Husky syberyjski (Siberian husky)

Siberian-husky

Husky syberyjski – Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Siberian husky to rasa, na którą niemal każdy zwraca uwagę. Wyjątkowa sylwetka, lekki sposób poruszania się, a jednocześnie duża moc. Do tego bardzo przyjacielskie nastawienie do ludzi i piękne, często niebieskie, oczy. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź, jakie są cechy charakterystyczne, ile żyją husky i jak o nie dbać.

Klasyfikacja FCI

5 FCI (szpice i psy pierwotne), sekcja 1 (nordyckie psy zaprzęgowe)

Długość życia

13–15 lat

Charakter

  • energiczne, uwielbiające intensywne spacery, a także towarzyszenie opiekunom np. podczas biegania
  • mają tendencję do ucieczek, wymagają treningów, w tym nauki podstawowych komend
  • siberian husky w kontakcie z ludźmi są przyjazne, zwykle nie wykazują agresji
  • potrzebują solidnej porcji ruchu oraz zadań, np. zajęć z tropienia, podczas których mogą zaspokoić silny instynkt łowiecki

Rozmiar

wzrost: 54–60 cm (psy), 51–56 cm (suki)

masa ciała: 20–28 kg (psy), 15,5–23 kg (suki)

Sierść

Siberian husky mają podwójną szatę średniej długości – nie jest na tyle długa, by niezauważalny był kontur sylwetki psa. Jeśli zaś chodzi o maść, psy mogą mieć niemalże każdy kolor (od czarnego do białego). Zwykle jednak brzuch, klatka piersiowa i łapy są jasne, a na głowie często pojawiają się ciekawe wzory – maski te są różnorodne i rzadko w podobnej formie występują u jakiejkolwiek innej rasy. 

 

Siberian husky – historia

Ten najmniejszy i najszybszy z psów zaprzęgowych pochodzi z północnej Syberii z rejonu Kołymy, Kamczatki i Czukotki, gdzie wyhodowany był przez Czukczów. Zaprzęgi liczące 20 psów potrafiły przebyć w ciągu 6 godzin odległość 120 km, ciągnąc sanie z ładunkiem o łącznej masie około 600 kg. Były często używane przez Rosjan do transportu pasażerów i poczty. W 1909 roku handlarz futer Goosack sprowadził husky do Kanady i wystawił zaprzęg w wyścigu All Alaska Sweepstakes. Siberian husky zrobił zawrotną karierę w wyścigach zaprzęgów. Psy, z którymi wystartował norweski drwal Leonhard Seppala, dały początek hodowli rasy siberian husky na kontynencie amerykańskim. 

Rozwój hodowli doprowadził do zarejestrowania rasy przez American Kennel Club w latach 30. XX wieku. W rodowodach pierwszych husky syberyjskich powtarza się samiec Kriwanka, przywieziony bezpośrednio z Kamczatki. Pierwszą hodowlę syberyjskich husky założył Seppala w 1927 roku w Poland Spring w Maine, jego wspólniczkami zostały Elizabeth Ricker, a następnie Kaare Nansen. 

W 1966 r. rasa siberian husky została wpisana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) do rejestru. W Polsce pierwsza suka tej rasy pojawiła się w 1983 r. (przyjechała do nas ze Szwecji), natomiast pierwszy miot w naszym kraju pojawił się w 1988 r.

Siberian husky – wygląd

Siberian husky to rasa średniej wielkości, której kościec jest umiarkowany. Psy ważą około 20,5–28 kg i mierzą 53,5–60 cm (wysokość w kłębie). Masa ciała suk waha się zwykle w zakresie 15,5–23 kg, a ich wysokość to 50,5–56 cm. Szczenięta średnio ważą około 460 g (już po urodzeniu psy ważą nieco więcej niż suczki). Warto znać zakres masy ciała siberian husky dlatego, by umieć odróżnić je od innej rasy zaprzęgowej – alaskan malamute. Są one do siebie podobne, lecz w zestawieniu wagowym husky a malamut zdecydowanie wygrywa ten drugi. Alaskan malamute może ważyć nawet ponad 40 kg. 

Szata siberian husky jest podwójna – podszycie gęste i miękkie, a włosy znajdujące się na wierzchniej okrywie proste, gładko przylegające do ciała, lecz jednocześnie niezbyt twarde. Tego typu uformowanie sierści ma swoją funkcję. Podszerstek pozwala wytworzyć ciepło – w trakcie ruchu drobne włoski ocierają się o siebie, natomiast górna warstwa sierści, która staje się swego rodzaju „pokrywą”, pozwala owo ciepło utrzymywać. Co istotne, w okresie linienia brak podszycia jest normą – rasa ta linieje 1–2 razy w ciągu roku, zwykle wiosną (wymiana włosów jest wtedy bardzo intensywna) oraz jesienią. W tym okresie należy czesać psa codziennie, najlepiej sprawdzają się do tego metalowe grzebienie. Poza okresem linienia wystarczy znacznie rzadsze czesanie.

Jednym ze znaków rozpoznawczych siberian husky niewątpliwie są oczy – wyraziście niebieskie tęczówki przyciągają spojrzenia i sprawiają, że psy te wyglądają bardzo atrakcyjnie. Co jednak istotne, zdarza się, że przedstawiciele opisywanej tu rasy mają oczy bursztynowe lub każdego innego koloru.

Siberian husky – charakter

Siberian husky to rasa, która wymaga częstego, intensywnego ruchu– w końcu jej przedstawiciele to najlepsze zaprzęgowe psy na świecie. Zdecydowanie nie są to kanapowce, dlatego też poleca się je aktywnym ludziom, w tym rodzinom z dziećmi. Husky są przyjazne i zwykle nie wykazują agresji wobec ludzi. Lubią bliskość opiekunów – swojego stada” – i źle znoszą samotność. Najmłodszych nie pozostawiajmy jednak z psem tej rasy sam na sam. Wielkość, energiczność i chęć do zabawy czworonoga może być (niecelowo) niebezpieczna dla dziecka. 

Należy uważać także podczas spacerów z psem – lubią ucieczki. Mają niezwykle silny zmysł łowiecki Jeśli więc zauważą wśród traw zająca, mogą popędzić za nim, zupełnie ignorując nawoływania opiekuna. Chodzenie bez smyczy może więc nie być w każdym przypadku możliwe, ale niewątpliwie jest to jedna z kluczowych kwestii do wyćwiczenia. Początkowo przydatna będzie długa linka lub smycz (co najmniej 10 m). 

Koty również mogą być postrzegane przez psy husky jako zwierzyna łowna, jeśli chcemy mieć kota oraz psa opisywanej tu rasy, należy rozpocząć socjalizację obu tych zwierząt, kiedy husky będzie bardzo młody. 

A czy warto mieć obawy, że pies będzie obszczekiwał przechodniów lub hałasował w ten sposób w domu? Raczej nie, ponieważ psy rasy siberian husky nie mają w zwyczaju szczekać, częściej wyją lub skomlą. 

Siberian husky – cena

Ile kosztuje husky? Jeśli chcemy zostać opiekunami psa rasy siberian husky (rodowodowego), musimy przygotować około 2000–5000 zł. Cena zależy od konkretnej hodowli, rodowodu psa, jego wieku czy nawet płci. Co ważne, zanim podejmiemy decyzję, w jakim miejscu kupimy czworonoga, powinniśmy dokładnie je sprawdzić, zwłaszcza to, czy dana hodowla zarejestrowana jest w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce). Dzięki temu mamy gwarancję, że hodowla ta jest kontrolowana przez związek, a jej właściciele muszą na bieżąco aktualizować swoją wiedzę zarówno z zakresu opieki nad psami, jak i ich rozrodu. To zaś bezpośrednio przekłada się na zdrowie oraz rozwój emocjonalny pojawiających się tam czworonogów. 

Siberian husky – pielęgnacja

Czesanie psów siberian husky tylko w okresie linienia wskazane jest codziennie. Poza tym czasem wystarczy robić to raz na tydzień. Jeśli chodzi o kąpiele, pamiętajmy, by nie przeprowadzać ich zbyt często, ponieważ osłabiają naturalną warstwę ochronną, jaką tworzą sierść i skóra. 

Siberian husky – żywienie

To, jak karmić psa rasy siberian husky, zależy przede wszystkim od:

  • wieku psa,
  • wielkości,
  • poziomu aktywności,
  • ogólnego zdrowia.

Wskazane są przede wszystkim pełnoporcjowe, profesjonalnie przygotowane karmy, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych w takich proporcjach, jakie pozwolą wesprzeć zdrowie psiego organizmu. Co ważne, jeśli zwierzę startuje w wyścigach lub jest psem zaprzęgowym, jego żywienie powinno koniecznie to uwzględniać. W takim przypadku wskazane jest zastosowanie odpowiedniej diety, która będzie dopasowana do intensywności i długości wysiłku (np. długotrwały i intensywny wysiłek wymaga zwiększenia zawartości tłuszczów w pokarmie). 

Siberian husky – zdrowie

Ile żyją husky? Średnia długość ich życia wynosi 13–15 lat. Uważane są za rasę odporną i rzadko chorującą, w czym pomaga m.in. duża odporność na mrozy – umożliwia to gęsta sierść. Siberian husky nie przepadają za upałami i latem zwykle szukają schronienia w zacienionym miejscu, chociaż zdarza im się także wygrzewać na słońcu. Wtedy jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile pies pije. Zapewnijmy czworonogowi stały dostęp do wody. Co więcej, aby uniknąć przegrzania, latem treningi siberian husky powinny odbywać się wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa.

Na co najczęściej chorują husky? Rasie tej często dokuczają zmiany skórne, które występują przede wszystkim w obszarze twarzowym, a także zewnętrznych narządów płciowych. Ich przyczyną są niedobory cynku, które wynikają z upośledzenia wchłaniania go przez psi organizm. Leczenie polega wtedy na suplementowaniu cynku (dożywotnio). 

Poza tym należy zwracać uwagę na schorzenia, które mogą pojawiać się u psów ze względu na ich dużą aktywność oraz silny instynkt łowiecki, czyli różnego rodzaju kontuzje, rany czy zatrucia.

Siberian husky – ciekawostki

Płoty psom rasy siberian husky nie są straszne! Potrafią się na nie wspinać, dlatego, jeśli chcemy psa zostawiać na posesji bez opieki, powinniśmy mieć bardzo wysokie ogrodzenie oraz podmurówkę. 

Siberian husky – przykładowe imiona

Dla psów rasy siberian husky: Piorun, Blue, Iglo, Batman (jeśli jest to siberian husky czarny), Coffee (jeśli to husky brązowy)

Dla suk rasy siberian husky: Alaska, Bella, Carmen, Queen, Lady, Angel, Draka, Beza, Lili

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres