Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to psy nie tylko towarzyszące, ale także pracujące. Służą w policji, wojsku, w ratownictwie wysokogórskim, a także pracują z osobami niepełnosprawnymi. Są wierne swojemu opiekunowi, czujne i lojalne. Potrzebują odpowiedzialnego przewodnika, który będzie w stanie rozładować ich duże pokłady energii i odpowiednio je ukierunkuje. Owczarek niemiecki w nieodpowiednich rękach może być zalękniony i niepewny siebie. Dowiedz się, jak długo żyje owczarek niemiecki, jak go pielęgnować i czym karmić.

Owczarek niemiecki – charakterystyka

FCIgrupa I, sekcja 1, nr wzorca 166
wysokość w kłębiesamica 55-60 cm, samiec 60-65 cm
masa ciałasamica 22-32 kg, samiec 30-40 kg
typ sierściszata jest podwójna – składa się z włosa okrywowego i obfitego podszerstka; włos krótki lub długi
umaszczenieczarny podpalany, czarny, szary, czarnosrebrny, sobolowy, czarny z podpalaniem czerwonobrązowym
długość życia9-13 lat
charakterinteligentny, posłuszny, ciekawski, lojalny
ciekawostkiW Polsce rasa zyskała popularność dzięki Szarikowi, który był tytułową postacią w serialu „Czterej pancerni i pies”.
zaletychętnie i szybko się uczy, odporny na niepogodę, wierny, wesoły i przyjacielski
wadypotrzebuje dużo uwagi, może się ślinić, jest predysponowany do dysplazji stawów biodrowych; psy pochodzące z niepewnego źródła (pseudohodowli) są narażone na problemy psychiczne i behawioralne – nieradzenie sobie w stresie, lękliwość, depresję

Owczarek niemiecki – wygląd

Owczarek niemiecki należy do ras dużych. To pies pasterski, który ma harmonijnie zbudowaną, wydłużoną sylwetkę z prostymi, mocnymi kończynami. Jego głowa jest duża w porównaniu do reszty ciała. Ma czarny nos, ciemne oczy w kształcie migdałowym i średniej wielkości, trójkątne i spiczaste uszy, które są skierowane do przodu. Ogon owczarków jest nisko osadzony, długi i obficie owłosiony.

Ich szata występuje w dwóch odmianach:

  • krótka – twarde i proste włosy okrywowe z gęstym podszerstkiem. Włosy są dłuższe w okolicy szyi, przedpiersia, ud i na ogonie;
  • długa – proste, długie włosy (o delikatniejszej strukturze) z gęstym podszerstkiem. Najdłuższe włosy znajdują się w okolicy przedpiersia i szyi, na udach i na ogonie. Uszy są pokryte nieco krótszymi włosami.

Owczarek niemiecki – charakter i usposobienie

To pies żywiołowy, ciekawski i pełen energii. Szybko i chętnie się uczy, dlatego często jest wykorzystywany do pracy w policji, wojsku oraz do pracy z osobami niepełnosprawnymi jako pies przewodnik. Może też pełnić rolę stróża i strzec posesji lub być typowym psem rodzinnym.

Owczarek nawiązuje silną więź ze swoim opiekunem, potrzebuje codziennej czułości i bliskości, źle znosi samotność. Uwielbia pieszczoty, dlatego z przyjemnością będzie odpoczywał razem z domownikami po intensywnym spacerze. Chętnie się bawi, lubi kontakt z innymi psami i ma dużą potrzebę aktywności fizycznej.

Dzięki testom psychologicznym hodowcy są w stanie wyeliminować z dalszego rozrodu osobniki lękliwe i niepodatne na szkolenie. Niestety, ze względu na popularność rasy, owczarki często są rozmnażane poza certyfikowanymi hodowlami. Owczarki niemieckie z pseudohodowli częściej cierpią na zaburzenia psychiczne – mogą być zalęknione, nie radzą sobie ze stresem, a nawet mogą przejawiać zachowania agresywne.

Ponadto, takie psy o wiele częściej chorują na dysplazję biodrową i łokciową, ponieważ nie wykonuje się u nich badań przesiewowych, w przeciwieństwie do psów z certyfikowanych hodowli.

Jak szybko rośnie owczarek niemiecki?

Pies należy do grupy ras szybkorosnących. Osiąga dojrzałość po ukończeniu 14-16 miesięcy i właśnie w tym wieku przestaje już rosnąć, i przybierać na wadze. Dorosłe owczarki niemieckie i seniorzy są bardziej narażeni na nadwagę lub otyłość niż młode psy, co może niekorzystnie wpływać na ich zdrowie. Dlatego należy przestrzegać ścisłej diety przez całe życie pupila.

Owczarek niemiecki – szczypta historii

Owczarek niemiecki jest potomkiem psów owczarskich z terenów dzisiejszych Niemiec. Początkowo były one bardzo zróżnicowane, zwłaszcza pod względem długości włosa i koloru, ale wszystkie odznaczały się inteligencją, sprawnością i karnością. Bardziej jednolity wygląda zyskały wtedy, gdy zainteresowali się nimi hodowcy psów służbowych.

Dla nich najbardziej pożądany był włos niezbyt długi i twardy oraz ciemna maść. Dalsze ujednolicenie rasy to przede wszystkim zasługa takich hodowców jak Arthur Meyer, Gerhard Ruth-Wandsbeck i Max von Stephanitz; ten ostatni był założycielem (1899) istniejącego do dzisiaj związku hodowców owczarków niemieckich i autorem klasycznej książki „Owczarek niemiecki w słowie i obrazie”. Jego pies, wpisany do ksiąg rodowodowych pod imieniem Horand von Grafrath, i prowadzona przez niego hodowla w pokrewieństwie, w znacznym stopniu przyczyniły się do ustalenia typu rasowego. Owczarki niemieckie szybko stały się popularnymi psami służbowymi w wojsku i policji, dopiero później zrobiono z nich „psy wystawowe”.

Sam von Stephanitz do końca życia wyznawała pogląd, że stworzona i nazwana przez niego rasa powinna być hodowana dziś jedynie do celów użytkowych. Dzisiejsze psy wystawowe bywają krytykowane za to, że znacznie odbiegają od wyjściowego ideału zarówno pod względem wyglądu (co oczywiste), jak i charakteru. Choć od psów wystawowych wymaga się zaliczenia testów psychicznych, a w przypadku ubiegania się o najwyższe tytuły, także prób pracy, podział na dwa typy jest bardzo wyraźny.

Owczarek niemiecki – dla kogo?

Owczarek niemiecki potrzebuje stanowczego i konsekwentnego opiekuna. W niedoświadczonych rękach może stać się lękliwy i niepodatny na szkolenie. Opieka nad owczarkiem wymaga przynajmniej podstawowych umiejętności szkoleniowo-trenerskich.

Owczarek niemiecki w domu i bloku

Owczarek niemiecki może być trzymany zarówno w domu, w bloku, jak i na zewnątrz. Małe przestrzenie w mieszkaniu w bloku mu nie przeszkadzają, o ile ma możliwość zaspokajać swoją potrzebę aktywności fizycznej na częstych i bogatych w nowe bodźce spacerach. Jeśli pupil nie będzie odpowiednio stymulowany na zewnątrz, a w domu lub mieszkaniu nie znajdzie sobie zajęcia, może czuć frustrację, którą manifestuje przez szczekanie, drapanie drzwi lub niszczenie przedmiotów.

Czworonóg jest lojalny wobec swojej rodziny i odważny w stosunku do obcych, dlatego sprawdzi się nie tylko w roli psa domowego, ale także jako pies stróżujący.

Niezależnie od tego, gdzie owczarek niemiecki mieszka, musi mieć regularny i intensywny kontakt ze swoim opiekunem. Pozostawiony sam sobie może stać się lękliwy i niepewny siebie.

Owczarek niemiecki sam w domu

Psy tej rasy nie znoszą dobrze samotności. Mają dużą potrzebę bliskości ze swoim opiekunem i wszystkimi domownikami, dlatego nie są polecane dla zapracowanych osób.

Owczarek niemiecki a szczekanie

Pies może być hałaśliwy, ale musisz zdawać sobie sprawę, że w ten sposób sygnalizuje potencjalne zagrożenie lub chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Zmniejszenie częstości szczekania to jeden z ważnych elementów szkolenia owczarków. Musisz jednak wiedzieć, że nie da się wyeliminować szczekania całkowicie – to ważny element komunikacji czworonoga z otoczeniem.

Owczarek niemiecki a dzieci

Owczarki są łagodne i cierpliwe wobec dzieci. Chętnie się z nimi bawią i opiekują. Ze względu na duże rozmiary psa, ich kontakt powinien być nadzorowany przez opiekuna. Czworonogi mogą niechcący przewrócić malucha lub przygnieść go podczas wspólnych zabaw. Opiekun powinien również zwrócić uwagę na to, aby dziecko traktowało psa w odpowiedni sposób.

Owczarek niemiecki a inne psy

Jeśli owczarek niemiecki w okresie szczenięcym będzie prawidłowo socjalizowany z innymi psami, nie powinien mieć trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi czworonogami. Psy chętnie bawią się w grupie, dlatego spacery wraz z innymi opiekunami oraz ich psami, z którymi Twój pupil dobrze się dogaduje, to strzał w dziesiątkę.

Owczarek niemiecki a koty

Pies traktuje wszystkich domowników, w tym także koty, jak członków swojego stada. W stosunku do obcych kotów może być nastawiony nieco mniej pokojowo. Wszystko zależy od tego, czy pupil miał wcześniej kontakt z innymi gatunkami zwierząt. Czworonóg powinien być oswajany z kotami już w wieku szczenięcym.

Podstawowe potrzeby fizjologiczne i behawioralne owczarka niemieckiego

Czworonóg musi wychodzić na spacery przynajmniej 3-5 razy w ciągu dnia, w tym jeden z nich musi być dłuższy. Ważna jest nie tylko jego długość, ale też jakość. Pies szybko się nudzi, dlatego pobyt na zewnątrz powinien być bogaty w nowe bodźce. Zabieraj go do parków dla psów, umawiaj się na wspólne spacery z opiekunami psów, z którymi Twój pupil lubi się bawić, i zaskakuj go nowymi zabawkami.

Owczarki niemieckie, oprócz codziennej dawki ruchu, potrzebują też stymulacji intelektualnej. Ćwicz z czworonogiem nowe komendy, a gdy wychodzisz z domu, zostawiaj mu zabawki logiczne oraz ulubione gryzaki.

Owczarek niemiecki a alergia na psy

Owczarki niemieckie mają gęstą, dwuwarstwową sierść, która wypada przez cały rok, dlatego nie nadają się dla osób, które mają alergię na psy.

Wychowanie owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie są podatne na szkolenie, ale potrzebują cierpliwego i wyrozumiałego opiekuna.

Nauka komend i trening z owczarkiem niemieckim

Treningi i szkolenie psa tej rasy są bardzo istotne dla jego odpowiedniego wychowania. Należy je rozpocząć już pierwszego dnia po przyjeździe do nowego domu z hodowli. Warto zapisać pupila do szkoły dla psów, w której specjaliści odpowiednio ukierunkują rozwój szczeniaka i pomogą wyeliminować wszystkie nieprawidłowe zachowania, zanim te zdążą się utrwalić.

Owczarek niemiecki – pierwszy spacer

Młode owczarki mogą ciągnąć na spacerach, dlatego zwykłą obrożę warto zastąpić szelkami z możliwością regulacji. Szczenięta owczarka niemieckiego rosną szybko, dlatego należy na bieżąco regulować wielkość szelek. Równolegle z nauką chodzenia na smyczy trzeba uczyć pupila samokontroli.

Zabawa z owczarkiem niemieckim

Czworonogi są żywiołowe, pełne energii i zawsze chętne do zabawy. Jak wszystkie psy, mają potrzebę żucia i gryzienia, dlatego warto kupić im gryzaki i szarpaki dobre do wspólnej zabawy na dworze. Dobrym pomysłem jest też dawanie im bezpiecznych naturalnych psich przysmaków do gryzienia, takich jak PEDIGREE RANCHOS Originals Bogaty w jagnięcinę 70 g lub przekąsek dentystycznych PEDIGREE Dentastix dla dużych ras.

Owczarki lubią biegać, dlatego, jeśli na spacerze nie widać żadnego psa, z którym Twój czworonóg mógłby się ochoczo pobawić, zajmij go zabawą w aportowanie piłki lub bezpiecznego dla czworonogów dysku.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Najczęstsze problemy zdrowotne owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie charakteryzują się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Cieszą się dobrym zdrowiem, ale niektóre schorzenia diagnozuje się u nich częściej, niż u innych ras. Są to między innymi:

  • dysplazja stawów biodrowych;
  • dysplazja stawów łokciowych;
  • młodzieńcze zapalenie kości;
  • alergie pokarmowe;
  • epilepsja (padaczka);
  • rozszerzenie i skręt żołądka.

Jak dbać o sierść owczarka niemieckiego?


Jak często czesać psa tej rasy? Sierść owczarka niemieckiego wymaga codziennego szczotkowania. Nieco więcej czasu zajmuje pielęgnacja owczarków długowłosych niż krótkowłosych. Do dłuższych włosów psa często przyczepiają się źdźbła trawy czy inne pamiątki ze spacerów, dlatego psy warto szczotkować wieczorem, po ostatnim spacerze.

Owczarki gubią sierść przez cały rok, a szczyt linienia przypada na wiosnę i jesień. Jeśli nie chcesz codziennie odkurzać i usuwać sierści z kanapy, pupila należy regularnie czesać i usuwać martwy podszerstek np. za pomocą furminatora.

Psa należy kąpać, gdy uznasz, że jest brudny. Nie ma tutaj żadnej zasady, która mówiłaby o tym, jak często trzeba to robić. Używaj szamponu przeznaczonego dla owczarków niemieckich lub takiego, który jest przeznaczony dla wrażliwej skóry psów.

Owczarek niemiecki – jak dbać o uszy?

Włosy w okolicy uszu mogą podrażniać ucho zewnętrzne, dlatego warto zaglądać od czasu do czasu do ucha, by sprawdzić, czy w środku nie dzieje się nic złego. Zdrowe uszy powinny być czyste w środku, niebolesne, bez żadnych wypływów i bez przykrego zapachu.

Owczarek niemiecki – jak żywić?

Psy powinny otrzymywać pełnowartościowe posiłki bogate w białko i inne niezbędne składniki odżywcze. Należy bezwzględnie przestrzegać zalecanej dziennej dawki pokarmowej i uwzględniać w niej także wszystkie psie smakołyki. Owczarki niemieckie mają tendencję do otyłości, dlatego dzienna dawka kalorii do spożycia musi być ściśle przestrzegana.

Owczarek niemiecki – karmienie szczeniaków

Szczenięta mogą być karmione zarówno karmą mokrą, jak i suchą. Podstawą diety szczeniąt ośmiotygodniowych i starszych powinna być karma sucha. Szczenięta należy karmić 2-4 razy dziennie. Zaleca się przynajmniej jeden posiłek zastępować karmą mokrą, np. PEDIGREE Junior z kurczakiem i ryżem w saszetce.

Owczarek niemiecki – karmienie dorosłego psa

Owczarki niemieckie są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego należy je karmić częściej niż dorosłe psy ras średnich, czyli 2-4 razy dziennie. Czworonóg po posiłku nie powinien uprawiać żadnej aktywności fizycznej przez około 30 minut. Na szczęście częstość występowania tego schorzenia u owczarków niemieckich jest określana jako średnia, ale kierując się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto stosować się do powyższych wskazówek i innych zaleceń lekarzy weterynarii.

Pies może być karmiony zarówno karmą suchą, jak i mokrą. Najlepsza będzie pełnoporcjowa karma przeznaczona dla psów. W trosce o zdrowe i mocne zęby, podstawą diety dorosłych psów powinna być sucha karma, która mechanicznie oczyszcza powierzchnię zębów. Możesz też dawać psu gryzaki dentystyczne, np. PEDIGREE Dentastix dla psów powyżej 25 kg, które zmniejszają odkładanie się osadu i kamienia nazębnego.

Owczarek niemiecki – karmienie starszego psa

Owczarki niemieckie to łakomczuchy, dlatego w trosce o utrzymanie ich prawidłowej masy ciała nie można ich przekarmiać. Szczególnie starsze psy mają tendencję do nadwagi lub otyłości. Wynika to ze spowolnienia procesów metabolicznych. Wszystkie psie przysmaki powinny być wliczone w dzienną dawkę pokarmową.Dietę starszych psów tej rasy można suplementować preparatami dostępnymi w przychodniach weterynaryjnych, które wzmocnią ich odporność oraz chrząstki i stawy.  Tego rodzaju dodatki powinno się stosować jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 41

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Endoskopia u psa

Endoskopia umożliwia zbadanie wnętrza organizmu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres