Spaniel pikardyjski

Picardy Spaniel Dog

Spaniel pikardyjski- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 7 FCI (psy myśliwskie)
Wzrost: 55 do 60 cm (do 62 cm – dla psów)
Głowa: czaszka okrągła i szeroka, guz potyliczny dobrze zaznaczony. Nos brązowy, średniej wielkości, dość zaokrąglony. Wargi średniej gruności, nie zwisające. Oczy ciemnobursztynowe, szeroko otwarte, o pełnym ekspresji spojrzeniu. Uszy raczej nisko osadzone, dobrze przylegające do głowy, z jedwabistym frędzlami.
Ogon: uformowany w dwa lekkie wygięcia (wklęsłe i wypukłe), niezbyt długi, ozdobiony jedwabistym piórem
Kończyny przednie: proste, dobrze umięśnione, ozdobione piórem, łokcie nie odstające
Kończyny tylne: uda mocno wysklepione, szerokie i muskularne, pokryta dłuższym włosem, sięgającym stawu kolanowego
Tułów: mocny, szeroki. Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Lędźwie szerokie i muskularne, brzuch podkasany
Szata: obfita i jedwabista, bardzo delikatna na głowie, lekko falista na całym tułowiu
Umaszczenie: dereszowate (cętkowane) z kasztanowymi łatami w różnych częściach tułowia i u nasady ogona, najczęściej podpalane na głowie i kończynach

Spaniel pikardyjski- Szczypta historii:

Rasa ta jest mało rozpowszechniona z wyjątkiem jej rodzinnych stron – Pikardii i doliny Sommy. Niewielu hodowców, przede wszystkim myśliwych, zajmuje się promowaniem spaniela pikardyjskiego. Od zarania swej historii uchodził on za znakomitego myśliwego (równie dobrą opinią cieszą się inne spaniele francuskie: épagneul bleu de Picarsie, epagneul de Pont-Audemer i épagneul breton). W traktacie na temat myślistwa francuski pisarz Gaston Phoebus wspomina o wyczynach psa pochodzącego od psa z Oysel lub espainholtza: przypuszcza się, że spaniel ten, rodem z Hiszpanii, mógł być protoplastą rasy. Nie wszyscy podzielają ten punkt widzenia, skłaniając się ku teorii, że nazwa “épagneul” pochodzi od starofrancuskiego czasownika “s’epargner” (kłaść się, rozciągać). Dawniej, gdy polowano, zarzucając na zwierzynę sieci,psy musiały kłaść się, by nie utrudniać tego zadania. Po zaniechaniu tej metody psy myśliwskie przekwalifikowały się z legawców na wystawiające. Starodawne spaniele Pikardii są blisko spokrewnione ze spanielami francuskimi i uchodzą za najstarszych przedstawicieli rasy. Początkowo istniała tylko jedna kategoria tych psów, określana jako “spaniele z Francji”. Podział ras przeprowadzono w 1904 r. Jednak jeszcze przez trzy lata pikardy przedstawiane były na wystawach wraz ze spanielami francuskimi, dopiero w 1907 r. zyskały własną tożsamość. Nazywany niegdyś “épagneul ardenais” pikard stał się przedmiotem szczególnej troski hodowców, którzy dbali o to, by ich pies zgodny był z wymogami wzorca.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

Zabawy węchowe z psem – sprawdzone pomysły

Psy poznają otoczenie głównie poprzez zmysł węchu. Dzięki temu naturalnemu instynktowi współczesne psy identyfikują inne osobniki, ludzi i pożywienie, dlatego bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeb węchowych Twojego podopiecznego. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zabaw węchowych dla psa.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres