Shar pei

Shar pei

Shar pei to jedna z chińskich ras psów, która wyróżnia się oryginalnym wyglądem. Choć nie należy do czworonogów najczęściej wybieranych przez Polaków, to większość z nas kojarzy wizerunek „psa ze zmarszczkami”, chociażby z reklam. Co warto wiedzieć o rasie shar pei? Dla kogo jest odpowiednia?

Shar pei – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastifa)
Długość życia 10–13 lat
Charakter spokojny, inteligentny, niezależny, oddany
Rozmiar wysokość w kłębie: 44–51 cm

masa ciała: suka 18–25 kg, pies 25–30 kg

Sierść szata: krótka, szczeciniasta, odstająca pod kątem 90° od ciała, bez podszerstka

umaszczenie: płowe, kremowe (kokosowe), rude, czarne, czekoladowe, błękitne lub lila

Kraj pochodzenia Chiny

Shar pei – szczypta historii

Shar pei znany jest mniej więcej od 200 r. p.n.e., ale o jego pochodzeniu wiadomo niewiele. Początkowo wykorzystywany był do stróżowania i polowania na grubą zwierzynę, później stał się psem do walk i wtedy zapewne skrzyżowano go z molosami. Niezwykłe atrybuty wyglądu pomarszczonego psa – gruba skóra, obfite podskórze, kłująca sierść, małe oczy i uszy – to cechy pożądane u czworonoga walczącego, utrudniające zranienie lub minimalizujące skutki ugryzienia.

Po nałożeniu podatku na opiekunów shar peiów w komunistycznych Chinach rasa praktycznie wyginęła. W latach 70. nieliczne osobniki zachowały się jedynie w Makao i Hongkongu. To właśnie hodowca z tego drugiego miasta – Matgo Law – zwrócił się do amerykańskich kynologów z apelem, aby pomogli w uratowaniu tych niezwykłych czworonogów. I rzeczywiście, oryginalny wygląd i miano „najrzadszych psów świata” szybko zdobyło im rzesze miłośników. Niestety proces hodowlany nie pozostał bez wpływu na wygląd shar peia. Amerykańscy hodowcy charakterystyczne cechy psa doprowadzili do stanu upośledzającego jego zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Shar pei – wygląd 

Shar pei ma zwartą i muskularną budowę. Jego klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, grzbiet mocny i prosty, głowa duża i zaokrąglona, a czoło szerokie i płaskie. Shar pei ma krótkie, oklapnięte uszy, przylegające do głowy. Ogon jest stosunkowo krótki, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, lekko zawinięty na boku lub na grzbiecie.

Cechą charakterystyczną shar peia są jego liczne zmarszczki. Pomarszczone na całym ciele są tylko szczenięta. Dorosłe psy z nadmiarem skóry są niezgodne ze wzorcem. Powinny mieć tylko lekką fałdę skóry na kłębie i zmarszczki na głowie.

Szata rasy shar pei jest krótka, twarda i sztywna, jednowarstwowa. Prosty i odstający włos o długości od 1 do 2,5 cm nieco bardziej przylega na kończynach. Brak podszerstka sprawia, że pies ten nie jest odporny na niskie temperatury.

Shar pei występuje prawie w każdym jednolitym umaszczeniu z wyjątkiem białego. Najczęściej spotykany jest shar pei szary oraz rudy. Ogon i tylne strony ud są zwykle jaśniejsze. Niektóre osobniki mogą mieć ciemniejszy nalot na grzbiecie i uszach.

Shar pei – charakter

Shar pei to pies o silnym charakterze. Jest niezależny i zdecydowany, a jednocześnie wrażliwy i oddany swojemu opiekunowi. Lubi spacery, aktywny tryb życia, włączając w to bieganie, ale w umiarkowanym tempie. Zwłaszcza szczenięta nie mogą się forsować ze względu na delikatne stawy podatne na urazy. Shar peie przepadają też za spędzaniem czasu w domu, wylegując się na kanapie.

Shar pei jest czujny i bywa skłonny do obrony, ale raczej nie wykazuje agresji. Charakteryzuje się spokojem i opanowaniem. Nie należy do ras szczekliwych, a zaniepokojenie okazuje, fukając (gwałtownie wydmuchując powietrze przez nos).

Szkolenie shar peia nie należy do łatwych zadań. Należy rozpocząć je w jak najwcześniejszym wieku szczenięcym. Warto w tym celu zainwestować w dobre psie przedszkole. Bardzo ważna jest prawidłowa socjalizacja szczenięcia shar peia – trzeba przede wszystkim zabierać go w różne miejsca oraz umożliwić kontakt z obcymi ludźmi i przedstawicielami jego gatunku.

Shar pei – dla kogo?

Chociaż na początku swojej historii „pomarszczone psy” były wykorzystywane do polowań, a później do walk, dziś są łagodnymi zwierzętami rodzinnymi. Wymagają bliskiego kontaktu z opiekunem, z którym się mocno zżywają. Shar pei jest typowym „psem jednego pana”, chociaż przywiązuje się też do całej rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale raczej tymi starszymi niż maluchami. Pociechy trzeba nauczyć odpowiedniego postępowania z tym zwierzęciem i zawsze nadzorować ich zabawę z czworonogiem.

Shar pei potrzebuje doświadczonego opiekuna – konsekwentnego i cierpliwego, który poświęci mu odpowiednio dużo czasu na szkolenie, wychowanie oraz codzienną pielęgnację.

Shar pei – cena

Szczenię shar peia z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce kosztuje od 2000 do 5000 zł. Trzeba pamiętać, że hodowle, które odpowiednio dbają o swoich podopiecznych, ponoszą wysokie koszty na utrzymanie zwierząt. Na cenę shar peia składają się m.in.:

 • opieka nad matką przez całe jej życie,
 • opieka weterynaryjna nad suką w czasie ciąży i nad szczeniętami,
 • odpowiednia dieta,
 • czas poświęcony na socjalizację szczeniąt.

Shar pei – pielęgnacja

Ze względu na skłonność do chorób dermatologicznych i alergii bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry shar peia. Należy go systematycznie kąpać i szczotkować. W czasie wymiany okrywy włosowej warto czesać go codziennie, a poza okresem linienia – raz w tygodniu. Kąpiele powinny odbywać się raz na 3–4 miesiące lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Odpowiedni dla tych czworonogów będzie hipoalergiczny szampon dla psów krótkowłosych. Na co dzień trzeba kontrolować stan skóry psa z fałdami, ponieważ w licznych zmarszczkach łatwo rozwijają się bakterie i grzyby.

Ponadto należy regularnie sprawdzać stan oczu i uszu shar peia. Specyficzna budowa uszu sprzyja infekcjom, dlatego trzeba je codziennie oglądać i czyścić w miarę potrzeby. Delikatne oczy otoczone fałdami skóry mają tendencję do częstego łzawienia – należy je często przecierać gazą nasączoną czystą wodą, roztworem soli fizjologicznej lub specjalnym preparatem do higieny okolic powiek.  

Shar pei – żywienie

 • Dieta shar peia powinna być dostosowana do jego wielkości, wieku i trybu życia.
 • Shar pei nie jest wybredny i zwykle cieszy się dobrym apetytem, dlatego należy uważać, żeby nie przytył. Dawkuj mu jedzenie zgodnie z jego zapotrzebowaniem energetycznym. Dzienną porcję pokarmu podziel na 2–3 mniejsze posiłki.
 • Podstawą żywienia powinna być dobrej jakości pełnoporcjowa karma gotowa dla psów ras dużych.
 • Shar peie mają skłonność do uczuleń. Należy uważnie obserwować czworonoga, a jeśli podejrzewamy, że pokarm wywołuje objawy alergii, skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny i ewentualnie przepisania specjalistycznego jedzenia hipoalergicznego.

Shar pei – zdrowie

Shar peie są psami żyjącymi stosunkowo krótko. Średnia długość ich życia wynosi 11–12 lat. Psy te narażone są na liczne problemy zdrowotne, m.in.:

 • dysplazję stawów łokciowych,
 • dysplazję stawów biodrowych,
 • zwichnięcie rzepki,
 • pierwotne zwichnięcie soczewki oka (PLL),
 • przetrwałą błonę źreniczną,
 • pierwotną jaskrę,
 • zaćmę,
 • przewlekłe powierzchniowe zapalenie rogówki,
 • dystrofię rogówki,
 • dysplazję siatkówki,
 • wywinięcie powiek na zewnątrz (ektropium) bądź do wewnątrz (entropium),
 • gorączkę shar pei,
 • niedobór kobalaminy,
 • amyloidozę nerek,
 • przepuklinę rozworu przełykowego,
 • schorzenia dermatologiczne, m.in.: nadmierne gromadzenie się mucyny w skórze, pęcherzycę liściastą, pierwotny łojotok,
 • alergie skórne.

Shar pei – ciekawostki

 • Nazwa shar pei wzięła się od twardej i szorstkiej sierści psa, odstającej od skóry. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „piaszczystą skórę”, ale też „powłokę rekina” i „papier ścierny”. 
 • Jedną z ciekawych cech tego psa z pomarszczoną skórą jest dbałość o czystość. Shar pei nie lubi wilgoci i brudu, dlatego w deszczową pogodę raczej niechętnie wychodzi na spacery.
 • W 1979 roku shar peia wpisano do Księgi rekordów Guinnessa jako najrzadszą rasę świata. Liczyła ona wówczas zaledwie 45 osobników.
 • Nie każdy shar pei ma zmarszczki. W niektórych miotach zdarzają się szczenięta gładkie.
 • Co łączy inną chińską rasę, chow-chow, z shar peiem? Niebieski język i dziąsła, co wskazuje na ich wspólne pochodzenie. To jedyne rasy na świecie z całkowicie niebieskimi językami.

Shar pei – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki rasy shar pei: Beti, Trufla, Sahara, Zola.

Przykładowe imiona dla psa rasy shar pei: Botoks, Keks, Serdel, Szarpak.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres