Owczarek australijski

Owczarek australijski

Owczarek australijski to aktywny i inteligentny pies pracujący. Ma pogodne usposobienie, chętnie się uczy i lubi zabawę, ale nie jest odpowiedni dla niedoświadczonego opiekuna. Potrzebuje cierpliwego i konsekwentnego podejścia. Czym charakteryzują się owczarki australijskie? Jak się nimi zajmować?

Owczarek australijski – charakterystyka

Klasyfikacja FCI grupa 1 (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie)
Długość życia 13–15 lat
Charakter inteligentny, opanowany, z natury łagodny, nieskłonny do awantur; bywa nieufny przy pierwszym kontakcie
Rozmiar wzrost: samce 51–58 cm, samice 46–53 cm

masa ciała: wzorzec nie precyzuje

Sierść szata: średniej długości, prosta lub lekko falista, nieprzemakalna, dłuższa sierść tworzy grzywę, pióra i portki

umaszczenie: różnorodne

Owczarek australijski – historia

Pomimo nazwy owczarek australijski jest rasą amerykańską, która z Australią ma niewiele wspólnego. Jako pies owczarski został przewieziony przez kolonizatorów z Półwyspu Iberyjskiego do Meksyku. W poszukiwaniu nowych terenów hiszpańscy osadnicy wyprawili się stąd dalej na północ, na zachodnie wybrzeże dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Niejaki Juan de Oñate w roku 1595 poprowadził do Nowego Meksyku wyprawę osadniczą z trzema tysiącami owiec. 

Owczarki zawsze były związane z hodowlą i wypasem. Z czasem rozwinęły się dwie odrębne linie użytkowe – psów do wypasania  owiec, pracujących jak border collie, czyli wzrokiem utrzymujących zwierzęta w ryzach, oraz do pilnowania bydła. Rasa ta rozpowszechniła się w latach 50. XX wieku. Powstały wówczas liczne kluby hodowców, dziś zrzeszone w kilku federacjach. Jedne zajmują się wyłącznie tradycyjną użytkowością aussie, inne – sportami i wystawami.

Owczarek australijski – wygląd

Owczarek australijski to średniej wielkości pies, nieco wyższy niż dłuższy. Jego inteligentne i przyjazne oczy mogą być brązowe, bursztynowe, niebieskie, a także różnobarwne. Owczarki australijskie czarne i niebieskie marmurkowe mają czarne nosy i wargi; psy maści rudej marmurkowej i czekoladowej – brązowe. Średniej wielkości, trójkątne uszy osadzone są wysoko i złamane do przodu lub na boki. Ogon owczarka australijskiego jest naturalnie krótki. Kończyny: mocne, proste, dobrze kątowane.

Owczarek australijski występuje w wielu różnych umaszczeniach: niebieskim marmurkowym, czarnym, czekoladowym marmurkowym, czekoladowym – z podpalaniem i białymi znaczeniami lub bez. Dla psów marmurkowych charakterystyczne jest to, że ciemnieją z wiekiem. Owczarek australijski białą sierść ma przeważnie na szyi, klatce piersiowej, łapach, kufie, na głowie w formie strzałki lub na spodzie tułowia.

Sierść owczarka australijskiego jest lekko twarda, prosta lub falista. Średniej długości okrywa włosowa daje mu dobrą ochronę przed niepogodą. Ilość podszerstka zmienia się w zależności od klimatu. Na głowie, uszach, przedniej stronie kończyn piersiowych i poniżej stawów skokowych włosy są krótkie i gładkie. Na tylnej stronie przednich łap występują niewielkie frędzle, na udach – portki. Psy te na szyi mają charakterystyczną grzywę, która wyraźniejsza jest u samców niż u samic.

Owczarek australijski – charakter

  • Osobowość

Owczarek australijski jest inteligentnym i wiernym psem, który potrafi okazywać przywiązanie opiekunom. Jest opanowany, z natury łagodny, nieskłonny do konfliktów. Przy pierwszym spotkaniu z człowiekiem może wykazywać pewną rezerwę. 

  • Potrzeba ruchu

Ten średniej wielkości pies to urodzony pasterz i stróż. Ma nieprzebrane pokłady energii, dlatego potrzebuje ogromnej dawki ruchu każdego dnia. Cieszy go każda aktywność, dzięki której zmęczy się fizycznie i będzie mógł spędzić czas z opiekunem.

  • Szkolenie

Owczarki australijskie mają predyspozycje do rozmaitych dyscyplin sportu. Świetnie radzą sobie w zawodach agility, treibballu, dogdancingu i jako psy pasterskie. Wymagają konsekwentnego i stanowczego szkolenia rozpoczętego we wczesnym wieku. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z posłuszeństwem. Trening psów tej rasy powinien uwzględniać ich naturalne instynkty pasterskie.

  • Znoszenie samotności

Owczarek australijski lubi przebywać w towarzystwie człowieka i bardzo źle znosi samotność. Warto przyzwyczajać go od najmłodszego wieku do krótkotrwałej nieobecności, np. gdy opiekun wychodzi do pracy. Kiedy pies zostaje sam, trzeba zapewnić mu odpowiednie zabawki, aby nie niszczył przedmiotów w domu.

  • Szczekanie

Chociaż z reguły nie są agresywne, owczarki australijskie mogą być szczekliwe, lub wykazywać niepożądane zachowania wynikające z niezrealizowanych instynktów pasterskich- zwłaszcza w sytuacjach, gdy coś budzi ich niepokój, zbyt długo zostają same w domu lub są znudzone. Nadmierną szczekliwość można złagodzić właściwym szkoleniem.

Owczarek australijski – cena

Ile kosztuje Australian Shepherd? Cena owczarka australijskiego zależy od jego pochodzenia, płci, hodowli i wieku zwierzęcia – waha się od 3000 do 4000 zł. Cena rasowych psów z hodowli dbających o swoje zwierzęta jest wysoka, ponieważ na ten koszt składają się, m.in.: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta, czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację.

Miesięczny koszt utrzymania owczarka australijskiego zależy od tego, czym jest żywiony, czy nie choruje itp. Z reguły nie jest wysoki i wynosi od 150 do 300 zł.

Owczarek australijski – pielęgnacja

Półdługa sierść owczarka australijskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy dokładne szczotkowanie raz w tygodniu. W czasie linienia – wiosną i jesienią – trzeba robić to częściej, najlepiej co 2–3 dni. Psy tej rasy nie wymagają częstych kąpieli, ponieważ ich sierść jest odporna na zabrudzenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na sierść za uszami, która ma tendencje do filcowania się. Pazury, uszy, oczy oraz zęby tak jak w przypadku innych ras psów należy poddawać regularnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Owczarek australijski – żywienie

Dieta owczarka australijskiego powinna być dostosowana do jego trybu życia, a także do wieku i rozmiarów czworonoga. Optymalnym wyborem jest podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy, najlepiej takiej, która dedykowana jest psom aktywnym, jeżeli faktycznie nasz owczarek jest aktywny. Dzięki temu zapewnimy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Owczarki australijskie, które pracują jako psy pasterskie, biorą udział w psich zawodach lub intensywnie trenują na co dzień, powinny mieć zwiększoną wartość energetyczną diety. W przypadku czworonogów o umiarkowanej aktywności fizycznej porcje muszą  być odpowiednio mniejsze, aby nie dopuścić do otyłości. 

Owczarek australijski – zdrowie

Owczarki australijskie żyją stosunkowo długo (do 13–15 lat) i cieszą się dobrym zdrowiem. Gabinety weterynaryjne odwiedzają najczęściej z powodu takich problemów zdrowotnych jak: zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie górnych dróg oddechowych, biegunka czy urazy i kontuzje wynikające z aktywnego trybu życia.

U około 25% owczarków australijskich występuje mutacja w genie MDR1 odpowiedzialnym za przekraczanie bariery krew–mózg przez niektóre związki chemiczne, w tym iwermektynę – lek często stosowany w weterynarii. Inne schorzenia o podłożu genetycznym to: zaćma dziedziczna, anomalia oczu collie (CEA) czy zanik siatkówki (PRA).

Owczarek australijski – ciekawostki

  • W latach 50. ubiegłego  wieku czworonogi te stały się bardziej  znane za sprawą wędrujących po Stanach Zjednoczonych pokazów rodeo, w których popisywały się iście cyrkowymi sztuczkami. 
  • Owczarek australijski typ amerykański kojarzony jest z owczarkiem australijskim kelpie, ale w rzeczywistości są to dwie odrębne rasy, zupełnie do siebie niepodobne.
  • Ze względu na zbliżone umaszczenie owczarek australijski bywa mylony z innym psem pasterskim – border collie. Aussie są większe i masywniejsze, a podczas wypasania mają wyprostowaną pozycję i nie zawahają się zaszczekać, gdy zajdzie taka potrzeba. Bordery natomiast pracują po cichu i z przyczajenia się. 
  • Owczarek australijski to pies o silnym instynkcie pasterskim. Potrzebuje dużej ilości ruchu – długich spacerów i częstej zabawy z opiekunem. Nierozładowana energia może sprawić, że będzie „pasł” i „zaganiał” samochody, rowerzystów czy biegające dzieci.

Owczarek australijski – imiona

Przykładowe imiona dla psa owczarka australijskiego: Bingo, Diego, Dukat, Elvis, Fuks, Imbir, Joker, Kapsel, Otello, Pedro

Przykładowe imiona dla suczki owczarka australijskiego: Bajka, Coco, Elza, Flora, Jagoda, Lola, Merci, Roxy, Salsa, Wendy

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 23

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres