Shih tzu

Shih Tzu

Shih tzu to energiczny, przyjazny i towarzyski pies. Wyróżnia się wyjątkowym wyglądem – sierść na jego głowie układa się w kształt chryzantemy lub lwiej grzywy. Chcesz wiedzieć wszystko o shih tzu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj lepiej tę ciekawą rasę.

Shih tzu – podstawowe informacje

Klasyfikacja FCI grupa 9 (psy do towarzystwa i ozdobne), sekcja 5 (rasy tybetańskie)
Długość życia 10–18 lat
Charakter Inteligentny, energiczny, czujny, przyjazny i niezależny pies do towarzystwa; typ kanapowca, który chętnie spędza czas z opiekunem, ale też dobrze znosi krótkotrwałą samotność; chętnie wychodzi też na spacery i lubi dłuższe wycieczki
Rozmiar wzrost: 23–27 cm (z tolerancją 1 cm mniej lub więcej)

masa ciała: 4,5–8 kg

Sierść szata: długa i gęsta, niekręcona; akceptowana jest lekko falista

umaszczenie: wszystkie kolory są dopuszczalne, ale biała gwiazdka na kufie i biały koniec ogona są bardzo cenione

Shih tzu – historia

Shih tzu najprawdopodobniej pochodzą z Tybetu, a ich najbliższym kuzynem jest pies rasy lhasa apso. Uważano je za bardzo cenne. Wierzono, że są uosobieniem lwów towarzyszących Buddzie, a pod ich postacią kryją się zmarli kapłani buddyjscy. Rasa ta została rozpowszechniona w pałacach cesarskich w Chinach. Kynolodzy i sinolodzy sądzą, że małe tybetańskie psy przybyły do Chin w 1643 roku, podczas inwazji Mandżurów na Państwo Środka. W początkach dynastii Ch’ing dalajlama miał zwyczaj obdarowywania wasali prezentem w postaci małego tybetańskiego pieska, podobnego do dzisiejszego shih tzu.

Psy te pojawiły się w Europie, a dokładnie w Wielkiej Brytanii, w 1931 roku. Za samodzielną rasę uznano je w 1934 roku. Obecnie to właśnie Zjednoczone Królestwo jest krajem patronackim shih tzu.

Shih tzu – wygląd

Głowa shih tzu jest szeroka, okrągła i bujnie owłosiona. Ma on obfitą brodę i bokobrody. Grzywka opada nad oczami. Duże, ciemne oczy są szeroko rozstawione. Lekko zadarty nos jest czarny lub ciemnobrązowy (u shih tzu brązowych  i łaciatych). Uszy długie, osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, a przez obfite owłosienie na głowie wydają się prawie niewidoczne i jakby zlewają się z sierścią szyi. Klatka piersiowa shih tzu jest szeroka, a nogi krótkie i dobrze umięśnione. Jego ruchy są płynne i zdecydowane. Puszysty ogon nosi wesoło podniesiony. Wysokość w kłębie shih tzu nie powinna być większa niż 27 cm. Idealna masa ciała wynosi 4,5–7,5 kg.

Szczególnie atrakcyjną cechą shih tzu jest włos, układający się na głowie w kształt chryzantemy. Sierść jest długa, gęsta, niekręcona, o umiarkowanie obfitym podszerstku. Dopuszcza się szatę lekko falistą. Shih tzu może występować w wielu różnych kolorach. Dominują shih tzu łaciate – z białymi, beżowymi, brązowymi i szarymi elementami. Można również spotkać jednolicie białe, brązowe czy czarne shih tzu. Bardzo pożądana jest biała strzałka na czole i biały koniec ogona.

Shih tzu – usposobienie

  • Osobowość

Shih tzu to czuły i radosny pies do towarzystwa, który wymaga przede wszystkim kontaktu z człowiekiem. Lubi głaskanie i wylegiwanie się na kolanach opiekuna. 

  • Potrzeba ruchu

Chociaż jest typowym kanapowcem, chętnie uczestniczy w długich spacerach i wycieczkach. W trosce o kondycję czworonoga należy zapewnić mu codzienną dawkę ruchu.

  • Znoszenie samotności 

Shih tzu wyróżniają się dużą niezależnością i dobrze znoszą krótkotrwałą samotność. Rzadko cierpią na lęk separacyjny, gdy w ciągu dnia zostają na kilka, kilkanaście godzin same w domu. Podczas nieobecności opiekuna chętnie ucinają sobie drzemki.

  • Inteligencja

Przez wrodzoną niezależność shih tzu nie zawsze bezwarunkowo słucha opiekuna. Nie można jednak odmówić mu inteligencji. Jest doskonałym obserwatorem i szybko się uczy. Przy nauce sztuczek i treningu posłuszeństwa shih tzu świetnie sprawdzają się przysmaki. Pamiętaj, że smakołyki powinny dostarczać psu maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii. 

  • Szczekanie

Jak większość małych psów, bez odpowiedniego treningu shih tzu jest psem dość szczekliwym. 

Shih tzu – cena

Ile kosztują shih tzu? Cena szczenięcia shih tzu z rodowodem ZKWP, nieuprawnionego do udziału w wystawach, rozpoczyna się od kwoty około 2000–2500 zł. Wystawowe psy kosztują odpowiednio więcej – od około 3000 zł wzwyż. Pamiętajmy, że rasowe psy z dbających o zwierzęta hodowli, kosztują dużo, ponieważ na ich cenę składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację. Przed zakupem psa warto odwiedzić hodowlę i dowiedzieć się wszystkiego o shih tzu, którego zamierzamy adoptować. 

Shih tzu – pielęgnacja

Sierść tego długowłosego psa wymaga skrupulatnej pielęgnacji: codziennego wyczesywania oraz kąpieli raz na 3–4 tygodnie. Wskazane jest też strzyżenie shih tzu. Sierść powinna być przycinana przez profesjonalistę (groomera). Planując fryzurę dla shih tzu, zachowaj umiar i rozsądek. Powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna, a nie modna. Strzyżenie i czesanie ma ułatwiać zwierzęciu życie, a nie przykuwać uwagę fantazyjnym cięciem czy zbędnymi ozdobami. Trzeba też szczególnie zadbać o wzrok psa – włosy na czole należy przycinać albo spinać je wysoko, aby oczy były odsłonięte. Ważne jest też codzienne przemywanie powiek wilgotnym wacikiem nasączonym specjalnym preparatem do pielęgnacji okolic oczu. Oczy shih tzu są szczególnie delikatne i narażone na poważne choroby. Nie można zapominać o takich podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych jak: czyszczenie uszu, szczotkowanie zębów czy przycinanie pazurów.

Shih tzu – żywienie

Dieta shih tzu powinna odpowiadać na szczególne potrzeby żywieniowe małych psów o długiej sierści. Z tego względu pełnoporcjowa karma dla shih tzu musi zawierać odpowiednią ilość białka. Psy te zużywają około 30% dziennego zapotrzebowania na proteiny na regenerację skóry i włosów. Na sierść shih tzu korzystnie wpływają także: witamina E, biotyna, cynk, miedź oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6.  

Shih tzu są typowymi psami kanapowymi i łasuchami. Przy zbyt małej ilości ruchu mają skłonność do tycia, dlatego należy zachęcać dorosłego shih tzu do aktywności fizycznej oraz kontrolować wielkość podawanych porcji jedzenia. Warto też ograniczyć ilość przysmaków, ewentualnie częstować nimi pupila podczas treningów i dłuższych spacerów. 

Korzystna dla shih tzu jest tzw. dieta mieszana, która polega na podawaniu zarówno suchej, jak i mokrej karmy pełnoporcjowej w równych proporcjach pod względem masy produktów. Suche granulki pomagają w usuwaniu płytki bakteryjnej z powierzchni zębów, a mokry pokarm dostarcza większej ilości wody i jest około 4 razy mniej kaloryczny, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Oprócz odpowiedniej diety trzeba też zadbać o to, żeby shih tzu miał stały dostęp do miski z wodą. 

Shih tzu – zdrowie

Shih tzu należą do ras długowiecznych. Ile żyje shih tzu? Średnia długość życia wynosi od 10 do 13 lat, ale psy te mogą dożywać nawet 20 lat. Mimo to shih tzu narażone są na liczne choroby. Schorzenia, które najczęściej pojawiają się u shih tzu, to: zapalenie spojówek, owrzodzenie rogówki, zespół suchego oka, niedrożność kanalików łzowych czy alergie pokarmowe. Do poważniejszych problemów zdrowotnych, występujących u shih tzu, należą: wypadanie gałki ocznej, rozszczep podniebienia u szczeniąt, alergia pokarmowa i dwurzędowość rzęs. Ponieważ shih tzu zaliczają się do ras brachycefalicznych, czyli krótkoczaszkowych, mogą wystąpić u nich problemy z oddychaniem. Ponadto rasa ta ma też skłonności do: chorób układu moczowego, odkładania się kamienia nazębnego oraz infekcji uszu.

Shih tzu – ciekawostki

  • Shih tzu często mylony jest ze swoim bliskim kuzynem lhasa apso. Istnieje teza na temat pochodzenia shih tzu, że powstał on ze skrzyżowania lhasa apso i pekińczyka.
  • Nazwa shih tzu oznacza dosłownie „psi lew”. Często nazywany jest też „psem chryzantemą” ze względu na specyficzne układanie się sierści na głowie, które przypomina właśnie ten kwiat.

Shih tzu – imiona

Przykładowe imiona dla suczki shih tzu: Alka, Bella, Funia, Dana, Doris, Kora, Lusie, Pysia, Torwi, Zumba

Przykładowe imiona dla psa shih tzu: Archi, Bilbo, Cookie, Frodo, Hugo, Karmel, Lolek, Moro, Mufik, Tofik

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 30

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Shih tzu”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kołnierz ochronny dla psa – kiedy należy go założyć?

Takie akcesorium wygląda nietypowo i może sprawiać wrażenie, jakby bardzo przeszkadzało zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu, tak naprawdę jest niezbędnym elementem rekonwalescencji po niektórych zabiegach weterynaryjnych

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres