Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie to silne, niezależne psy należące do grupy molosów górskich.  Reprezentanci tej odmiany to naprawdę duże zwierzęta, które w przeszłości miały za zadanie pilnować zagród, obiektów wojskowych i przemysłowych. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zostaniu opiekunem owczarka kaukaskiego? Oto szczegółowy opis rasy.

Owczarek kaukaski – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego), nr wzorca 328
Długość życia 1012 lat
Charakter niezależny, opanowany, pewny siebie, nieufny w stosunku do obcych, dominujący, szybki
Rozmiar olbrzymi (samce i samice):

masa ciała samca – co najmniej 50 kg, masa ciała suki – co najmniej 45 kg; wysokość w kłębie: samce  – minimum 68 cm, suki – minimum 64 cm

Sierść gruba, twarda i prosta; długość włosa okrywowego i podszerstka nie mniej niż 5 cm; umaszczenie – dowolne jednolite lub łaciate z wyjątkiem genetycznie błękitnej, czekoladowej, czarnej jednolitej lub rozjaśnianej, czarnej połączonej z innymi kolorami 
Kraj pochodzenia Związek Radziecki

Owczarek kaukaski – szczypta historii

Owczarek kaukaski (Kavkazskaia Ovtcharka) to rasa o ciekawej i długiej historii. Kynolodzy uważają, że przodkiem kaukaza jest dog tybetański, który w czasach starożytnych i średniowieczu rozprzestrzenił się na kontynencie azjatyckim, wędrując z plemionami. Tradycyjnie owczarki kaukaskie były psami pastersko-ochronnymi. Ich zadaniem było pilnowanie obejść, owiec i bydła przed atakami drapieżników. Kontrolowana hodowla owczarków kaukaskich rozpoczęła się w latach 20. XX wieku w rejonie byłego Związku Radzieckiego. Pierwszy wzorzec rasy zatwierdzono w 1984 roku, natomiast od 1969 roku zaczęła zyskiwać na popularności (w byłej NRD i RFN). Dziś w Europie pies kaukaz jest najbardziej rozpowszechniony w Czechach, na Słowacji, Węgrzech oraz we Włoszech

Owczarek kaukaski – wygląd

Owczarki kaukaskie należą do ras olbrzymich. Pożądana wysokość w kłębie u psów wynosi 72–75 cm (minimum 68 cm), a w przypadku suk 67–70 cm (minimum 64 cm). Ile ważą przedstawiciele rasy kaukaskiej? W przypadku samca owczarka kaukaskiego waga dorosłego psa powinna wynosić co najmniej 50 kg. Z kolei masa ciała dorosłej samicy to nie mniej niż 45 kg. Zgodnie z oficjalnym wzorcem rasy owczarek kaukaski to duży pies o szerokim, dobrze wyważonym tułowiu. Mocna budowa ciała zwierzęcia budzi respekt i dowodzi jego siły. Typowym chodem dla psa kaukaza jest kłus.

Głowa: masywna i szeroka czaszka z dobrze rozwiniętymi łukami jarzmowymi; niezbyt mocno zaznaczony stop; niemal płaskie czoło z niegłęboką bruzdą, głęboka kufa.

Oczy: małe, głęboko osadzone, czarne lub ciemnobrązowe.

Uszy: średniej wielkości, trójkątne i wiszące.

Ogon: wysoko osadzony, zakręcony lub szablasty, sięga stawu skokowego (gdy owczarek kaukaski jest silnie pobudzony, może wznosić się powyżej grzbietu).

Szata: prosta, gruba z dość obfitym podszyciem; na głowie i przednich kończynach włos krótszy i gęsty, na uszach i tylnej stronie ud sierść dłuższa.

Maść: dowolna jednolita lub łaciata, niedopuszczalna jedynie maść jednolicie czarna, błękitna i wątrobiana.

Owczarek kaukaski – charakter

Owczarek kaukaski to pies z natury niezależny, o dominującym charakterze (nie powinniśmy więc od niego wymagać bezwarunkowego posłuszeństwa). Nie potrzebuje ciągłej uwagi ze strony człowieka. Opiekun tego molosowatego psa rasy kaukaskiej musi być liderem, wykazywać się doświadczeniem w szkoleniu czworonogów i dużą pewnością siebie. Przy odpowiednim prowadzeniu od szczenięcych lat (konsekwentnej socjalizacji) możemy zyskać wiernego, cierpliwego i łagodnego towarzysza życia. 

Warto wspomnieć, że owczarki kaukaskie są dość nieufne wobec obcych, mogą wykazywać agresję w stosunku do nieproszonych gości, którzy przekroczą ich teren. Nie są zalecane do domów z małymi dziećmi. Ze względu na predyspozycje do stróżowania bywają szczekliwe. Nie zawsze też dobrze dogadują się z innymi czworonogami.

Owczarek kaukaski – dla kogo?

Z uwagi na znaczne gabaryty i potrzebę niezależności owczarek kaukaski idealnie nadaje się do domu z dużym ogrodem. Kaukaz do zachowania równowagi psychicznej potrzebuje przestrzeni, nie sprawdzi się więc w domu z małym ogródkiem lub – co gorsza – mieszkaniu w bloku. Ze względu na grubą sierść i podszerstek owczarek świetnie radzi sobie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. To pies, który nie jest nadmiernie energiczny, ale należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Pomimo przebywania na podwórku wskazany jest jeden dłuższy spacer każdego dnia. Owczarek kaukaski to pies stróżujący, powinien więc móc jak najdłużej przebywać na dworze.

Kto może zostać opiekunem tego niezwykłego zwierzęcia o autonomicznym usposobieniu? Kaukaski owczarek to pies idealny dla konsekwentnych i cierpliwych ludzi, którzy dysponują dużą, prywatną posesją, osób samotnych i bezdzietnych par. Z pewnością nie nadaje się na pierwszego psa.

Owczarek kaukaski – cena

Cena za owczarka kaukaskiego z hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce wynosi około 2000–4000 zł. Suma ta jest częścią składową kilku różnych czynników, do których należą przede wszystkim:

 • otoczenie suki opieką weterynaryjną przez całe życie i podczas ciąży,
 • czas poświęcony na opiekę nad szczeniętami kaukaskich psów,
 • odpowiednia dieta,
 • zaangażowanie włożone w socjalizację.

Jeśli nie planujemy angażować psa do udziału w wystawach kynologicznych oraz różnego rodzaju zawodach, możemy wybrać owczarka kaukaskiego bez rodowodu, adoptując szczenię ze schroniska dla zwierząt. Do tego typu miejsc trafiają psy w typie różnych ras. 

Owczarek kaukaski – pielęgnacja

Owczarek kaukaski to pies o gęstej sierści i podszerstku, który musi być regularnie czesany (absolutne minimum to raz w tygodniu). Podczas linienia zwierzę należy wyczesywać codziennie. Inne zabiegi pielęgnacyjne, które powinien wykonywać opiekun psa rasy kaukaskiej, to:

 • regularne czyszczenie zębów czworonoga,
 • sprawdzanie i czyszczenie uszu,
 • systematyczne obcinanie pazurów.

Owczarek kaukaski – żywienie

Owczarek kaukaski tak jak każdy inny pies powinien otrzymywać pełnoporcjową karmę gotową. Pokarm musi być dostosowany do wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej pupila. Ze względu na możliwość wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka specjaliści do spraw żywienia zwierząt zalecają podawanie czworonogowi dwóch- trzech zbilansowanych posiłków w ciągu dnia (np. rano i wieczorem), nigdy bezpośrednio przed i po aktywności fizycznej. Owczarek może otrzymywać suchą karmę lub być na diecie mieszanej, złożonej w 50% z karmy suchej i w 50% karmy z mokrej (pod względem masy produktów). Pamiętajmy, że każdy pies musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli chodzi o przekąski, kaukaski owczarek może od czasu do czasu dostawać specjalne smakołyki dla zwierząt. Nie powinny one jednak przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila. 

Owczarek kaukaski – zdrowie

Wielu przyszłych opiekunów zastanawia się, jak długo żyje owczarek kaukaski? Mimo wrodzonej odporności na choroby reprezentanci tej rasy nie należą do długowiecznych psów.  W przypadku owczarka kaukaskiego średnia długość życia to od 10 do 12 lat. Owczarek jest zaliczany do odpornych i wytrzymałych czworonogów, nie musimy więc martwić się problemami ze zdrowiem psa, jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać. Choroby, na które potencjalnie mogą zapaść psy tej rasy, to:

 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • nadwaga,
 • dysplazja stawów biodrowych.

Owczarek kaukaski – ciekawostki

 1. Owczarek kaukaski nie jest zbyt popularną rasą psów w Polsce.
 2. Pierwsze psy kaukazy trafiły do Polski w 1978 roku.
 3. Jak dowodzą znaleziska archeologiczne, przodkowie dzisiejszego owczarka kaukaskiego towarzyszyli człowiekowi już w czasach starożytnej Mezopotamii.

Owczarek kaukaski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa owczarka kaukaskiego: Bolo, Gryzak, Kudłaty, Jovi, Albinos.

Przykładowe imiona dla suki owczarka kaukaskiego: Dusia, Hera, Waza, Berna, Kolia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kamica moczowa u psa

Pies siusia na spacerze często, ale w niewielkich ilościach? Obserwuj go dokładnie, czy ta czynność nie sprawia mu bólu

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres