Pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski to rasa, która pierwotnie służyła do obrony stad owiec w Pirenejach. Dziś towarzyszy człowiekowi głównie jako pies rodzinny i stróżujący. Jest bardzo duży i ma długą, gęstą sierść, dlatego najlepiej czuje się w domu z ogrodem, gdzie może spędzać większość dnia na zewnątrz. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć jako przyszły opiekun.

Pirenejski pies górski – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego)
Długość życia 10–12 lat
Charakter inteligentny, odważny, z silnym instynktem obronnym
Rozmiar wielkość (wysokość w kłębie): psy 70–80 cm, suki 65–75 cm, tolerancja +2 cm w przypadku prawidłowo zbudowanych osobników

masa ciała: psy 50–60 kg, suki 40–55 kg

Sierść szata: gruba, długa, gęsta, przylegająca, z gęstym podszerstkiem

umaszczenie: białe lub białe z łatami (szarymi, jasnożółtymi lub pomarańczowymi)

Kraj pochodzenia Francja

Pirenejski pies górski – szczypta historii

Pierwsze wzmianki na temat pirenejskiego psa górskiego pochodzą z 1407 roku – pirenejczyki stróżowały w tym czasie na zamku w Lourdes. W 1675 rasa ta zyskała status królewskiej – jej przedstawiciele mieszkali w Wersalu i innych siedzibach władców Francji. To oczywiście sprawiło, że pirenejskie psy górskie stały się bardzo pożądane przez największe rodziny magnackie, jednak w XIX wieku liczebność tych zwierząt znacznie spadła, ponieważ po rewolucji arystokracja bardzo zubożała. W samych Pirenejach, gdzie psy te broniły stad owiec przed atakiem niedźwiedzi i watah wilków, czworonogi te przestały być tak potrzebne jak dawniej, bo drapieżniki zostały niemal całkowicie wytępione.

W 1907 roku kilku hodowców, kierowanych przez księcia de Bylandt, wybrało się na wyprawę w góry, gdzie udało im się kupić kilkanaście typowych pirenejskich psów górskich. Założyli oni Club du Chien des Pyrenées. Niezależnie w tym samym roku powstał klub w Lourdes. Duże straty w hodowli rasy spowodowała pierwsza, a potem druga wojna światowa. O przyszłości pirenejskich psów górskich zadecydowała nie ich ojczyzna, ale Wielka Brytania i USA. Do dziś są one w tych krajach liczniejsze niż we Francji.

Pirenejski pies górski – wygląd 

Pirenejski pies górski to duży, masywny pies o charakterystycznym gęstym, grubym i długim futrze. Obfite włosy tworzą wyraźną kryzę na szyi, a na udach portki. Ogon również pokrywa długa sierść, która przybiera kształt pióropusza. Umaszczenie jest czysto białe lub z niedużymi łatami (szarymi, żółtymi lub pomarańczowymi), najczęściej umiejscowionymi na głowie i przy nasadzie ogona, rzadziej na tułowiu.

Głowa pirenejskiego psa górskiego wydaje się niezbyt duża w stosunku do jego wielkości. Czaszka jest trochę wysklepiona, zaokrąglona, stop niewielki, a kufa krótsza od czaszki, szeroka, zwężająca się ku nosowi. Oczy mają kształt migdała i są nieco skośne, koloru bursztynowobrązowego. Małe, trójkątne uszy są lekko zaokrąglone i nisko osadzone. Zwisają i mocno przylegają do głowy.

Pirenejski pies górski – charakter

Pirenejski pies górski charakteryzuje się spokojem, siłą i zwinnością oraz łagodnością wobec swojej rodziny. Ze względu na pasterskie pochodzenie ma głęboko zakorzeniony instynkt obronny, więc świetnie sprawdza się w roli stróża. Pirenejski pies górski darzy swojego opiekuna dużym przywiązaniem, choć jest dość powściągliwy w okazywaniu uczuć. W stosunku do obcych bywa nieufny.

Wykazuje dużą dozę samodzielności i niezależności, dlatego szkolenie tego czworonoga nie należy do najłatwiejszych, choć jest konieczne. Pirenejski pies górski wymaga wczesnej socjalizacji i odpowiedniego, bardzo konsekwentnego wychowania. Ważna jest przy tym dobra relacja z opiekunem. Pies chętnie będzie wykonywał polecenia człowieka, któremu ufa.

Pirenejski pies górski – dla kogo?

Pirenejski pies górski to doskonały pies stróżujący i rodzinny. Ze względu na gabaryty i pasterskie korzenie najlepiej czuje się w domu z ogrodem, który może spokojnie „patrolować”. Może przebywać w kojcu, ale równocześnie wymaga częstego kontaktu z opiekunami. Potrzebuje dużo ruchu i oprócz biegania po posesji trzeba z nim codziennie wychodzić na spacery, podczas których będzie miał kontakt z innymi ludźmi oraz z psami.

Rasa ta zdecydowanie nie nadaje się na pierwszego pupila dla osoby, która nie miała do tej pory styczności z psami. Pirenejski pies górski jest zwierzęciem wymagającym, potrzebuje doświadczonego i konsekwentnego opiekuna.

Pirenejski pies górski – cena

Pirenejski pies górski należy do stosunkowo drogich czworonogów. Jego cena waha się od 2500 do 5000 zł w zależności od pochodzenia, wieku czy płci. Hodowla pirenejskich psów górskich to dla hodowcy nie lada wyzwanie. Musi on poświęcić sporo czasu i finansów na: opiekę nad suką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz socjalizację. To wszystko sprawia, że cena pirenejskiego psa górskiego jest tak wysoka.

Pirenejski pies górski – pielęgnacja

Pirenejskiego psa górskiego należy regularnie czesać (przynajmniej raz w tygodniu), aby usunąć martwy włos i utrzymać jego sierść w dobrej kondycji. Pies nie wymaga kąpieli, chyba że się mocno wybrudzi. Podczas pielęgnacji szczególną uwagę trzeba poświęcić jego małym, oklapniętym uszom – sprawdzać ich stan i w razie potrzeby wyczyścić specjalnym płynem. Poza tym należy wykonywać standardowe zabiegi, takie jak: okresowe kąpiele, przycinanie pazurów i codzienne mycie zębów.

Pirenejski pies górski – żywienie

 • Dieta pirenejskiego psa górskiego musi być dostosowana do jego wielkości, wieku i trybu życia. Trzeba pamiętać, że im pies jest bardziej aktywny, tym większe jest jego zapotrzebowanie na energię dostarczaną z pożywieniem.
 • Odpowiednim pokarmem będzie dla niego pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla psów dużych i olbrzymich.
 • W jego diecie może znaleźć się zarówno sucha, jak i mokra karma. Specjaliści zalecają stosowanie diety mieszanej, polegającej na podawaniu mokrego i suchego pokarmu w stosunku 1:1 pod względem masy produktu. Nie można też zapominać o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do świeżej wody.
 • Szczeniętom należy podawać karmę typu junior, która zawiera odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, gwarantujący prawidłowy rozwój kośćca.
 • Ze względu na predyspozycje pirenejczyka do rozszerzenia i skrętu żołądka bardzo ważne jest właściwe podawanie posiłków. Dzienną dawkę pokarmu należy podzielić na 3–4 porcje. Pomiędzy aktywnością fizyczną a jedzeniem trzeba robić co najmniej półgodzinne przerwy.

Pirenejski pies górski – zdrowie

Pirenejski pies górski żyje około 10–12 lat. Rasa przez lata przystosowała się do życia w trudnych warunkach, dlatego jej przedstawiciele charakteryzują się dużą odpornością i rzadko chorują. Trzeba jednak liczyć się z tym, że u pirenejskiego psa górskiego mogą wystąpić następujące przypadłości:

 • głuchota wrodzona (choroba typowa dla zwierząt o białym umaszczeniu),
 • dysplazja stawów biodrowych,
 • syndrom Wobblera,
 • polineuropatia z porażeniem krtani,
 • rozszerzenie i skręt żołądka.

Pirenejski pies górski – ciekawostki

 • Charakterystyczną cechą rasy są podwójne wilcze pazury, czyli w pełni rozwinięte dwa dodatkowe palce na tylnych kończynach. Ich brak uznawany jest za bardzo poważną wadę, także przednie kończyny mogą mieć dodatkowy, szósty palec.
 • Suczka tej rasy jest tytułową bohaterką popularnej książki Bella i Sebastian oraz filmu o tym samym tytule.

Pirenejski pies górski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki pirenejskiego psa górskiego: Bella, Bianka, Kontra, Salwa, Zaida.

Przykładowe imiona dla psa pirenejskiego psa górskiego: Dalton, Ernie, Gandalf, Herman, Wezyr.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Dobra relacja to nie dominacja

Pożądane zachowania można wypracować pozytywnymi wzmocnieniami. Nawet jeśli będzie to trwało nieco dłużej, da lepsze efekty.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres