Seter irlandzki

Seter irlandzki

Seter irlandzki to dostojny pies o jedwabistej, mahoniowej sierści. Jest wesoły i towarzyski, ale przyszły opiekun musi też pamiętać o jego myśliwskim instynkcie. Zwierzę ma doskonały węch i jest bardzo szybkie, więc podczas spacerów trzeba uważać, żeby się nie zgubiło, gdy wywęszy interesujący trop. Sprawdź, czym charakteryzuje się ta rasa i jakiego opiekuna potrzebuje.

Seter irlandzki – podstawowe informacje

FCI grupa VII (wyżły), sekcja 2. (wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery)
Długość życia 12–15 lat
Charakter żywiołowy, energiczny, radosny, oddany
Rozmiar wysokość w kłębie: psy 58–67 cm, suki 55–62 cm

masa ciała: psy 20–25 kg, suki 18–23 kg

Sierść szata: krótka na głowie, przedniej części kończyn i u nasady uszu, półdługa na reszcie ciała

umaszczenie: mahoniowoczerwone bez śladu czerni, jednolite lub z białymi znaczeniami.

Kraj pochodzenia Irlandia

Seter irlandzki – szczypta historii

Setery pochodzą z Wysp Brytyjskich. Już od XV wieku znane tam były psy wystawiające, tzw. legawce (ang. setting dogs), które charakteryzują się tym, że po zwietrzeniu zwierzyny zamierają w bezruchu, wskazując miejsce jej przebywania myśliwemu. W kolejnych wiekach rasy myśliwskie stawały się coraz bardziej wyspecjalizowane w pełnieniu różnych funkcji i nie sposób określić, w którym dokładnie momencie narodził się typ setera. Można natomiast przypuszczać, że jego krajem rodzinnym była Irlandia – raj dzikiego ptactwa i drobnej zwierzyny. Seter irlandzki uznawany jest za najstarszego spośród wszystkich seterów. Pojawił się na Wyspach długo przedtem, zanim lord Laverack wyhodował setera angielskiego.

Inna teoria mówi, że seter irlandzki jest krzyżówką setera angielskiego i szkockiego. Trzeba jednak zaznaczyć, że różnice między tymi trzema odmianami seterów nie są istotne i podział ten wydaje się nieco sztuczny. W dawnych czasach selekcja polegała na krzyżowaniu między sobą najlepszych okazów, niezależnie od regionu, z którego pochodziły, a nawet koloru sierści. Dopiero wraz z upływem lat zaczęto klasyfikować setery, mając na uwadze ich kolor. Te o umaszczeniu czerwonym nazwano irlandzkimi z prostego powodu – otóż wiele innych psów irlandzkich ma rudy kolor. Początkowo setery irlandzkie były rudo-białe lub białe w rude łaty. Ostateczny wzorzec rasy, który powstał w 1885 roku, mówi o jednolicie rudym umaszczeniu. Seter irlandzki czerwono-biały stanowi natomiast odrębną rasę.

Seter irlandzki – wygląd 

Seter irlandzki to średniej wielkości pies o dumnej aparycji. Zgodnie ze wzorcem powinien charakteryzować się proporcjonalną, sportową sylwetką i dobrze umięśnionym ciałem. Głowa setera irlandzkiego ma nieco wydłużony kształt. Stop i łuki brwiowe są wyraźnie zaznaczone, uszy długie, oklapnięte i przylegające do policzków. Klatka piersiowa jest wąska i opuszczona, kłąb bardzo wysoki, kończyny proste, a ogon nisko osadzony i noszony poziomo lub skierowany w dół.

Sierść na głowie, przedniej stronie kończyn i u nasady uszu setera irlandzkiego jest krótka i delikatna. Na pozostałych częściach ciała włosy są półdługie. Frędzle na górnej części uszu – jedwabiste. Obfita sierść na brzuchu tworzy frędzle rozciągające się na przedpiersie i szyję. Ogon zdobi tzw. pióro – długie włosy skracają się stopniowo ku końcowi.

Seter irlandzki ma jednolicie mahoniowe umaszczenie. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na piersi, gardle, palcach, czole i pyszczku.

Seter irlandzki – charakter

Seter irlandzki to energiczny i radosny pies. Do późnej starości zachowuje młodzieńczą werwę. Potrzebuje dużej dawki aktywności każdego dnia. Podczas spacerów musi mieć możliwość eksplorowania terenu, węszenia i tropienia.

Seter irlandzki ma silny instynkt łowiecki, dlatego należy prowadzić go zawsze na smyczy. W innym przypadku, jeśli zaciekawi go jakiś trop, może podążyć jego śladem i się zgubić. Warto więc nauczyć go odpowiednich komend przywołujących, aby mógł czasem pobiegać luzem w dozwolonym miejscu. Na wszelki wypadek można też wyposażyć go w lokalizator GPS, chip i adresatkę na obroży.

To bardzo towarzyskie zwierzę, które źle znosi nieobecność opiekuna. Pozostawione samo na wiele godzin może czuć się bardzo samotne, niszczyć rzeczy i być nieposłuszne. Setery irlandzkie są wyjątkowo przyjaźnie nastawione do wszystkich ludzi, dlatego nie sprawdzają się jako psy stróżujące.

Seter irlandzki – dla kogo?

Seter irlandzki jest bardzo towarzyski i potrzebuje ciągłej interakcji z opiekunem. Z tego względu nie jest odpowiedni dla osób, które dużo pracują i zostawiają psa na cały dzień samego w domu.

Setery dobrze czują się w towarzystwie dzieci, jednak ich zabawy z najmłodszymi- podobnie jak w przypadku innych ras- zawsze powinny być nadzorowane przez dorosłych. W przypadku kilkuletnich maluchów pies może np. niechcący je przewrócić.

Decydując się na setera irlandzkiego, trzeba pamiętać o tym, że jest to zwierzę wymagające solidnej dawki codziennego ruchu. Nie wystarczą krótkie spacery wokół bloku. Pies musi niemal codziennie dać upust swoim myśliwskim instynktom. Powinien mieć możliwość węszenia, tropienia i wybiegania się podczas spaceru, dlatego jedno dłuższe wyjście dziennie i kilka krótszych to niezbędne minimum.

Jeżeli szukasz psa kanapowego, który większość dnia spędza na tapczanie, to seter irlandzki na pewno nie jest odpowiednim zwierzęciem dla Ciebie.

Seter irlandzki – cena

Cena szczenięcia setera irlandzkiego waha się od 2000 zł do nawet 4500 zł. Decyduje o niej jego pochodzenie, wiek, płeć, a także zgodność z wzorcem rasy. Ceny psów rasowych z profesjonalnych hodowli seterów irlandzkich są wysokie, ponieważ składają się na nie m.in.: koszty opieki nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na socjalizację szczeniąt.

Seter irlandzki – pielęgnacja

Ważnym elementem pielęgnacji setera irlandzkiego jest dbanie o jego oklapnięte uszy. Trzeba regularnie kontrolować ich stan i czyścić je specjalnym preparatem zaleconym przez lekarza weterynarii. Po każdej kąpieli muszą zostać dokładnie osuszone, aby zapobiec rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów.

Setery irlandzkie powinny być regularnie i stosunkowo często czesane, by zapobiec tworzeniu się kołtunów na ich sierści. W okresie linienia zwierzęta należy szczotkować codziennie, a poza nim – raz w tygodniu oraz w razie potrzeby, np. po intensywnym spacerze, żeby wyczesać kurz i inne zabrudzenia.

Kąpiele psa przeprowadzamy w razie potrzeby. Setera irlandzkiego należy myć szamponem dla psów długowłosych o delikatnej sierści.

Seter irlandzki – żywienie

 • Dietę setera irlandzkiego trzeba dostosować do jego wieku, rozmiarów i aktywności fizycznej.
 • Optymalny pokarm to pełnoporcjowa karma gotowa dla psów ras średnich, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
 • Należy ustalić dokładne dzienne zapotrzebowanie energetyczne czworonoga i według niego odmierzać mu porcje pokarmu. Psy nie mogą mieć stałego dostępu do jedzenia ze względu na ryzyko nadwagi i otyłości.
 • Setery irlandzkie mają predyspozycje do groźnego rozszerzenia i skrętu żołądka, dlatego jedzenie powinno się podawać w 3–4 małych porcjach dziennie. Po każdym posiłku pies musi odpocząć, zanim podejmie aktywność fizyczną.

Seter irlandzki – zdrowie

Przyszli opiekunowie często zastanawiają się, ile żyje seter irlandzki i na co choruje. Przeżywa on średnio 12–15 lat i cieszy się stosunkowo dobrym zdrowiem. Nie omija go jednak ryzyko niektórych chorób. Setery irlandzkie są podatne na:

 • entropium (wwinięcie fragmentu powieki),
 • wyspiaka trzustki,
 • hiperkeratozę opuszków palcowych,
 • odbarwienie lusterka nosowego,
 • pierwotny łojotok,
 • zapalenie uszu,
 • kardiomiopatię rozstrzeniową,
 • niedokrwistość i małopłytkowość,
 • nadwrażliwość na gluten,
 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • wrodzony przełyk olbrzymi.

Seter irlandzki – ciekawostki

 • Wśród najpopularniejszych opiekunów seterów irlandzkich byli prezydenci Stanów Zjednoczonych, m.in. Harry Truman i Richard Nixon.
 • Setery pierwotnie wykorzystywane były w polowaniach na ptactwo. Jako jedne z nielicznych ras potrafią łapać tzw. wysoki wiatr, czyli tropić zapachy znajdujące się wysoko nad ziemią.

Seter irlandzki – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki rasy seter irlandzki: Kira, Karmen, Leya, Roxi, Fuzja.

Przykładowe imiona dla psa rasy seter irlandzki: Burbon, Koral, Nixon, Riki, Szafran.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Właściwe żywienie psów kastrowanych

Ważne jest także kontrolowanie częstotliwości spożywanych przez pupila posiłków, w przeciwnym razie może wystąpić u niego nadwaga. Jaka karma dla psa po kastracji będzie najlepsza? Jak zadbać o właściwe żywienie pupila po zabiegu?

Ciekawostki

Aktywne inaczej. Stereotypy ras psów

Obiegowe opinie o rasach zwykle „szufladkują” poszczególne psy  i przyczyniają się do powstawania stereotypów. I tak do policji nadają się tylko owczarki, do terapii labradory,

Zdrowie

Kołnierz ochronny dla psa – kiedy należy go założyć?

Takie akcesorium wygląda nietypowo i może sprawiać wrażenie, jakby bardzo przeszkadzało zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu, tak naprawdę jest niezbędnym elementem rekonwalescencji po niektórych zabiegach weterynaryjnych

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres