Owczarek kataloński gos d’atura

Owczarek kataloński gos d'atura

Owczarek kataloński gos d’atura- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 1 FCI (psy pasterskie)
Wzrost: 47-55 cm (pies), 45-53 cm (suka)
Waga: w zależności od wzrostu 15 do 20 kg
Głowa: stop widoczny, lecz nie za mocno zaznaczony
Tułów: muskularny, lekko wydłużony
Szata: długa, lekko pofalowana
Umaszczenie: z daleka szata wydaje się jednobarwna. Z bliska widać, że składa się z włosów płowych, szarych, białych, czarnych i brązowych.

Owczarek kataloński gos d’atura- Szczypta historii:

Owczarek kataloński gos d’atura (co w języku katalońskim znaczy pies pasterski) wywodzi się z Katalonii, północno-wschodniej prowincji Hiszpanii położonej u wybrzeży Morza Śródziemnego i ciągnącej się po ujście rzeki Ebro, a na północy aż do Pireneje. Poza tym obszarem rzadko można go spotkać, choć cieszy się doskonałą opinią pełnego inicjatywy i bardzo pracowitego pasterza, który w trudnej sytuacji nie trafi głowy i z łatwością podporządkowuje sobie każde stado. Katalońskim pasterzom potrzebny był taki silny, odporny, mało wymagający pies. Do dziś odpowiada im taki wizerunek gos d’atura. Innego zdania byli jednak hodowcy, którzy ze skromnego wiejskiego psa pragnęli stworzyć ujednoliconą rasę. Nie szło im to łatwo, o czym świadczy chociażby fakt, że w latach 1911-1924 w hiszpańskiej księdze rodowodów zarejestrowano tylko cztery owczarki katalońskie. Choć wzorzec rasy już w 1929 roku uznany został przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, to jeszcze przed kilkunastu laty gos d’atura nieznany był w innych krajach Europy, a i we własnej ojczyźnie (poza macierzystą prowincją) nie cieszył się popularnością. Sytuacja uległa zmianie, gdy rasą zainteresował się uniwersytet w Madrycie i dla celów eksperymentalnych założył własną hodowlę. Obecnie owczarka katalońskiego można zobaczyć na każdej hiszpańskiej wystawie psów. I choć nadal jest wiejskim pasterze, pracującym przy stadach, zyskuje sobie coraz większe uznanie jako doskonały stróż domu, pies do towarzystwa, pies wojskowy i policyjny.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kto kogo zaraża?

O bakteriach, wirusach, grzybach i innych drobnoustrojach, którymi możemy się zarazić od psa… A także, które pies może złapać od nas

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres