali old english bulldoga z wieloma odmianami terierów. W efekcie powstał staffik, który ma siłę i odwagę buldoga oraz energiczność i zwinność typową dla teriera. 

Pierwotnie staffordshire bull terriery służyły do walk psów i polowania na szczury. Kiedy jednak oficjalnie zakazano tego rodzaju “rozrywki” na Wyspach Brytyjskich, przedstawiciele tej rasy zaczęli pełnić funkcję psów towarzyszących, rodzinnych i stróżujących.

Angielski Kennel Club uznał rasę w 1935 r. (założycielem organizacji i protoplastą pierwszego wzorca rasy był hodowca Joe Mallen). Dekadę później, bo w 1945 r., zarejestrowano ponad 1000 psów tej rasy. Po wojnie czworonogi zyskały duży rozgłos w Ameryce, a od lat 90. cieszą się sporą sympatią również w Polsce. Współcześnie staffordshire bull terriery są jednymi z najpopularniejszych pupili w Wielkiej Brytanii. 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała wzorzec rasy staffordshire bull terrier w 1987 r. 

Staffordshire bull terrier – wygląd

Zgodnie ze wzorcem FCI staffordshire bull terrier to średniej wielkości pies o muskularnej sylwetce. Dzięki krótkiej głowie, muskularnej szyi i prostym tułowiu jest bardzo odpornym i wytrzymałym czworonogiem. Optymalna wysokość w kłębie wynosi od 35,5 do 40,5 cm. Samce ważą do 17 kg, a samice są nieco lżejsze. Ich maksymalna dopuszczalna masa ciała to 15,4 kg. 

Głowa: duża, dobrze umięśniona, z szeroką czaszką; stop wyraźnie zaznaczony, kufa krótka.

Oczy: średniej wielkości, ciemne i okrągłe.

Uszy: nieduże, uniesione do połowy lub w kształcie płatka róży. 

Ogon: średniej długości, nisko osadzony.

Szata: włos lśniący, przylegający, krótki i gęsty.

Maść: umaszczenie: białe, czarne, rude, płowe, błękitne, łaciate w którymś z wymienionych kolorów, dopuszczalne pręgowane; niedozwolone – czarne podpalane i czekoladowe.

Staffordshire bull terrier  – charakter

Staffordshire bull terrier to czworonóg, który ma zdecydowany i nieustępliwy charakter (bywa dominujący). Ten wesoły, odważny i ciekawski pies o ogromnym temperamencie wymaga stanowczego, ale jednocześnie łagodnego traktowania. Mocno przywiązuje się do opiekuna i ekspresyjnie wyraża swoje uczucia, np. radośnie skacząc, liżąc i drapiąc. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają być w centrum uwagi i mają naturalny instynkt łowcy. Staffik rzadko szczeka, ale za to wydaje różne inne dźwięki, co jest typowe dla tej rasy. Warto podkreślić, że osoba, która zdecyduje się na opiekę nad staffordshire bull terrierem, musi zapewnić pupilowi możliwość spożytkowania jego nieposkromionej energii. Psu tej rasy nie wystarczy krótki, spokojny spacer. Staffordshire bull terrier musi się wybiegać i zmęczyć poprzez intensywny trening i zabawy. Idealnie sprawdzi się do uprawiania psich sportów, np.: agility, weight pulling, zawody posłuszeństwa. Znudzony i niewybiegany młody staffik może wykazywać skłonności do niszczenia sprzętów w mieszkaniu. 

Staffordshire bull terrier bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci, ale jak każdy pupil nie powinien pozostawać z najmłodszymi bez nadzoru dorosłych. 

Staffordshire bull terrier – dla kogo?

Mimo przyjaznego usposobienia i wielu zalet nie jest psem dla każdego. Opiekun przedstawiciela rasy staffordshire bull terrier musi mieć charakter lidera, być konsekwentny w postępowaniu i dysponować sporą ilością wolnego czasu. Idealnie,  by prowadził aktywny tryb życia i posiadał choćby wiedzę na temat wychowywania psów. Mając odpowiedzialnego opiekuna, staffordshire bull terrier bez problemu może mieszkać z rodziną z dziećmi. Osoby, które często podróżują lub spędzają większość czasu w pracy, nie powinny decydować się na tego czworonoga, ponieważ staffik to bardzo towarzyski pies, bardzo źle znoszący samotność. Staffordshire bull terrier może mieszkać w domu lub w mieszkaniu, pod warunkiem że zapewnimy mu dużo możliwości do podejmowania aktywności. Spacery z czworonogiem muszą być zróżnicowane, bogate w zabawy i ćwiczenia, dzięki którym pupil nie będzie się nudził. Staffordshire bull terrier akceptuje inne zwierzęta w domu, szczególnie jeśli przebywał w ich towarzystwie od okresu szczenięctwa.

Staffordshire bull terrier  – cena

Staffordshire bull terrier to popularna rasa, mająca w Polsce wielu fanów. Na jaki wydatek się przygotować, jeśli chcemy mieć szczenię z rodowodem? Biorąc psa z certyfikowanej hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, możemy potrzebować  3000–4500 złotych. Tego typu kwota to wynik:

 • konieczności zapewnienia suce staffordshire bull terriera stałej opieki weterynaryjnej (przez całe życie),
 • 24-godzinnej opieki nad szczeniętami,
 • dostarczania psom wysokiej jakości jedzenia,
 • socjalizacji szczeniąt z danego miotu.

Decydując się na psa od profesjonalnego hodowcy, mamy gwarancję, że zwierzę jest zdrowe, poddane procesowi socjalizacji i znamy jego pulę genową. Zdarza się, że w schroniskach można spotkać psy w typie rasy staffordshire bull terriery. Warto więc wziąć pod uwagę adopcję psa. 

Staffordshire bull terrier – pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne, jakich wymaga staffordshire bull terrier, nie są skomplikowane ani czasochłonne. Ograniczają się do szczotkowania sierści co dwa tygodnie (w czasie linienia, które występuje dwa razy do roku – wiosną i jesienią – psa należy wyczesywać częściej). Czworonóg nie traci dużo sierści, ale z uwagi na to, że jego włosy są twarde, łatwo wbijają się w tkaninę obiciową i dywany. Opiekun powinien też pamiętać o codziennym myciu zębów, kontroli stanu uszu i oczu.

Staffordshire bull terrier – żywienie

Staffordshire bull terriery są dobrze umięśnionymi psami, które powinny być karmione wysokiej jakości karmą gotową. Takie pożywienie opracowane przez specjalistów ds. żywienia zwierząt dostarcza organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Każdy opiekun musi mieć świadomość, że jedzenie gotowe dla psa trzeba dostosować do jego wieku, zdrowia i aktywności fizycznej. Staffika należy karmić pełnoporcjową karmą suchą i mokrą. Dziennie powinno się podawać 2–3 posiłki dziennie, aby jednorazowo nie jadł zbyt dużo. Staffordshire bull terrier musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Od czasu do czasu można nagradzać go przekąskami w postaci specjalnych smakołyków dla zwierząt, jednak tego typu dodatki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. 

Staffordshire bull terrier – zdrowie

Wiele osób zastanawia się, czy staffordshire bull terriery to odporne na choroby psy.   Ogólnie cieszą się dobrym zdrowiem, choć istnieje kilka schorzeń typowych dla tej rasy. Możliwe choroby, które mogą wystąpić, to: 

 • katarakta (zaćma),
 • L-2-HGA (nieuleczalne schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które atakuje układ nerwowy),
 • dysplazja stawów biodrowych,
 • alergie na tle pokarmowym.

Przedstawiciel rasy staffordshire bull terrier przeciętnie żyje 1214 lat.

Staffordshire bull terrier – ciekawostki

 1. Staffordshire bull terriery od lat znajdują się w pierwszej piątce najpopularniejszych ras psów w Wielkiej Brytanii. 
 2. Staffordshire bull terrier dość często jest mylony z amerykańskim staffordshire terrierem oraz amerykańskim pit bull terrierem.
 3. W niektórych państwach konieczne jest posiadanie zezwolenia na psa tej rasy.

Staffordshire bull terrier – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy staffordshire bull terrier: Azor, Czad, Kumpel, Jankes, Igy, Topór.

Przykładowe imiona dla suki rasy staffordshire bull terrier: Lina, Fiona, Iskra, Morelka, Luna, Tora.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Mata węchowa dla psa

Matę węchową każdy może zrobić sam i wykorzystywać ją w każdym miejscu i wielu sytuacjach.

Ciekawostki

Czas po rozstaniu. Granice smutku

Jak poradzić sobie z pustką, żalem i tęsknotą po śmierci pupila, by odzyskać równowagę, która pozwoli nam wrócić do normalnego życia?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres