Pekińczyk – mały pies o wielkim charakterze

Pekińczyk

Wszystko o pekińczykach. Podstawowe informacje:

Długość życia 12–15 lat
Charakter zrównoważony, niezależny, waleczny
Rozmiar rasa mała, o masie ciała maks. 5 kg (psy) i 5,5 kg (suki)
Sierść włosy długie, proste, z obfitą grzywą

Pekińczyk – pies chińskich cesarzy

Pekińczyki są psami, które hodowane były już przed wiekami. To jedna z najstarszych ras, której charakterystyczny wygląd oraz dostojne usposobienie wciąż zjednują sobie wielu miłośników przekonanych, że nie ma drugiego takiego towarzysza, jak pekińczyk. Pies ten ma mocną osobowość i konkretne wymagania. Jeśli jednak im sprostasz, odwdzięczy się bezwarunkowym oddaniem.

Ojczyzną pekińczyków jest prawdopodobnie Tybet, z którego przed 4 tysiącami lat zostały przewiezione do Chin. Tam podbiły serca cesarzy, stając się psami królewskimi. W wielu podaniach Budda i Konfucjusz otoczeni są przez „miniaturowe lwy”, które zdaniem specjalistów są właśnie metaforą opisującą pekińczyki.

Pekińczyk – wygląd

Pekińczyki są stosunkowo ciężkie, biorąc pod uwagę ich niewielkie rozmiary. Wzorcowa masa ciała tych czworonogów nie powinna jednak przekraczać 5 kg w przypadku psów i 5,5 kg w przypadku suk. Są to zwierzęta niewielkie, osiągające ok. 20 cm wysokości (mierzone w kłębie). 

Z wyglądu pekińczyki przypominają miniaturowe lwy. Ich sylwetkę można – dla wyobrażenia sobie lepiej postury psa –  wpisać w prostokąt – odległość od nasady ogona do kłębu jest większa niż wysokość od łap do kłębu. Czaszka psa jest szeroka, a  profil płaski z wysokim nosem i charakterystycznymi, szeroko rozstawionymi, dużymi oczami. Fałd nosowy może być przerwany lub jednolity, jednak pod żadnym względem nozdrza nie powinny być ściśnięte. 

Kufa pekińczyka jest szeroka, język niewidoczny. Uszy psa przylegają do głowy i u rasowych psów nie są dłuższe niż do linii wyznaczonej przez rozcięcie pyska. Szyja o dużej średnicy i krótki tułów nadają rasie specyficzny wygląd. 

Ogon tych czworonogów jest wysoko osadzony, najczęściej noszony w sposób przyległy, a zagięcie w kierunku jednego z boków zupełnie naturalne. Łapy pekińczyków są duże i stosunkowo płaskie.

Psy te występują w wielu kolorach, dlatego równie często, jak brązowy, spotykany jest pekińczyk czarny lub kremowy. Jedynym niedopuszczalnym kolorem umaszczenia jest maść wątrobiana oraz albinotyczna. Niekiedy spotkać można pekińczyka w łaty, co również nie jest niczym nietypowym.

Włosy psów tej rasy są długie i proste. Gęsta grzywa tworząca kryzę nadaje zwierzęciu wygląd lwa, co jest jednym z jego znaków szczególnych. 

Pekińczyk – charakter

Pekińczyk nie wymaga zbyt dużo ruchu i długich spacerów. Nie oznacza to jednak, że jest psem kanapowym, któremu nie należy zapewnić odpowiedniej dawki aktywności każdego dnia! Psy tej rasy uwielbiają być w centrum zainteresowania, bawić się i dokazywać wespół z opiekunami, starszymi dziećmi, a także  innymi psami o podobnym temperamencie.

Warto wspomnieć, że pekińczyki nie są najlepszymi towarzyszami  dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ cierpliwość nie należy do ich mocnych stron, a w połączeniu ze zdecydowanym charakterem czworonogów może prowadzić do konfliktów. Małe dzieci, które nierzadko nieświadomie traktują psy w sposób brutalny (ciągnąc za ucho czy ogon), mogłyby sprowokować pekińczyka do obrony. Warto pamiętać, że nasze pociechy od najmłodszych lat powinny być uczone właściwych zachowań wobec zwierząt.

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, jednak odznaczają się upartością. Z tego powodu  treningi z nimi są prawdziwym wyzwaniem. Mimo to nie warto rezygnować z pozytywnego szkolenia, gdyż jest to doskonały sposób na nawiązanie prawidłowej relacji ze zwierzęciem i zapobieganie różnorodnym problemom behawioralnym, np. nadmiernemu szczekaniu.

Rasa ta charakteryzuje się  uciążliwym dla wielu osób ujadaniem. Prawidłowa socjalizacja i dbanie o nagradzanie pożądanych zachowań od szczenięcia pomaga jednak zniwelować ten problem. 

Wybierając psa tej rasy, warto mieć świadomość, że przywiązują się one do jednej, wybranej przez siebie osoby w domu. Przywiązanie okazują chętnie i często, głównie przez kontakt fizyczny, np. siadanie na kolanach czy przytulanie się. Pekińczyki nie przepadają za obcymi, są względem nich nieufne, co wyrażają szczekaniem, powarkiwaniem i przyjmowaniem postawy obronnej. Wczesna socjalizacja stanowi  klucz do ograniczenia tych zachowań, jednak temperament rasy nie pozwala na ich pełną eliminację. 

Pekińczyk – cena 

Cena szczenięcia może zaczynać się od 2 tysięcy złotych. Niektóre psy są jednak warte znacznie więcej. Znane są sprzedaże za 6 i 7 tysięcy złotych. Jak to również bywa w przypadku innych ras, liczy się rodowód konkretnego zwierzęcia oraz liczba zdobytych przez nie nagród. 

Na cenę rasowego psa z profesjonalnej hodowli składają się następujące czynniki:

  • opieka nad matką przez całe jej życie, 
  • opieka weterynaryjna nad matką w czasie ciąży oraz szczeniętami, 
  • optymalna dla danej rasy dieta,
  • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Pekińczyk  – pielęgnacja

Piękna sierść pekińczyka wbrew pozorom nie wymaga wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Psy będące towarzyszami w domu mogą być poddane zabiegowi fryzjerskiemu polegającemu na przycięciu szaty na nogach i stopach, dzięki czemu będą mniej podatne na zbieranie brudu. Pekińczyki wystawowe powinny mieć włosy w stanie naturalnym, wyczesywane codziennie. Regularne czesanie psa sprawi, że jego sierść będzie błyszcząca i pozbawiona kołtunów. 

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji pekińczyka jest dbanie o zdrowie jego uszu oraz uzębienia. Ze względu relatywnie duże zęby (w porównaniu do rozmiarów szczęk) i duże ich stłoczenie, rasa ta jest podatna na choroby przyzębia. Regularne mycie odpowiednią pastą polecaną przez lekarza weterynarii, a także  kontrole lekarskie zapewnią psu zdrowie . 

Co jedzą pekińczyki?

Istnieją specjalne pokarmy dla pekińczyków, które zawierają optymalne dla tych zwierząt proporcje składników wpływających m.in. na wygląd sierści. Psy tej rasy powinny być karmione kompletną i zbilansowaną karmą dostosowaną do ich wielkości (czyli dla ras małych). Warto zwrócić szczególną uwagę na liczbę dostarczanych pupilowi kalorii. W przypadku tych niedużych psów opiekunowie miewają tendencję do ich przekarmiania, ponieważ tak małe czworonogi potrzebują naprawdę niewiele kalorii (około 320 kcal na dobę). Jeśli jesteś opiekunem pekińczyka, upewnij się, że nie podajesz mu zbyt wiele przekąsek. Oczywiście serwowanie psu resztek ze stołu domowników jest niedopuszczalne i może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi czworonoga. 

Co warto wiedzieć o zdrowiu pekińczyków?

Pekińczyki to psy, których średnia długość życia wynosi ok. 12 lat. Ogólnie rzecz biorąc,  nie są obciążone żadnymi chorobami charakterystycznymi dla rasy, poza kwestiami związanymi z uzębieniem. Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest bardzo istotne w profilaktyce zdrowotnej tych zwierząt.

Niekiedy słyszy się o „wypadających oczach” pekińczyków. Nie zdarza się to często, jednak jest to rasa krótkoczaszkowa, co sprawia, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Ze względu na budowę kufy, pekińczyki znane są również z głośnego chrapania i nietolerancji wysokich temperatur oraz nadmiernego wysiłku. 

Jeśli jesteś opiekunem pekińczyka, pamiętaj, że ich gęsta, obfita szata i krótki nos powodują, że psy te nie przepadają za zbyt wysokimi temperaturami. Nie przegrzewaj więc mieszkania i dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. 

Imiona odpowiednie dla pekińczyków

Często wybierane imiona dla psów rasy pekińczyk: Han, Yoko, Atom, Pekin, Milo, Teris, Chuk

Często wybierane imiona dla suk rasy pekińczyk: Fibi, Mimi, Lala, Kasumi, Yoko, Nuśka, Zetka

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Pekińczyk – mały pies o wielkim charakterze”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Uwaga! Pies złamał ogon!

Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres