Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki

Psy rasy owczarek środkowoazjatycki to doskonali obrońcy rodziny. Wiernie stróżują i troszczą się o wszystkich członków „stada”. Zwierzęta te wymagają jednak odpowiedniego wychowania. Sprawdź opis rasy i dowiedz się więcej o owczarkach środkowoazjatyckich!  

Owczarek środkowoazjatycki – podstawowe informacje

Klasyfikacja grupa II FCI, sekcja 2.2, nr wzorca 335
Rozmiar masa ciała: nie mniej niż 50 kg (psy), nie mniej niż 50 kg (suki) 

wzrost: nie mniej niż 70 cm w kłębie (psy), nie mniej niż 65 w kłębie cm (suki)

Szata sierść: gęsta, twarda, prosta, włos krótki (3–5 cm) lub długi (7–10 cm), duża ilość gęstego podszerstka

umaszczenie: dowolne z wyjątkiem błękitnego, czekoladowego i czarno-rudego (płaszczowego)  

Charakter silny, zdecydowany, dumny, niezależny, zrównoważony, spokojny, pracowity, wytrzymały, obronny, czujny
Długość życia  12–15 lat 

Historia rasy owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to jedna z najstarszych ras świata, której historia sięga ok. 4–5 tysięcy lat wstecz. Rasa ta wykształciła się naturalnie w Środkowej Azji na terenach Rosji. Jedna z teorii zakłada, że potomkami owczarków środkowoazjatyckich są mastify tybetańskie. Inna głosi, że rasa ta wywodzi się od mastifów azjatyckich. 

Ze względu na swój charakter i wytrwałość owczarki środkowoazjatyckie pracowały jako obrońcy domostw i stad hodowlanych. Były również wykorzystywane podczas polowań na dużą zwierzynę. Hodowcy wybierali najsilniejsze i najodważniejsze osobniki, chcąc otrzymać rasę krzepką i niezależną. Psy te od dawna były również doceniane przez służby obronne. 

Ostateczny wzorzec rasy owczarka środkowoazjatyckiego został opracowany stosunkowo niedawno, w 1983 roku. Obecnie rola tych psów jako zwierząt pasterskich zanika i coraz częściej stają się one towarzyszami rodzin na całym świecie. Pierwsze owczarki środkowoazjatyckie trafiły do Polski pod koniec lat 80. XX wieku i szybko zyskały uznanie.  

Jak wyglądają owczarki środkowoazjatyckie?

Pies tej rasy ma masywne i muskularne ciało. Należy do psów olbrzymich – ich wzorzec określa jedynie minimalną granicę w przypadku masy ciała i wzrostu. Zwierzę mierzy od 70 cm i zgodnie ze wzorcem osiąga masę ciała nie mniejszą niż 50 kg. Suki są trochę mniejsze – ważą od 50 kg i mierzą nie mniej niż 65 cm. 

Sierść owczarka środkowoazjatyckiego jest gęsta i twarda. Prosty włos może mieć różną długość, w zależności od dwóch wyróżnianych typów tej rasy. Owczarki środkowoazjatyckie krótkowłose cechuje sierść o długości ok. 3–5 cm, natomiast psy długowłose mają szatę sięgającą 7–10 cm długości. Umaszczenie psów tej rasy jest różnorakie. Owczarki środkowoazjatyckie mogą być czarne, białe, łaciate lub płowe. Część przedstawicieli tej rasy ma szatę pręgowaną lub czarną maskę. Wzorzec rasy nie dopuszcza jednak odcieni błękitnego, płaszczowego (czarno-rudego) i czekoladowego. 

Owczarki środkowoazjatyckie mają proporcjonalną budowę ciała. Długość ich tułowia, zgodnie ze wzorcem rasy, jest stosunkowo niewielka w porównaniu do wysokości w kłębie. Zwierzęta te mają uszy w kształcie trójkątów i szablasty lub skręcony ogon, który unosi się podczas aktywności. Nie jest to najsilniejszy pies na świecie, ale owczarek środkowoazjatycki z pewnością znajduje się w czołówce listy psów najwytrwalszych i odważnych.  

Jak pielęgnować owczarka środkowoazjatyckiego

Krótkowłose owczarki środkowoazjatyckie są mało wymagające pod względem pielęgnacji. Sierść wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Codziennie robimy to tylko w okresie linienia. Jak w przypadku każdego psa, należy również regularnie (codziennie) myć zwierzęciu zęby i przycinać pazury. Ważne jest również kontrolowanie stanu uszu i oczu pupila i przemywanie ich w razie potrzeby.

Bardzo ważne u owczarków środkowoazjatyckich jest wczesne przyzwyczajanie zwierzęcia do zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli pies nie będzie miał styczności z higieną w wieku szczenięcym, może wykazywać upór trudny do opanowania- co jest istotne zwłaszcza w przypadku czworonoga o tak dużej masie ciała. 

Jaki charakter mają owczarki środkowoazjatyckie

Wbrew pierwotnemu przeznaczeniu owczarek środkowoazjatycki nie jest typowym psem pasterskim. Ma on znacznie więcej umiejętności – dobrze wychowany wykazuje spokój i opanowanie, bywa waleczny, a także przyjacielski. Z zacięciem broni opiekuna i pozostałych członków rodziny. 

Odpowiednio socjalizowany owczarek środkowoazjatycki będzie tolerował również dzieci, ale nie należy zapominać, że jest to pies o pokaźnej budowie ciała, dlatego jego zabawy z najmłodszymi- tak jak w przypadku każdego innego czworonoga- powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. 

Ten molos o potężnej budowie jest bardzo inteligentny. Jeśli od szczenięcia jest przyzwyczajony do przebywania wśród rodziny, bez problemu porozumiewa się także z innymi zwierzętami, a w razie potrzeby staje również w ich obronie. 

Owczarek środkowoazjatycki nie będzie się dobrze czuł w mieszkaniu o małym metrażu. Chociaż raczej woli wylegiwanie się i czuwanie nad bezpieczeństwem własnego terytorium, potrzebuje również sporo przestrzeni, dlatego należy zapewnić mu wolny wybieg. Przedstawicielowi tej rasy spacery na smyczy nie wystarczą. Najlepszym domem dla owczarka środkowoazjatyckiego jest więc ten z dużym ogrodem. Opiekun nie może jednak zapominać, że czworonogi tej rasy potrzebują systematycznego wyprowadzania poza znane im miejsca. 

Należy pamiętać, że wychowanie owczarka wymaga sporego doświadczenia i konsekwencji. Przedstawiciel tej rasy nie jest więc odpowiednim kandydatem na pierwszego czworonoga. Źle prowadzony może wykazywać agresję i być bardzo nieufny wobec obcych. Nieodpowiednie podejście opiekuna może skutkować również rozwojem bojaźliwości i nadmiernej pobudliwości u tych zwierząt. 

Muskularne ciało i obfity podszerstek chroni czworonoga przed niską temperaturą i deszczem. Nie oznacza to jednak, że pies może mieszkać na dworze niezależnie od pogody. Podczas mrozów bezwzględnie należy zapewnić mu schronienie. Zaszkodzić mogą mu również upały. Powinien więc mieć miejsce, w którym może się schronić, a także stały dostęp do świeżej wody.   

Jak długo żyją owczarki środkowoazjatyckie

Średnia długość życia owczarków środkowoazjatyckich to 12–15 lat. Jest to rasa uznawana za zdrową i odporną, jednak ze względu na sporą masę ciała psy te są narażone na schorzenia, takie jak:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • skręt i rozszerzenie żołądka,
  • osteochondroza,
  • schorzenia kręgosłupa. 

Ciekawostki o owczarkach środkowoazjatyckich

  • Owczarek środkowoazjatycki to urodzony stróż stada, dlatego warto zapewnić mu punkt obserwacyjny na podwyższeniu.
  • Niegdyś owczarki środkowoazjatyckie uczestniczyły w walkach psów.
  • W niektórych miejscach w Środkowej Azji psy te wciąż pracują jako zwierzęta pasterskie. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarki środkowoazjatyckie to potężne psy. Potrzebują dużej ilości pełnoporcjowego pokarmu. Aby mogły się prawidłowo rozwijać, w ich diecie nie powinno zabraknąć żadnego niezbędnego składnika odżywczego. Duża masa ciała nie oznacza jednak, że psy tej rasy powinny jeść tyle, ile chcą. Wręcz przeciwnie, przekarmianie ich prowadzi do nadwagi i otyłości, co może przyczyniać się m.in. do problemów ze stawami i zapadnięcia grzbietu. 

Poza wyborem pełnoporcjowej karmy należy również zwrócić szczególną uwagę na godziny podawania posiłków. Psy ras dużych mają skłonność do zagrażającego życiu rozszerzenia i skrętu żołądka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zaburzenia, owczarek środkowoazjatycki powinien jeść nie wcześniej niż 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną. Również po posiłku należy ograniczyć zwierzęciu ruch przez minimum 1–2 godziny.  Dzienną dawkę jedzenia należy rozdzielić na 2-3 porcje i serwować je o stałych porach. Jeżeli podajemy psu przysmaki (np. jako nagrodę podczas treningu), pamiętajmy, aby odliczyć ich wartość kaloryczną od posiłków głównych. Przekąski mogą dostarczać maksymalnie 10% zalecanej dziennej dawki energii.

Jak nazwać owczarka środkowoazjatyckiego? Imiona

  • Przykładowe imiona dla owczarka środkowoazjatyckiego: Boss, Owi, Moon, Strong.
  • Przykładowe imiona dla suki rasy owczarek środkowoazjatycki: Sai, Rili, Winona, Zandi.

Ile kosztuje owczarek środkowoazjatycki 

Szczenię rasy owczarek środkowoazjatycki pochodzące z dobrej hodowli i posiadające rodowód kosztuje ok. 3,5–5 tysięcy złotych. Cena oczywiście może być znacznie wyższa, w zależności od indywidualnych cech zwierzęcia. 

Szukając przyszłego towarzysza i przyjaciela, z pewnością spotkasz się z wieloma ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży owczarka środkowoazjatyckiego. Warto jednak dokładnie przemyśleć wybór i sprawdzić daną hodowlę. Niektóre z nich oferują zwierzęta za niską cenę, co niestety często wynika z oszczędności, m.in. na pokarmie i opiece weterynaryjnej.

Wybierając sprawdzoną hodowlę, mamy pewność, że zarówno szczenięta, jak i ich matki są dobrze traktowane. Ich hodowcy zapewniają im należytą opiekę, a także dbają o  socjalizację, co jest szczególnie istotne w przypadku owczarków środkowoazjatyckich, które od szczenięcia powinny być przyzwyczajane do kontaktu z człowiekiem.   

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szarpak dla psa
Ciekawostki

Jak zrobić szarpak dla psa?

Zabawa z psem w przeciąganie to nie tylko pomysł na urozmaicenie nudnych spacerów. To także doskonała forma nagradzania pupila za posłuszeństwo czy postępy w szkoleniu

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres