Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy to odmiana owczarka niemieckiego. Obecnie obowiązujący wzorzec FCI obejmuje zwierzęta z oboma typami owłosienia. Czym się charakteryzuje ta grupa domowych czworonogów? Czy jest to pies aktywny, czy raczej kanapowy? Jak reaguje na kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami? Przedstawiamy podstawowe informacje o owczarkach niemieckich długowłosych. 

Owczarek niemiecki długowłosy – podstawowe informacje

FCI grupa I (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie), nr wzorca 166
Długość życia 9–13 lat
Charakter pewny siebie, inteligentny, wytrwały, łagodny, lojalny, przyjazny, energiczny
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – 22–40 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 55–65 cm

Sierść długi włos okrywowy i krótki, gęsty podszerstek; maść: czarna, czarna podpalana, szara, śniada, czaprakowa (z maską)
Kraj pochodzenia Niemcy

Owczarek niemiecki długowłosy – szczypta historii

Historia rasy owczarek niemiecki sięga czasów średniowiecza. Wówczas na ziemiach należących do współczesnych Niemiec żyła populacja dużych psów pasterskich – hovawartów. Zwierzęta były wykorzystywane do pilnowania stad owiec i strzeżenia zagród. Pierwsza udokumentowana hodowla owczarków niemieckich została założona w 1899 roku przez Maxa von Stephanitza. Mężczyzna stworzył również pierwszy wzorzec rasy i dokonał pierwszego wpisu w księdze hodowlanej owczarków niemieckich, umieszczając w niej informacje o osobniku o imieniu Horan. W następnych latach wzorzec rasy owczarek niemiecki ewoluował (nie zawsze w dobrym kierunku), aż ostatecznie ustabilizował się w roku 2011.  

Owczarek niemiecki długowłosy – wygląd

Owczarki niemieckie (długowłose i krótkowłose) są zaliczane do ras dużych. Optymalna wysokość w kłębie u psów wynosi 60–65 cm, suki mają zazwyczaj 55–60 cm. Masa ciała dorosłego osobnika wynosi w przypadku samców 30–40 kg, natomiast w przypadku samic – 22–32 kg. Wzorzec FCI wskazuje, że sylwetka owczarka niemieckiego powinna być nieco wydłużona, lecz zwarta i dobrze umięśniona. Inne pożądane parametry fizyczne przedstawicieli tej rasy są następujące.

Głowa: proporcjonalnej wielkości, klinowata; szczęki mocne, zgryz nożycowy.

Oczy: średniej wielkości, o kształcie migdału, osadzone lekko skośnie; tęczówka jak najciemniejsza.

Uszy: średniej wielkości, trójkątne, spiczasto zakończone.

Ogon: noszony szablasto, opuszczony luźno, sięga co najmniej do stawu skokowego, ale nie dalej niż do połowy długości śródstopia.

Szata: miękki włos okrywowy i podszerstek; krótsza sierść na głowie, wewnątrz uszu, na przednich stronach kończyn i na łapach; długa, obfita sierść na szyi, tylnych kończynach, tylnej stronie przednich kończyn (do nadgarstka).

Umaszczenie: czarne, czarne podpalane, szare, śniade, czaprakowe (z maską).

Owczarek niemiecki długowłosy – charakter

Owczarek niemiecki (długowłosy i krótkowłosy) to pies niezwykle inteligentny i energiczny. Bardzo szybko się uczy, dzięki czemu jest podatny na szkolenie. To zwierzę odważne, czujne i pewne siebie, a jednocześnie zrównoważone. Przedstawiciele tej rasy mają silnie rozwinięty instynkt obrony stada, a także terenu, który uważają za swój. W związku z tym mogą być nieprzyjemne dla osób, które uznają za intruzów. Te cechy charakteru sprawiają, że owczarek niemiecki doskonale nadaje się do pracy z ludźmi, np. w służbach mundurowych czy ratunkowych.

Zwierzęta tej rasy silnie przywiązują się do swojego opiekuna i są lojalne wobec wszystkich członków rodziny. Jako psy wesołe i energiczne doskonale nadają się na czworonożnych przyjaciół dzieci. Nie należy zostawiać ich jednak samych z pociechami – niezależnie od rasy, pies powinien mieć kontakt z najmłodszymi wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Dzieci natomiast warto jak najwcześniej uczyć właściwego obchodzenia się ze zwierzętami.

Owczarek niemiecki długowłosy – dla kogo?

Owczarki niemieckie (długowłose i krótkowłose) to psy o specyficznych wymaganiach wychowawczych. Potrzebują wielu sposobności do aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej. W związku z tym opieka nad nimi wymaga poświęcenia większej ilości czasu i zaangażowania, niż ma to miejsce w przypadku przedstawicieli innych ras.

Decydując się na adopcję owczarka niemieckiego, powinniśmy mieć podstawową wiedzę o tej rasie. Najlepiej, jeśli sami interesujemy się sportem i możemy dzielić swoją pasję z ukochanym zwierzęciem. Owczarki niemieckie zwykle są doskonałymi biegaczami i pływakami. Są również odporne na niskie temperatury, dzięki czemu świetnie odnajdują się w sportach zimowych, np. w ciągnięciu psiego zaprzęgu.

Owczarek niemiecki długowłosy – cena

Cena za owczarka niemieckiego długowłosego wynosi przeciętnie 2–3,5 tysiąca złotych. Kwota ta wynika z różnych czynników, przede wszystkim kosztów ponoszonych przez hodowcę. Należą do nich:

 • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
 • opieka nad szczeniętami,
 • optymalna dieta,
 • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Jeżeli nie zależy nam, aby owczarek niemiecki długowłosy miał rodowód (a co za tym idzie, prawo do udziału w konkursach i wystawach), możemy zdecydować się na adopcję psa ze schroniska. Mieszkają tam czworonogi w typie różnych ras, które czekają na kochające domy.

Owczarek niemiecki długowłosy – pielęgnacja

Zastanawiając się nad tym, czy lepiej adoptować owczarka niemieckiego długowłosego, czy krótkowłosego, warto zwrócić uwagę na konieczność stosowania nieco bardziej rozbudowanej pielęgnacji u przedstawicieli pierwszego wymienionego typu. Zwierzę powinno być czesane co 2–3 dni, aby jego sierść była błyszcząca i się nie kołtuniła. Kąpiele psów niebiorących udziału w konkursach i wystawach powinny odbywać się 2–4 razy do roku.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, które należy regularnie wykonywać, to:

 • codzienne szczotkowanie zębów,
 • obcinanie pazurów średnio raz na 2–4 tygodnie.

Owczarek niemiecki długowłosy – żywienie

Zdrowe żywienie psa opiera się na podawaniu mu pełnoporcjowych pokarmów gotowych. Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej w 50% z jedzenia mokrego i w 50% z jedzenia suchego (pod względem masy produktów). Psy pracujące lub bardzo aktywne fizycznie mogą otrzymywać posiłki z przewagą suchych granulek, które są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków z puszki lub saszetki. Karmiąc w ten sposób czworonoga, należy szczególnie dbać o to, aby wypijał on również optymalną dla niego ilość płynów. Miska ze świeżą i czystą wodą powinna być zawsze do dyspozycji zwierzęcia. Wybierając odpowiedni pokarm, trzeba uwzględnić takie czynniki, jak: wiek, masa ciała, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej pupila. Posiłki należy podawać 2–3 razy dziennie w równych odstępach czasowych. Jeżeli mamy ochotę nagrodzić psa przysmakiem, wybierajmy specjalne pokarmy uzupełniające dla zwierząt. Pamiętajmy też, że ich wartość kaloryczna nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

Owczarek niemiecki długowłosy – zdrowie

Przeciętna długość życia owczarka niemieckiego długowłosego wynosi 9–13 lat. Jest to rasa odporna i wytrzymała, doskonale nadająca się do pracy, np. w służbach mundurowych. Choroby, które statystycznie występują u owczarków niemieckich (długowłosych i krótkowłosych) częściej niż u przedstawicieli innych ras, to:

 • dysplazja stawów biodrowych (rzadziej łokciowych),
 • zapalenie uszu,
 • zapalenie spojówek,
 • rozszerzenie i skręt żołądka.

Starsze psy niekiedy chorują na nowotwory i mają problemy z kręgosłupem.

Owczarek niemiecki długowłosy – ciekawostki

 • Ze względu na umiarkowane podobieństwo do wilków owczarki niemieckie są potocznie nazywane wilczurami. Możemy się więc spotkać z określeniem wilczur długowłosy lub wilczur krótkowłosy.
 • Odmiana długowłosa jest uznawana przez FCI dopiero od 2011 roku. Wcześniej ten typ szaty u owczarków niemieckich był niepożądany, ponieważ przeszkadzał w pracy.

Owczarek niemiecki długowłosy – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Szarik, Rubin, Rex, Cezar, Burbon.

Przykładowe imiona dla suki: Shila, Salwa, Gaja, Bella, Kala.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 12

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Owczarek niemiecki długowłosy”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Symbolika psa

Pies symbolizuje towarzysza i opiekuna. Jest postrzegany jako uosobienie lojalności, wierności, uczciwości.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres