Skye terrier

Skye terrier

Skye terrier to jedna ze szkockich ras terierów. Pomimo niepozornego i zabawnego wyglądu, bywa zaczepny i uparty. Wymaga codziennej pielęgnacji, ponieważ jego długa i gęsta sierść łatwo się brudzi. Ten dostojny, elegancki pies przywiązuje się najbardziej tylko do jednego opiekuna. Czytaj dalej, aby poznać charakter, historię i ciekawostki o skye terrierach.

Skye terrier – podstawowe informacje

FCI grupa 3 (teriery), sekcja 2 (teriery małe), nr wzorca 75 
Długość życia 12–14 lat
Rozmiar masa ciała: pies – 14–18 kg, suka – 10–14 kg

wielkość (samce i samice): 25–26 cm

Charakter uparty, zaczepny, pies jednego pana, nieufny wobec obcych, inteligentny, energiczny
Sierść  długa, prosta, twarda, gęsty i wełnisty podszerstek
Kraj pochodzenia Szkocja

Skye terrier – szczypta historii

Nazwa rasy pochodzi od wyspy Skye archipelagu Hebrydów, znajdującego się u zachodniego wybrzeża Szkocji. Na tej zielonej i wietrznej wyspie mały czworonożny myśliwy musiał uodpornić się na trudy nieprzyjaznego klimatu. Legenda głosi, że skye terriery są potomkami miejscowych psów ocalałych z rozbitego hiszpańskiego statku, który, uciekając w 1588 roku przed Anglikami, rozbił się u wybrzeży Szkocji. Jeden z pierwszych opisów rasy, autorstwa doktora Gaiusa z uniwersytetu w Cambridge, pochodzi z XVI wieku: „Pokazano nam hałaśliwego kundla pochodzącego z barbarzyńskiej Północy, u którego z powodu długiej sierści nie widać ani pyszczka, ani ciała”. Najprawdopodobniej chodziło właśnie o skye terriera. Biskup Ross pisze o „krótkonogich psach o mocnym ciele” pochodzących z Hebrydów i północnych wybrzeży Szkocji, znanych z zaciętości podczas polowań na lisy, borsuki i wydry. 

Około 1850 roku skye terriery podzielono na dwa typy – psy myśliwskie i psy do towarzystwa. W liniach użytkowych hodowano psy mniejsze i lżejsze, o krótszym i szorstkim włosie. Jako psy do towarzystwa wybierano osobniki większe, mogące pochwalić się obfitą szatą. W 1860 roku pierwsze skye terriery pojawiły się na wystawach psów w Wielkiej Brytanii. Były lżejsze od współcześnie hodowanych, miały mniejsze głowy, słabo owłosione uszy i znacznie krótsze ciała. Na początku występowały w dwóch typach: o uszach stojących (prick-ears) i opadających (drop-ears). Najbardziej pożądane były pierwsze. 

W 1873 roku w Szkocji został założony pierwszy klub skye terriera, opracowano też pierwszy wzorzec rasy. Psy szybko zyskały ogromną popularność i na przełomie XIX i XX wieku były najmodniejszą rasą w Wielkiej Brytanii. Okres ich świetności nie trwał długo. Pierwsza, a potem II wojna światowa poczyniły ogromne spustoszenie w rasie. Do dziś skye terriery nie odzyskały dawnej popularności.

Skye terrier – wygląd

Skye terrier to długi, niski pies o obfitej sierści. Długość ciała teriera jest równa jego dwukrotnej wysokości. Ma silny tułów i kończyny. Mierzy około 105 cm od ogona do nosa.

Głowa: długa i mocna, stop lekko zaznaczony, nos zawsze czarny, zgryz nożycowy, uzębienie mocne.

Oczy: ciemnobrązowe, średniej wielkości, blisko osadzone.

Uszy: stojące lub opadające (ściśle przylegające do czaszki są już bardzo rzadko spotykane). 

Sylwetka: szyja równa długości głowy lub dłuższa, delikatnie wygięta; grzbiet prosty (u suk może być nieco miękki); wysoki i szeroki kłąb; kończyny mocne, dobrze kątowane, łapy duże, zwarte, skierowane do przodu; ruch energiczny i płynny, akcja kończyn równoległa.

Sierść: podszerstek miękki, wełnisty i krótki, włos okrywowy długi (może sięgać 15 cm), szorstki, płasko przylegający, na głowie krótszy i delikatniejszy, dłuższy na uszach – tworzy frędzle; na ogonie tworzy jedwabiste pióro. Sierść powinna opadać na czoło i oczy, ale nie w taki sposób, aby utrudniać widzenie.

Umaszczenie: od jasnoszarego po czarne, jasnokremowe, płowe, lekko pręgowane; przy wszystkich maściach uszy i czubek kufy muszą być czarne; biała plamka na piersi jest dopuszczalna.

Skye terrier – charakter

Skye terriery to psy obdarzone silnym, ale nieco upartym charakterem. Cechuje je niesamowita wierność i przywiązanie do tylko jednego opiekuna – podążają za nim jak cień. Nie lubią być pozostawiane w domu na cały dzień, ale odpowiednio przystosowane dobrze znoszą kilkugodzinną samotność.

Skye terrier podchodzi z dystansem do obcych, jest podejrzliwy i nieufny, ale nie agresywny. Przybycie gości będzie oznajmiał głośnym szczekaniem.

Jest tolerancyjny wobec kotów, pod warunkiem, że był z nimi wychowywany. Może być zaczepny w stosunku do innych psów, zwłaszcza tej samej płci. Ze względu na łowiecki charakter lepiej trzymać go z daleka od mniejszych zwierząt.

Jego szkolenie musi być solidne i konsekwentne, wczesna socjalizacja pomoże mu akceptować inne zwierzęta w domu. 

Lubi zabawy i jest przyjazny wobec dzieci, ale źle reaguje na gwałtowne ruchy, dlatego zabawy powinny być zawsze nadzorowane. Mimo że jest energiczny i entuzjastyczny, przy zapewnieniu odpowiedniej ilości aktywności nie będzie miał nic przeciwko wylegiwaniu się na kanapie.

Obecnie to pies do towarzystwa, jednak nie należy zapominać o jego łowieckim charakterze. Na spacerze należy trzymać go na smyczy, aby nie pogonił za ptakiem czy wiewiórką.

Skye terrier – dla kogo?

Skye terrier nie jest polecany jako pierwszy pies, ze względu na jego upór i niezależność. Potrzebuje stanowczego opiekuna. Lubi mieć swoje zdanie i może być oporny na szkolenie, dlatego opiekun powinien być cierpliwy i konsekwentny. Nie może lekceważyć treningu posłuszeństwa. Szczególnie ważne jest, by pies znał podstawowe komendy, zwłaszcza na spacerze. W jego wychowaniu doskonale sprawdzi się metoda pozytywnych wzmocnień.

Nie jest to czworonóg polecany dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie lubi gwałtownych ruchów i ceni spokój. 

Skye terrier to pies umiarkowanie aktywny. Przyszły opiekun powinien zadbać o zapewnienie mu długich codziennych spacerów lub innej formy aktywności na świeżym powietrzu, takich jak np. tropienie. Jednak w porównaniu do innych terierów ta rasa jest uważana za leniwą.

Ze względu na specyficzną budowę nie będzie się nadawał do psich sportów typu agility. Jego długie ciało i krótkie nogi zwiększają prawdopodobieństwo kontuzji. Skye terrier powinien unikać skoków i wchodzenia po schodach, dlatego najlepiej mu będzie w mieszkaniu z dostępem do windy. Dostosuje się także do życia w domu z ogrodzeniem.

Jest czujny, uważny i nie lekceważy nawet najmniejszego hałasu, dlatego dobrze sprawdzi się jako stróż.

Rasa nie będzie odpowiednia dla osób przesadnie dbających o czystość. Długa sierść skye terrierów często brudzi się podczas spacerów i wymaga częstej pielęgnacji.

Skye terrier – zdrowie

Skye terriery ogólnie cieszą się dobrym zdrowiem. Ich średnia długość życia wynosi od 12 do 14 lat. Mają jednak predyspozycje do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

 • alergie,
 • problemy z trawieniem,
 • przepuklina krążka międzykręgowego, 
 • nowotwory,
 • dysplazja nerek,
 • urazy kręgosłupa,
 • zwichnięcie rzepki,
 • dysplazja stawów biodrowych,
 • przedwczesne zamknięcie płytek wzrostowych.

Skye terrier – pielęgnacja

Skye terrier jest psem trudnym w pielęgnacji. Jego długa sierść wymaga codziennego czesania (najlepiej po każdym spacerze) i regularnego trymowania. Utrata sierści jest umiarkowana. Zalecane są również regularne kąpiele (raz w miesiącu) i praktycznie codzienne przemywanie zwisającej na brzuchu sierści zabrudzonej podczas spacerów. Należy pamiętać o systematycznym przycinaniu pazurów, wizytach u lekarza weterynarii, kontroli uszu, oczu i skóry. 

Skye terrier – żywienie

Układ pokarmowy skye terriera jest bardzo wrażliwy, konieczne jest więc zapewnienie mu wysokiej jakości pokarmu. Te teriery mają tendencję do tycia, dlatego należy regularnie kontrolować ich masę ciała i nie przekarmiać. Potrzebują pokarmu, który pomoże im utrzymać szczupłą sylwetkę i dostarczy niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin oraz minerałów. 

Żywienie powinno być dostosowane do trybu życia, aktywności fizycznej i wieku skye terriera. Optymalnym wyborem jest podawanie zarówno karmy suchej, jak i mokrej (w stosunku 1:1 pod względem masy produktu). Zaleca się karmienie czworonoga 2–3 razy dziennie i stały dostęp do świeżej, czystej wody. 

Skye terrier – cena

Ile kosztuje skye terrier? Cena za szczenię z profesjonalnej hodowli wynosi 3000–3500 zł. Składają się na nią: opieka nad matką i szczeniętami, żywienie, opieka weterynaryjna itd. Skye terrier nie jest popularną rasą w Polsce, dlatego bardzo trudno znaleźć szczenię z dobrej hodowli. Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, wybierz hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów, która jest zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. 

Skye terrier – ciekawostki

 • W XX wieku skye terriery zaczęły cieszyć się rosnącą popularnością dzięki królowej Wiktorii, która w 1942 roku otrzymała przedstawiciela tej rasy jako prezent.
 • Skye terriery cieszą się największą popularnością w Australii i Finlandii.
 • Najsłynniejszym przedstawicielem rasy jest Bobik od franciszkanów (Greyfriars Bobby). Jego opiekunem był John Gray, który w 1858 r. zmarł na gruźlicę. Pochowano go na cmentarzu przy kościele franciszkanów, a pies przez kilkanaście lat czuwał przy jego grobie. W Edynburgu znajdują się pomnik i pamiątkowa tablica poświęcone wiernemu psu. Bobik jest bohaterem powieści Greyfriars Bobby E. Atkinson oraz filmu Walta Disneya z 1960 roku o tym samym tytule.
 • Jedna z legend głosi, że pies Marii Stuart, który umarł z żalu kilka dni po jej ścięciu, to skye terrier.

Skye terrier – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Azor, Benji, Ari, Gandalf, Hugo, Luis, Lucjusz, Morgan, Malkolm, Rudolf, Elvis.

Przykładowe imiona dla suki: Leila, Margaret, Kora, Diana, Emi, Nala, Peggy, Sasha, Dusia, Gabi, Mela, Rita.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres