Czy pinczer miniaturowy to pies dla Ciebie? Poznajmy tę rasę

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy – podstawowe informacje

Długość życiado 15 lat
Charakterżywiołowy, lubi zabawę, pogodny, wierny, wrażliwy, czujny, niezależny, rezolutny
Rozmiarod 25 do 30 cm wysokości w kłębie,  masa ciała pomiędzy 4 a 6 kg 
Sierśćkrótka, gęsta, przylegająca, twarda i gładka, w kolorze jednolicie rudym lub podpalana

Pinczer miniaturka – historia rasy

Korzenie pinczerów sięgają XIX wieku. Rasa ta wywodzi się z Niemiec, od 1870 roku jest uznana oficjalnie w annałach kynologicznych. Protoplaści współczesnych pinczerów pełnili funkcję stróżów polujących na małe gryzonie w gospodarstwach. Później dzięki swojej urodzie zwierzęta te skradły serca niemieckiej arystokracji i stały się psami do towarzystwa. 

Pinczer miniaturka – opis rasy

W typie pinczerów wyróżniamy trzy rasy: dobermany, pinczery średnie i miniaturki. O miniaturowych pinczerach często mówi się też: ratlerek miniaturka. Opis rasy nie nastręcza większych trudności, ponieważ pinczer miniaturowy to pomniejszona wersja pinczera niemieckiego, ale pozbawiona cech karłowatości. Psy te charakteryzują się zwartą i elegancką budową ciała, która jest dobrze widoczna pod krótką sierścią. Są bardzo proporcjonalnie zbudowane, o czym świadczy to, że długość ich głowy jest równa dokładnie połowie długości grzbietu. Mają wyraźnie rozwinięty i czarny nos, a ich oczy są zawsze ciemne. Pinczery miniaturowe mają wysoko osadzone uszy, tworzące kształt litery V, skierowane do przodu. Rasa ta charakteryzuje się krótką, gęstą, przylegającą i gładką sierścią, która jest twarda w dotyku. Występują w dwóch umaszczeniach – czarno-podpalanym i jednolicie rudym, o różnym nasyceniu. Nazwę  pinczer miniaturowy brązowy najczęściej przypisuje się psu o tym drugim rodzaju maści.

Pinczer – charakter

Miniaturowe pinczery są zwierzętami o bardzo wesołym i pogodnym usposobieniu. Do tego, w przeciwieństwie do wielu innych małych ras, mogą pochwalić się godną podziwu kondycją fizyczną. Można z nimi jeździć na wycieczki i zabierać je na długie spacery. Szybko okazuje się, że nie są to forsowne aktywności dla tych małych, ale bardzo silnych psów. Popularne ratlerki zawsze złaknione są uwagi opiekunów, a obcych traktują na początku z nieufnością. Są bystre, mają temperament, są odważne, często czujne i spostrzegawcze. Cenią spokój w domu, w którym mieszkają, dlatego też nie uważają małych dzieci za idealnych partnerów do ciągłej zabawy. 

Ile kosztuje pinczer miniaturka?

Jest wiele czynników, które decydują o tym, ile kosztuje pinczer miniaturowy. Cena zależy od charakteru, urody i rodowodu psa. Uznane i certyfikowane hodowle pinczera miniaturowego wyceniają szczenięta pomiędzy 1200 a 2500 złotych. Najwyższą cenę zapłacimy za szczenięta pochodzące od najbardziej utytułowanych rodziców. 

Innymi cechami, które wpływają na wartość danego psa, są: wiek, płeć oraz zgodność z wzorcem ras FCI. Cena szczenięcia obejmuje także opiekę nad matką przez całe jej życie, a także żywienie suki i jej młodych oraz dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie czworonogów. Decydując się na kupno szczenięcia, wybierzmy  renomowaną hodowlę, będącą  członkiem ZKwP. Jest to gwarancja, że psy są zdrowe i  mają wszystkie niezbędne badania i szczepienia. 

Pinczer miniaturowy – wychowanie grzecznego psa

Te małe psy dzięki pamięci genetycznej zachowały pewne cechy charakteru swoich pokaźnych przodków, dlatego też czasami wykazują pewną skłonność do przywództwa. Z tego powodu musimy być odpowiedzialnym opiekunem i konsekwentnie prowadzić psa w taki sposób, aby powściągnął tego rodzaju  zapędy. Pinczery muszą się uspołeczniać od bardzo młodego wieku, wtedy stają się oddanymi i rodzinnymi psami. To bardzo inteligentna rasa, której przedstawiciele chętnie współpracują z opiekunem w ramach szkolenia i z przyjemnością uczą się nowych komend.

Jak dbać o ratlerki? 

Pinczery miniaturowe pozostawiają w mieszkaniu krótką, twardą sierść, którą trudno usunąć z dywanów i tapicerki mebli. Najlepszym sposobem, by ograniczyć wypadanie sierści, jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Możemy także od czasu do czasu kąpać czworonogi, dodając do kąpieli specjalny balsam wzmacniający włosy. Jeśli nie mamy pewności, jaki preparat wybrać, zapytajmy lekarza weterynarii.

Dla pinczerów do czesania wskazana będzie włosiana szczotka o równej szczecinie, która dobrze przylega do ciała zwierzęcia i dokładnie usuwa  nadmiar sierści. Możemy też zdecydować się na gumową szczotkę o miękkich, elastycznych końcówkach. Przed szczotkowaniem należy delikatnie zwilżyć włosy psa. Pamiętajmy też, aby nigdy nie czesać czworonoga pod włos, dotyczy to każdej rasy, nie tylko ratlerków. 

Jak karmić pinczery?

Małe rasy psów charakteryzuje szybki metabolizm, dlatego powinny otrzymywać większą liczbę posiłków niż duże rasy. Nie znaczy to, że posiłki te powinny być obfite. Wręcz przeciwnie, należy przygotować małe porcje, dokładnie odmierzone, zgodnie z zaleceniami producenta pożywienia. 

Psa powinniśmy karmić zbilansowaną i kompletną karmą. Dzięki temu zyskamy pewność, że dostarczamy czworonogowi  wszystkich składników, których potrzebuje do zdrowego, pełnego energii życia. Dla pinczerów wybierzmy oczywiście karmę stworzoną z myślą o małych psach. Różni się ona nie tylko składem, lecz także produkowana jest w mniejszych kawałkach, łatwiejszych  do pogryzienia dla miniaturek.  

Ile żyją pinczery?

To, ile żyją pinczery, zależy od troski, jaką je otaczamy. Ważne, aby były zadbane, czyste, w dobrej kondycji, karmione pożywieniem wysokiej jakości i regularnie odwiedzały lekarza weterynarii. Na to, ile żyje pinczer, wpływają oczywiście również indywidualne cechy danego psa. Przyjmuje się, że zadbany osobnik dożywa nawet 15  lat. 

Pinczer miniaturka – najczęstsze choroby

Pinczery miniaturowe mają krótką sierść i niewielką masę ciała, dlatego są mało odporne na niską  temperaturę. Przy uwielbieniu, jakim te psy darzą spacery, może stać się to dla nich problemem podczas zimowych wyjść na dwór. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup psiej kamizelki. Ratlerki czują się doskonale w takich ciepłych dodatkach. 

Pinczery mają tendencję do zwichnięcia rzepki, dlatego sprawdźmy historię chorób w rodzinie psa i upewnijmy się, że jego przodkowie nie mieli tego typu problemów zdrowotnych. 

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chcemy adoptować przedstawiciela rasy pinczer miniaturowy? Waga tego psa nie powinna nigdy przekraczać 6 kg. Niestety ratlerki mają skłonność do przejadania się. To do nas, opiekunów, należy więc dbanie o odpowiednią podaż kaloryczną i niedopuszczanie do przekarmienia czworonoga.

Jak wszystkie małe psy, ratlerki miewają tendencję do problemów z uzębieniem, a konkretnie odkładaniem się kamienia nazębnego. Rozwiązaniem tego problemu jest szczotkowanie zębów czworonoga, zapewnianie mu karmy dobrej jakości i stosowanie przeznaczonych dla psów przysmaków dentystycznych oraz gryzaków, które ułatwiają ścieranie osadu nazębnego.   

Imiona odpowiednie dla pinczerów

Wybierając imię dla naszego czworonoga, kierujmy się oczywiście naszym gustem. Istnieją też jednak pewne zasady, które warto wziąć pod uwagę. Krótkie, dźwięczne imiona są łatwiejsze do zapamiętania dla psa. Także imiona zawierające literę R bardziej  zwracają uwagę zwierzęcia  ze względu na dźwięczność. 

Imiona dla psów: Wtorek, Świder, Morek, Korek, Amper

Imiona dla suczek: Bubu, Mojra, Ajsza, Numi, Sara 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 35

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres