Rottweiler

Rottweiler

Dla wielu osób rottweilery kojarzą się wyłącznie z siłą oraz z tym, że zaliczane są do ras niebezpiecznych. Zwykle jednak są to psy spokojne, przyjazne i niezwykle wierne. Jak dokładnie wygląda rottweiler, co warto wiedzieć o jego żywieniu i zdrowiu? Ile żyje rottweiler i w jakim filmie zagrał główną rolę? Sprawdź!

Klasyfikacja FCI 2 FCI (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 1 (molosy typu mastif)
Długość życia 9–12 lat
Charakter
 • psy o przyjaznym nastawieniu, chętne do pracy, pokorne i przywiązane do opiekunów
 • zwykle pewne siebie, opanowane, spokojne i uważne na to, co dzieje się wokół nich
 • nie lubią się nudzić, potrzebują zarówno aktywności fizycznej, jak i stymulacji poznawczej. 
 • sprawdzają się jako psy stróżujące, silnie bronią swojego terenu, opiekunów oraz rzeczy (przed osobami, których nie znają)
 • wyprowadzone z równowagi mogą być dużym zagrożeniem, zaliczane są do ras niebezpiecznych
Rozmiar wzrost: 61–68 cm (psy w kłębie), 56–63 cm (suki w kłębie)

masa ciała: około 50 kg (psy), około 42 kg (suki)

Sierść umaszczenie: czarne, wyraźnie odgraniczone podpalania na pysku, policzkach, szyi, łapach, a także w okolicach oczu i pod ogonem

sierść: na wierzchu twarda, krótka, gęsta i mocno przylegająca.

Rottweiler – historia

Powszechnie rottweilery uważa się za jedną z najstarszych ras psów. Jej korzenie sięgają jeszcze czasów Cesarstwa Rzymskiego. Używano ich do wypasania i zaganiania bydła, towarzyszyły też legionom w wyprawach za Alpy. Miały wówczas za zadanie bronić obozów i pilnować zwierząt hodowlanych. Rzymianie odeszli, psy pozostały. 

W południowej Bawarii, w dolinie Neckaru doszło do wymieszania tych czworonogów z miejscowymi psami. Pełniły one te same funkcje – pilnowały dobytku, pasły i zaganiały bydło. W razie potrzeby zaprzęgano je do wózków, były wystarczająco silne, by poradzić sobie ze sporymi ciężarami. W okolicach miasta Rottweil szczególnie upodobali je sobie rzeźnicy, więc zaczęto je nazywać psami rzeźnickimi z Rottweil, a w końcu rottweilerami. 

W początkach XX wieku zainteresowała się nimi kynologia, a także policja. Okazały się znakomitymi psami służbowymi. Zostały oficjalnie uznane za rasę w 1910 roku. Charakter i cechy użytkowe szybko zjednały im grono gorących miłośników i stały się znane poza granicami Niemiec.

Rottweiler – wygląd

Jak wygląda rottweiler? Charakteryzuje się masywną, a jednocześnie szlachetną sylwetką. Jest to zwierzę średniej wielkości – psy mogą mierzyć do 68 cm i ważyć około 50 kg, natomiast suki do 63 cm, a ich masa ciała to zwykle około 42 kg. Zęby rottweilerów są mocne, oczy mają kolor ciemnobrązowy, uszy zwisają, są szeroko osadzone, a ich ułożenie sprawia, że czaszka wygląda na szerszą.

Ogon rottweilera jest dosyć długi. Kiedy jest opuszczony, sięga do pięt psa lub nawet nieco dalej. Niestety, wciąż zdarzają się rottweilery bez ogona. Jego obcinanie nadal jest w niektórych miejscach praktykowane. Pamiętajmy jednak, że ogon pełni wiele funkcji – od wyrażania emocji po pomoc w pływaniu, a powodowanie bólu związanego z jego obcinaniem jest niczym nieuzasadnione i w naszym kraju takie procedury są nielegalne.

Rottweiler – charakter

Rottweilery, choć zalicza się je do ras niebezpiecznych, są wobec opiekunów wierne, oddane i chętnie się uczą. Lubią mieć wyznaczone zadania, cechują je inteligencja, pokora i posłuszeństwo, co sprawia, że treningi z nimi stanowią prawdziwą przyjemność. Do tego psy te wyróżniają się pewnością siebie, zrównoważeniem, zwykle nie okazują agresji. Podkreślmy – zwykle, ponieważ niektóre osobniki płci męskiej mogą wykazywać agresywne zachowania wobec innych psów (ta sama płeć jest w tym przypadku bardzo ważna, najczęściej agresja ta nie dotyczy suk). W takich przypadkach, gdy napięcie, frustracja lub inne czynniki sprawią, że rottweiler przestanie nad sobą panować, rzeczywiście może stanowić niebezpieczeństwo dla otoczenia. Staje się wtedy gwałtowny i nieprzewidywalny, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie szkolenia psa, by od małego miał wpajane podstawowe komendy. 

Najczęściej jednak rottweilery to przyjazne, spokojne i oddane swojej rodzinie psy. Wykazują się opiekuńczością, również wobec dzieci, dlatego w większości przypadków mogą mieszkać z nimi w jednym domu. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się zostawiać zwierzęcia sam na sam z najmłodszymi – bezpieczeństwo i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom to priorytet.

Rottweiler – cena

Chcąc przyjąć do swojej rodziny rottweilera rodowodowego, musimy liczyć się z wydatkiem minimum 2500 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się na hodowlę o wyjątkowych osiągnięciach wystawowych, cena ta może sięgnąć nawet 7000 zł.

Na cenę rasowego psa z profesjonalnej hodowli składają się następujące czynniki:

 • opieka nad matką przez całe jej życie, 
 • opieka weterynaryjna nad matką w czasie ciąży oraz nad szczeniętami, 
 • optymalna dla danej rasy dieta,
 • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Rottweiler – pielęgnacja

Pielęgnacja rottweilera jest dość prosta. Wystarczy, że będzie czesany raz w tygodniu, a w okresie linienia nieco częściej, chociaż pies ten nie linieje intensywnie. Jeśli chodzi o kąpiele, nie powinno się wykonywać ich często, ponieważ naruszają one naturalną warstwę ochronną skóry. Mycie czworonoga powinno odbywać się zawsze z zastosowaniem specjalnego szamponu dla psów. 

Niezależnie od rasy psa pamiętajmy też o konieczności regularnego sprawdzania stanu jego zębów, oczu, uszu oraz pazurów. W przypadku tych ostatnich, jeśli zwierzę nie ściera ich samo, konieczne jest obcinanie. Warto zwracać uwagę na stan oczu czworonogów, ponieważ rottweilery mają predyspozycje do występowania entropium i ektropium. Jeżeli czworonóg cierpi na przewlekłe stany zapalne oczu czy skurcze powiek, może to wskazywać właśnie na te schorzenia. 

Rottweiler – żywienie

Żywienie rottweilerów powinno bazować na pełnoporcjowych karmach, zarówno suchych, jak i mokrych, które stworzone są przez ekspertów. Tego typu pożywienie, tj. pełnoporcjowe, dostarcza nie tylko niezbędnych dla psa składników odżywczych, lecz także dba o ich odpowiednie proporcje. W przypadku opisywanej tu rasy szczególnie warto mieć na uwadze ilość dostarczanych czworonogowi kalorii, ponieważ rottweilery mają tendencję do tycia. Otyłość jest zaś poważną chorobą, odbijającą się m.in. na układzie kostnym psa. Poza tym wszelkie inne czynniki wpływające na sposób żywienia rottweilerów nie odbiegają od wskazówek dotyczących żywienia innych psów. Planując dietę czworonoga, należy brać pod uwagę jego:

 • wiek,
 • ogólny stan zdrowia,
 • masę ciała,
 • poziom aktywności,
 • dodatkowe czynniki, jak np. ciąża u suki.

Rottweiler – zdrowie

Ile żyje rottweiler? Średnia długość życia tej rasy to 9–12 lat. Warto przy tym zwrócić uwagę na problemy zdrowotne, które dokuczają psom tej rasy. 

Rottweilery szczególnie narażone są na dysplazję stawów biodrowych (HD). Przede wszystkim odpowiadają za to czynniki genetyczne. Co jednak ważne, my, ich opiekunowie, możemy pomóc naszym czworonogom, by jak najdłużej lub w jak najmniejszym stopniu odczuwały objawy tego schorzenia. Istotna jest w tym przypadku dieta, która musi dostarczać taką ilość energii, by nie doprowadzić do wspomnianej już otyłości. Należy też uzupełniać GAG (glikozaminoglikany), czyli siarczan chondroityny, kwas hialuronowy i glukozaminę, ponieważ to właśnie one uczestniczą w metabolizmie tkanki chrzęstnej. W diecie pupila ważna jest również optymalna zawartość wapnia i fosforu – te pierwiastki, we właściwych dla psa w danym wieku proporcjach, znajdują się w pełnoporcjowych pokarmach dla zwierząt. 

Szczenięta rottweilerów, bardziej niż szczenięta innych ras, są podatne na parwowirozę, czyli poważną wirusową chorobę, nazywaną psim tyfusem. Z tego powodu wyjątkowo ważne jest odpowiednio wczesne szczepienie – pierwszą dawkę podaje się już 6 tygodni po przyjściu młodych na świat. U rottweilerów zdarza się także tzw. trądzik (stan zapalny mieszków włosowych, którego objawami są widoczne pod sierścią krostki i grudki) oraz enostoza, tzn. młodzieńcze zapalenie kości. Psy mogą mieć też problemy z powiekami, co nieraz wymaga interwencji chirurgicznej (wspomniane entropium i ektropium). Opiekunowie muszą też zwracać uwagę na problemy z układem pokarmowym swojego czworonoga, ponieważ rottweiler to rasa predysponowana do rozszerzenia i skrętu żołądka. Należy pamiętać, by psy dostawały posiłek zawsze po spacerze lub intensywnej aktywności (co najmniej 15–30 minut po powrocie do domu i odpoczynku), a nigdy przed.

Rottweiler – ciekawostki

Czy wiesz, że rottweilery grały w filmach? Przykładem może być familijna komedia amerykańska z 2018 roku pod tytułem Wyszczekani. Głównym bohaterem jest tam rottweiler o imieniu Max – psi policjant, który ma rozwiązać sprawę handlu zwierzętami.

Rottweiler – przykładowe imiona

Proponowane imiona dla psów rasy rottweiler: Batman, Black, King, Devil, Heros, Herkules, Negro, Rocky;

Proponowane imiona dla suk rasy rottweiler: Queen, Cola, Kira, Delicja, Nutella.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 10

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Wesoły pies na spacerze
Żywienie

Letnia dieta dla psa

Kiedy na dworze robi się gorąco, nasze czworonogi wymagają od nas więcej troski.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres