Canaan Dog

Pies z Kanaanu

Pies z Kanaanu należy do jednej z najstarszych ras psów. Ten pochodzący z Izraela dziki pies służył żołnierzom w czasie II wojny światowej do wykrywania min i poszukiwania rannych. Silne więzi stadne jego przodków sprawiają, że jest gotów z poświęceniem bronić członków swojej rodziny. Dowiedz się, jaki jest i jak wygląda pies z Kanaanu.

Canaan dog – podstawowe informacje

Grupa 5 FCI (szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 6 (psy ras pierwotnych; bez prób pracy)
Długość życia 12–15 lat
Charakter spokojny, nieufny wobec obcych, niezależny, terytorialny, inteligentny
Rozmiar pies: masa ciała: 20–25 kg, wzrost: 51–61 cm

suka: masa ciała: 18–20,5 kg, wzrost: 48–58 cm

Sierść krótka lub średniej długości, podszerstek miękki i obfity
Kraj pochodzenia Izrael

Canaan dog – odrobina historii

Pochodzący z Izraela canaan dog to prymitywna rasa psów, która została nieznacznie przekształcona przez człowieka. W jaskiniach liczących ponad 7 tys. lat, znajdujących się na południe od Tel Awiwu, archeolodzy znaleźli szkielety 700 psów z V wieku p.n.e., identycznych z tymi, jakie mają współczesne psy kananejskie.

 

Pies z Kanaan jest potomkiem dzikich psów (pariasów) żyjących kiedyś na Bliskim Wschodzie. Fragmenty biblijne sprzed 3000 lat wspominają o psach, które opiekowały się stadami i obozami w regionie Kanaan. Podobizna psa kananejskiego widnieje również na malowidłach jaskini Synaj z 2000 roku p.n.e.

 

Najstarsza z ras pariasów przetrwała w tym rejonie powstanie trzech wielkich religii, panowanie Rzymian, wyprawy krzyżowe i niezliczone wojny. Od wieków jej przedstawiciele służyli miejscowej ludności jako psy pasterskie i stróżujące.

 

W latach 30. ubiegłego stulecia przestały być jedynie ciekawym reliktem minionych czasów. Jednym z celów rodzącego się właśnie państwa żydowskiego było sprowadzenie sprawnego, dzielnego i zdrowego psa, przystosowanego do życia w trudnych warunkach, który mógłby służyć w armii. Zadanie to powierzono profesor Rudolfinie Menzel z Wiednia, znanej ze swych prac nad psim behawiorem. Jako specjalistka w dziedzinie kynologii szybko zdała sobie sprawę, że europejskie rasy psów używane zwykle przez wojsko nie zdadzą egzaminu w tak trudnych warunkach klimatycznych. Postanowiła więc przyjrzeć się psom pariasom, używanym przez żyjących na pustyni Beduinów. Dzikie czworonogi doskonale sprawdziły się jako psy wartownicze, poszukujące rannych i wykrywające miny. Do dziś psy z Kanaanu służą w izraelskiej armii.

 

Rola Rudolfiny Menzel była kluczowa w rozpoznaniu i ochronie rasy. To właśnie ona napisała pierwszy wzorzec w 1953 roku. Dzięki jej wysiłkom udało się zebrać sporą liczbę zwierząt i rozpocząć program hodowlany, w który aktywnie włączyła się później amerykańska kynolog i znana hodowczyni Myrna Shiboleth. W swojej hodowli Shaar Hagai kontynuuje dzieło profesor Menzel po dziś dzień.

W latach 60. canaan dog został przewieziony do Stanów Zjednoczonych, Włoch i Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała standard rasy w 1966 roku.

Canaan dog – wygląd

Pies z Kanaanu jest czworonogiem średniej wielkości, o mocnej i zrównoważonej budowie ciała. Ma smukłą, muskularną sylwetkę. Masa ciała wynosi od 18 do 25 kg, a wysokość od 48 do 61 cm. Samce są zdecydowanie cięższe i większe od suk.

Głowa: proporcjonalna, średniej długości, w kształcie tępego klina, czaszka nieco spłaszczona, stop płytki, kufa mocna, nos czarny.

Uszy: stojące, nisko osadzone, umiarkowanej wielkości.

Oczy: ciemne, w kształcie migdała, nieco skośne.

Tułów: kwadratowy, grzbiet prosty, kłąb mocno zaznaczony, lędźwie umięśnione, klatka piersiowa głęboka, niezbyt szeroka, żebra dobrze wysklepione, brzuch podkasany.

Ogon: wysoko osadzony, noszony zwinięty nad grzbietem.

Umaszczenie: od piaskowego po rudobrązowe, białe, czarne, cętkowane, z maską lub bez mogą występować białe znaczenia.

Szata: włos okrywowy krótki lub średniej wielkości, prosty, szorstki; podszerstek obfity, miękki, przylegający. Sierść zapewnia dobrą ochronę zarówno przed upałem, jak i zimnem oraz deszczem.

Canaan dog – charakter

Pochodzenie psa z Kanaanu znacząco wpływa na jego charakter. Cechuje go bardzo silny instynkt obronny i terytorialność. Pozostaje zawsze w stanie czujności i gotowości. To bardzo opiekuńczy pies, który przywiązuje się do opiekuna i będzie gotowy do obrony rodziny w razie zagrożenia. Swoją nieufność wobec obcych wyraża głośnym szczekaniem. Nie zaatakuje jednak bez powodu. Jeśli ufa swoim opiekunom, nie będzie miał problemu z gośćmi w domu czy obcymi na neutralnym terenie. Może natomiast być agresywny, gdy podczas nieobecności rodziny w domu zauważy intruza na swoim terenie (człowieka czy zwierzę).

Pies z Kanaanu jest umiarkowanie aktywny – odnajdzie się w domu, gdzie opiekunowie uprawiają sporty, ale też wystarczą mu długie spacery, podczas których będzie mógł się wybiegać. Doskonale sprawdzi się w psich sportach typu agility czy flyball. Jest bardzo wesołym i energicznym psem, potrafi biegać szybko i błyskawicznie zmieniać kierunek.

Psy z Kanaanu są bardzo silnie związane ze stadem, dlatego największą karą dla tego czworonoga jest samotność. Znosi ją bardzo źle i nie może być pozostawiony w domu przez większą część dnia. Nie będzie chodził wszędzie za opiekunem, ale lubi wiedzieć, że jest w pobliżu. Znudzony może przekopać cały ogród.

Jest bardzo inteligentny i niezależny. Nie tak chętny do szkolenia, jak inne rasy. Musi mieć z nauki jakieś korzyści, dlatego uczy się chętnie i szybko, ale tylko metodą pozytywnych wzmocnień. Warto rozpocząć szkolenie od wczesnych miesięcy życia i często je urozmaicać oraz wprowadzić do nich element zabawy. Ćwiczenia posłuszeństwa będą go po prostu nudzić.

Canaan dog nie jest skłonny do ucieczek, ponieważ ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny, co sprawia, że zwykle nie oddala się daleko od domu.

Wymaga starannej i wczesnej socjalizacji, która pomaga mu w akceptacji dzieci i innych zwierząt w domostwie.

Canaan dog – dla kogo?

Canaan dog potrzebuje cierpliwego i łagodnego opiekuna. Czworonóg jest bardzo wrażliwy i nie lubi, gdy się na niego krzyczy. Nerwowe reakcje opiekuna mogą pogłębić nieufność psa. Rasa nadaje się dla osób, które będą konsekwentne, ale uszanują też niezależność zwierzęcia.

Pies z Kanaanu lubi zabawę, dlatego dobrze dogada się z dziećmi, pod warunkiem, że będą odnosić się do niego z szacunkiem. Wobec obcych jest nieufny i podejrzliwy.

Jego spokojny i serdeczny charakter czyni go doskonałym psem do towarzystwa. Czworonóg będzie szczęśliwy w dużym domu z ogrodzeniem. Jest psem, który potrzebuje przestrzeni, dlatego nie będzie mu wygodnie w małym mieszkaniu w mieście. Silny instynkt łowiecki sprawia, że może być agresywny wobec małych zwierząt, nie lubi też innych psów, gdy te naruszają jego teren. Akceptuje je tylko wtedy, gdy jest z nimi wychowywany.

Canaan dog będzie odpowiednim psem dla opiekunów aktywnych fizycznie, zwłaszcza tych uprawiających sporty.

Canaan dog – cena

Psy z Kanaanu to bardzo rzadka rasa. Szacuje się, że na całym świecie jest od 2 do 3 tys. osobników. W Polsce istnieje tylko jedna zarejestrowana hodowla tej rasy. Cena szczenięcia wynosi od 700 do 1000 euro (3100–4500 zł). Na jego cenę składają się: opieka weterynaryjna nad suką w czasie ciąży, opieka nad szczeniętami po urodzeniu, odpowiednia dieta i czas opiekunów poświęcony treningowi oraz socjalizacji szczeniąt. Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, wybierz hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów, która jest zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Canaan dog – pielęgnacja

Pielęgnacja psa z Kanaanu jest bardzo łatwa. Zaleca się czesanie psa przynajmniej raz w tygodniu. Jak większość ras, pies kananejski linieje dwa razy do roku. Należy wtedy zwiększyć częstotliwość szczotkowania nawet do dwóch razy dziennie. Obowiązkowe są regularne kontrole u lekarza weterynarii, sprawdzanie czystości uszu i oczu. Przycinanie pazurów można ograniczyć – psy z Kanaanu mają tendencję do kopania dziur w ziemi, dzięki czemu naturalnie ścierają pazury. Należy pamiętać też o szczotkowaniu zębów czworonoga, aby uniknąć problemów z kamieniem nazębnym. Kąpiele zalecane są kilka razy w roku lub przy znaczącym zabrudzeniu sierści.

Canaan dog – żywienie

Potrzeby żywieniowe psów z Kanaanu nie różnią się znacząco od potrzeb innych czworonogów. Jak w przypadku każdej rasy, rodzaj pokarmu i jego ilość należy dostosować do wieku oraz aktywności fizycznej zwierzęcia. Pełnoporcjowy pokarm trzeba podzielić na 2-3 dawki podawane o tych samych porach w ciągu dnia. Oczywiście należy także pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu stałego dostępu do świeżej i czystej wody.

Canaan dog – zdrowie

Canaan dog to mocna, odporna i zdrowa rasa przystosowana do życia w ekstremalnych warunkach. Psy z Kanaanu żyją średnio 12–15 lat.

Mają predyspozycje do pewnych schorzeń, takich jak:

– dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,

– zwichnięcie rzepki,

– postępujący zanik siatkówki (PRA),

– ektopia jąder,

– mielopatia degeneracyjna (DM).

Canaan dog – ciekawostki

– W Izraelu pies z Kanaanu jest uznawany za symbol kraju.

– Pies kananejski jest bardzo rzadką rasą. Szacuje się, że na całym świecie istnieje od 2 do 3 tys. osobników (w tym większość w Europie i Ameryce Północnej).

– Najbardziej znanym psem z Kanaanu jest Friday, którego opiekunem w latach 90. był John F. Kennedy Jr.

– Psy z Kanaanu do dziś żyją dziko na pustyni Negew w Izraelu.

– Canaan dog ma najtwardsze ze wszystkich psów i odporne na skaleczenia opuszki łap.

– Sibercaan jest obecnie jedyną uznaną hybrydą ras canaan dog z siberian husky.

Canaan dog – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa z Kanaanu: Selim, Aron, Ariel, Baltazar, Gabriel, Axel, Bingo, Mohito, Morgan.

Przykładowe imiona dla suki z Kanaanu: Pestka, Leila, Diana, Klara, Ora, Saba, Fiona, Trufla, Zola.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Nietrzymanie moczu – tylko u człowieka?

Gdy zauważamy, że nasz pupil posikuje podczas snu, czy odpoczynku, bez pojawienia się dodatkowych bodźców, to zapewne mamy do czynienia z problemem zdrowotnym.

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres